iPhone XR

RECENZIA iPhone XR: Výkonná hi-tech beštia

Apple tento rok predstavil iba jedného nástupcu iPhone 8, ktorého pomenoval tak trošku nezvyčajným spôsobom. Okrem iPhone XS a XS Max sme sa dočkali aj iPhone XR.

Apple tento rok predstavil iba jedného nástupcu minuloročného iPhone 8, ktorého pomenoval tak trošku nezvyčajným spôsobom. Okrem iPhone XS a väčšieho iPhone 8 XS Max sme sa dočkali aj iPhone XR so stredne veľkou uhlopriečkou a podstatne nižšou cenovkou.

Otázne teraz zostáva, či je šetrenie kalifornského jabĺčka aj adekvátne cítiť na hardvérovej výbave. Na otázku vám poskytne odpoveď táto recenzia, kde som hodil očko asi na všetko, čo stojí aspoň za malú za zmienku.

Technická špecifikácia

  • 6,1″, Liquid Retina (LCD), 326 ppi, True Tone
  • A12 Bionic
  • 3 GB RAM
  • 64, 128 alebo 256 GB
  • 12 Mpx, f/1.8, 1,4 µm pixely, OIS, 1/2.55″ senzor
  • 7 Mpx selfie, f/2.2
  • 2 942 mAh batéria + 5 W nabíjačka
  • iOS 12

Najviac medzigeneračných zmien nastalo z konštrukčného uhla pohľadu. Samozrejme, pribudli i lepšie súčiastky, no tento rok nejde o nič špeciálne, iba o drobnú evolúciu. Tie najväčšie inovácie sú tentokrát vidieť.

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia a dizajn

Nový iPhone XR vyzerá z prednej strany úplne ináč, ako vyzerá osmička. Dostal totiž vyrezaný displej a chýba mu hardvérové Home tlačidlo, s ktorým zmizlo aj Touch ID.

Používateľ má k dispozícii iba Face ID, čiže rozpoznávanie tváre, čo však vôbec nevadí. Práve naopak, funguje to priam dokonale. Používanie je navyše ešte pohodlnejšie, ako keď sme prikladali konček prsta k biometrickému snímaču. Stačí len pozrieť na smartfón a behom zlomku sekundy ho máte odomknutý, pričom mu neprekáža ani prostredie so zlými svetelnými podmienkami.

Čo sa týka zadnej strany konštrukcie, tak tá pre zmenu pripomína osmičku. Jediné, čo tu prešlo dobre badateľnou zmenou, je LED blesk vedľa hlavného fotoaparátu, ktorý po novom nájdeme po ním. Všetko ostatné vrátane ochranného skla tu zostalo na svojom pôvodnom mieste.

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)
iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Ergonómia je vďaka oblým krivkám a pre mňa ideálnej fyzickej veľkosti bez jedinej chybičky. Na rozmery si nebude sťažovať ani ten, komu boli nadelené dlane či prsty stredného vzrastu. Tento iOS smartfón sa drží naozaj skvele. Treba si iba zvyknúť na dobre viditeľné odtlačky prstov a šmykľavé telo, čo však vie na druhú stranu vyriešiť ochranné puzdro.

Zabudované stereo reproduktory vynikajú extrémnou hlasitosťou a skvelou čistotou reprodukcie, na čo sme si pri smartfónoch od Apple za tie roky už zvykli.

iPhone XR možno označiť za akéhosi kríženca medzi iPhone X a iPhone 8. Predná strana konštrukcie nesie podobu jedného modelu, zatiaľ čo zadná strana podobu toho druhého. Jednu dôležitú vec nemá však spoločnú so žiadnym spomenutým modelom. Ide o zobrazovací panel, na ktorý sa teraz pozrieme trošku bližšie.

Displej

Ako je už viac-menej tradíciou, aj tento rok sme sa dočkali až 6,1-palcového displeja s názvom Retina. Po novom mu ale pribudlo ešte jedno slovíčko – Liquid.

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Takzvaný Liquid Retina displej pozostáva z pokročilej LCD technológie, ktorá patrí do prvej ligy mobilného priemyslu. Všimnete si to ako na pestrých farbách, tak aj na čiernej, pretože tá vás môže veľmi rýchlo zmiasť. V niektorých svetelných podmienkach totiž vyzerá, akoby išlo o čiernu z nákladnejšej OLED alternatívy, kde sú počas zobrazovania vypnuté príslušné pixely. Má teda veľmi blízko k realite, hoci je stále podsvietená.

Výrobca sa tak snažil šetriť náklady a zároveň príliš nezaostávať za konkurenciou s operačným systémom Android, kde sú tento rok hitom AMOLED displeje.

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Nový iPhone XR je vďaka tejto stratégii spoločnosti Apple nevyvrátiteľným dôkazom, že LCD ešte neodchádza do dôchodku. So svojimi zobrazovacími kapacitami sa nemusí báť ani súčasných vlajkových lodí z opačného brehu rieky.

True Tone aj Wide color

Za skvelou kvalitou displeja tu stoja dve dôležité veci. Jednou je zobrazovacia technológia True Tone, tou druhou zase široký farebný rozsah. Keď ich skombinujete do jednej kopy, vznikne prostrediu sa prispôsobujúci obraz v pestrofarebnom podaní, vďaka čomu ulahodí aj očiam náročnejšieho používateľa.

Keď ste v tmavom prostredí, farby sú automaticky teplejšie, zatiaľ čo počas pekného slnečného dňa vynikajú studeným tónom. Za všetkým stojí snaha výrobcu, aby odrážali realitu. Android smartfóny to dokážu tiež, ale len vtedy, keď to spravíme manuálne, čo je z praktického hľadiska tak trošku zbytočne komplikované. Komu by sa to predsa chcelo dennodenne upravovať?

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Rozlíšenie displeja je niekde nad úrovňou 300 pixelov na jeden palec, takže nič špeciálne. Viac však podľa môjho skromného názoru ani netreba. S jemnosťou obrazu bude bez akýchkoľvek pochýb spokojná drvivá väčšina potenciálnych používateľov. A to isté môžem povedať i o čitateľnosti na priamom slnku či o najnižšej úrovni jasu, ktorú si v tmavej miestnosti nebudete vedieť vynachváliť.

Viac-menej už zaužívanú dotykovú technológiu 3D Touch tu ale budete hľadať márne, pretože tá tentokrát v hardvérovej výbave chýba. Apple podľa všetkého škrtal náklady aj v tejto oblasti a tu je výsledok. Mne to ale neprekážalo, pretože ju vôbec nevyužívam.

Fotoaparáty

Na zadnej strane iPhone XR nájdete iba jeden fotoaparát. Ten, ktorý tam zostal, ponúka širokouhlý pohľad a má aj skvelú svetelnosť. Okrem clony f/1.8 alebo špičkovej optickej stabilizácie dostal i pomerne veľké pixely, ktoré dosahujú 1,4 µm. Táto kombinácia sa postará o to, aby bolo na fotografii dostatočné množstvo svetla s takmer nepostrehnuteľným šumom. A kde je veľa svetla, tam je logicky aj veľa detailov.

Počas dňa by som vyzdvihol predovšetkým skvelú expozíciu vrátane poriadne širokého dynamického rozsahu. Farby či tiene vyzerajú vďaka nemu na záberoch ako v realite. Jedno aj druhé si teda zaslúži potlesk, pretože výrazne zdvíha úroveň kvality hlavného fotoaparátu.

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Píšu o tom aj odborníci zo servera DxOMark, kde síce spomínajú iPhone XS Max, no oba smartfóny dostali ten istý fotoaparát so širokouhlým pohľadom. Modelu XR iba chýba ten s teleobjektívom, ktorý slúži na približovanie bez straty kvality, čo oceníme predovšetkým pri portrétoch. Preto možno z tejto príbuznej recenzie bez obáv vychádzať. Testovaná iOS novinka im zatiaľ chýba v databáze a teda aj v príslušnom rebríčku.

Okrem skvelej expozície alebo širokého dynamického rozsahu tu stojí za pochvalu ešte aj automatické zaostrovanie. Okrem toho, že je presné, je aj bleskovo rýchle. Keď stlačíte spúšť, v priebehu zlomku sekundy vyhotovíte prvotriedne vyzerajúci záber, ktorý je podstate krajší ako záber z iPhone 8. A to aj napriek tomu, že špecifikácia zostala viac-menej bez veľkých zmien.

TIP REDAKCIE
Američania chcú na Slovensku spraviť poriadok: Toľko hoaxov nestrpia, Facebook reaguje!

Inžinieri z Apple sústredili tento rok značnú časť inovácií na softvérovú stránku hlavného fotoaparátu, vďaka čomu sa im podarilo zvýšiť kvalitu aj bez značného zásahu do čísiel hardvéru. Používateľ má preto k dispozícii ten istý počet megapixelov aj to isté clonové číslo.

Zábery v plnom rozlíšení

Čaro tu tkvie v čerstvo pridanej funkcionalite Smart HDR, ktorú obsluhuje umelá inteligencia. Strojové učenie vyberá vyhotovené zábery, aby ich dalo dokopy a vytvorilo tak jednu kvalitnú fotografiu. To najdôležitejšie tu ale je, že výber čaká aj jednotlivé zábery, nielen ten komplexný. Tento šikovný trik vizuálne obohatí tiene a na príliš lesklých miestach je zase po novom vidieť trošku viac detailov.

Video

Nesklamala ma však ani kamera. Ak potrebujete smartfón, ktorý vie vyhotoviť kvalitné videá, tak iPhone XR môže byť jedna z potenciálnych možností. Bohaté detaily, opäť široký dynamický rozsah, perfektne fungujúca optická stabilizácia a aj perfektný autofocus sa postarajú o to, aby ste z tejto novinky dostali prvotriedne vyzerajúce video zábery.

Selfie

Iný kvalitatívny štandard ale nečakajte ani od predného fotoaparátu, kde zabudovali 7 Mpx snímač s clonou f/2.2 a s vylepšenou elektronickou stabilizáciou obrazu. Prvé dve veci síce zostali bez zmien, no to však na druhú stranu hneď neznamená, že nie je čo chváliť.

Selfie z iPhone XR
Selfie z iPhone XR

Pokiaľ patríte medzi takzvaných selfiemaniakov, určite si prídete na svoje. Predovšetkým vďaka vopred pripraveným štúdiovým svetlám či prirodzene vyzerajúcemu rozmazanému pozadiu pri fotení portrétov. Jedno aj druhé im totiž dáva profesionálny šmrnc. Keď nájdete správny uhol a ste v prostrední so skvelými svetelnými podmienkami, viete vyhotoviť až prekvapivo peknú selfie.

Výkon a systém

V útrobách prítomný čipset A12 Bionic patrí medzi to najlepšie, čo súčasný mobilný priemysel ponúka. Keby neexistovala jeho lepšia verzia A12X, ktorá poháňa nový iPad Pro, tak by bol podľa benchmark aplikácie AnTuTu suverénnym šampiónom vo výkone. Nestačí mu Snapdragon 845 a ani ambiciózny Kirin 980 v Android smartfóne Huawei Mate 20 Pro. Je teda úplne jedno, čo s iPhone XR robíte, pretože ho vôbec nič nezaskočí.

PUBG Mobile
PUBG Mobile

Najväčšie medziročné inovácie pocítite ale predovšetkým vtedy, keď hráte graficky náročný mobilný titul, ako je napríklad battle royale hit PUBG Mobile. Mal som ho spustený na viacerých tohtoročných vlajkových lodiach od iných značiek, no ani jedna nedokázala podať tak skvelý grafický výkon, ako sa to podarilo tohtoročnému iPhonu.

Prsty v tom má úplne nový grafický procesor, za ktorým už nestojí tretia strana, ale hardvéroví inžinieri priamo z radov spoločnosti Apple. Výrobcovi spotrebnej elektroniky sa tak podarilo z tejto oblasti výbavy vyžmýkať podstatne viac, než keby to nechal na niekoho iného.

AnTuTu
iPhone XR v AnTuTu

Keď som na iPhone XR spustil PUBG Mobile a chvíľu sa pohral v grafických nastaveniach, hra išla tak plynulo, ako keby práve bežala na hernej konzole. Naozaj len málo Android smartfónov dokáže poskytnúť tak skvelé používateľské skúsenosti.

iOS 12

Operačný systém iOS 12 priniesol podporu pre 32-členný video hovor prostredníctvom FaceTime, detailnejší manažment notifikácií vrátane ich zoskupovania a aj novú funkcionalitu na vyváženie nášho digitálneho života.

To najhlavnejšie tu ale reprezentuje rýchlejšie spúšťanie podaktorých aplikácií a dočasné navýšenie výpočtového výkonu v situáciách, kedy sú od smartfónu vyžadované príliš veľké nároky. Keď je hardvér nadštandardne vyťažený, automaticky sa aktivuje špeciálny režim, ktorý dokáže zdvojnásobiť kapacity procesora.

Ako som už spomínal, na iPhone XR môžete robiť čokoľvek, no i tak nenastane situácia, kedy by ste postrehli akékoľvek záseky obrazovky či neplynulé reakcie. Tak skvelú synergiu hardvéru so softvérom by ste inde hľadali asi len naozaj márne.

iOS 12
iOS 12

Chválu si zaslúži aj používateľské prostredie iOS 12 a jeho animácie či dizajn, ktorý vyniká moderným minimalizmom. Nie je však iba rýchle alebo pekné, ale aj intuitívne, čo znamená, že s ovládaním smartfónu nebude mať problém ani technicky menej zdatný jedinec. Keď si zvykne na chýbajúce Home tlačidlo a na nové gestá, tú jednoduchosť si zaručene nebude vedieť vynachváliť.

Výdrž batérie

Možno to bude znieť trošku divne, ale iPhone XR ponúka najlepšiu výdrž spomedzi všetkých troch nových iOS smartfónov. Energetickej efektivite tohto modelu nestačí ani XS a ani podstatne drahší XS Max. Kombinácia veľkej batérie, malého počtu pixelov a energeticky efektívneho čipsetu je teda skutočne cítiť.

Zariadenie mi na jedno nabitie vydržalo jeden celý deň, hoci patrím medzi náročnejších používateľov. Sem tam som s niekým telefonoval, písal si cez Messenger alebo WhatsApp, surfoval po webe, počúval hudbu, sem-tam čosi odfotografoval alebo som brázdil sociálnymi sieťami. Jednoducho klasika.

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Jediné, čo mi tu nesmierne prekážalo, je absencia rýchlo-nabíjačky v základnom balení smartfónu. Keď už dávam tak veľa peňazí za elektronický produkt, očakávam, že mi výrobca k nemu poskytne aj poriadne príslušenstvo. Nie však za dodatočných 75 €. Podobný osud vás navyše čaká i vtedy, keď budete chcieť využívať bezdrôtové nabíjanie. Qi podložka predsa tiež niečo stojí.

Záver

Modernej vyzerajúci, špičkovo vybavený a enormne výkonný smartfón pre náročných zákazníkov. Nový iPhone XRvšetko, čo by mal mať každý jeden tohtoročný high-end model, a to vrátane vyladeného operačného systému, ktorý vám vie poskytnúť prvotriedne skúsenosti z používania. Ak máte iPhone 8 alebo iPhone 7, tak ani neváhajte.

Keby som mal porovnať výbavu tohto modelu s iPhone XS, budete ukrátení o zobrazovaciu OLED technológiu, 3D Touch, konštrukciu z nehrdzavejúcej ocele alebo duálny fotoaparát na zadnej strane, no to je asi tak všetko. Keď vám to však za tých približne 250 € navyše stojí, tak nech sa páči. Ani s kúpou drahšieho modelu nič nepokazíte.

iPhone XR nám zapožičal e-shop bestcena.sk