Úvod Veda

Veda

Najnovšie správy z každodennej vedy. TECHBYTE Veda ponúka všetko, čo potrebujete vedieť o dianí v zdravotnej starostlivosti, životnom prostredí a celom svete. Cez naše články ponúkame blízky pohľad na kríženie sa vedy a technológií.

Modré svetlo z displejov nám škodí viac, než sa predpokladalo: Toto sa deje s ľudským telom!

Fotoreceptory v oku sa nedokážu regenerovať. Keď sa poškodia, je koniec.
Perzeidy 2018

Kedy v roku 2018 pozerať Perzeidy? Hlavu hore už tento víkend!

Slzy svätého Vavrinca alebo Perzeidy ako ich pozná väčšina z nás sú späť. Meteorický roj Perzeidy je presný ako hodinky. Tento rok bude roj najmohutnejší v noci z 12. na 13. augusta.

TOP 15 faktov o ľudskom tele, o ktorých si možno nevedel!

Naša telesná schránka je veľmi dômyselný mechanizmus. Ukrýva v sebe neprebádané a nepreskúmané časti, ale aj tie dôverne známe. Táto perfektná spleť buniek, nervov, kostí a svalov však nikdy neprestane udivovať. Tu je 15 najzvláštnejších faktov o ľudskom tele, o ktorých si možno ešte nepočul.
pivo

Vedci to potvrdili: Alkohol treba piť aj v strednom veku, inak sa zvyšuje šanca demencie

Alkohol treba piť s rozumom. Rovnako to platí pri mladých aj starších ľudí. Najnovší výskum ukazuje, že úplné odstrihnutie ľudského tela od alkoholu môže spôsobiť nečakané problémy.
Hora Kebnekaise

Švédsko prišlo o najvyšší vrch: Sneh sa kvôli extrémnym teplotám topí rekordne rýchlo

Najvyšší švédsky vrch, ktorý je zároveň ľadovcom na južnom vrchu hory Kebnekaise, sa v dôsledku rekordne vysokých teplôt začal roztápať.

Vieš ako vyzerá tieň Zeme? Táto fotka ti to ukáže

Najdlhšie zatmenie Mesiaca v 21. storočí je za nami a nikomu sa nič nestalo. Nekonal sa ani koniec sveta, ani nič podobné čo predpovedalo niekoľko šialencov.

Ľudia začali žiť na ekologický dlh: Spotrebovali sme všetko, čo Zem tento rok stíha obnoviť

Dnes sa píše deň, od kedy začíname žiť na ekologický dlh. Významný deň, známy aj ako Earth Overshoot Day, je dňom, keď sme vyčerpali všetky suroviny, ktoré dokáže Zem obnoviť za 1 rok.

Čo sa deje so smartfónmi keď ich prestaneme používať a ako veľmi zaťažujeme planétu ich výrobou?

Výmena smartfónov za novšie modely je niečo, čo si užíva väčšina z nás. Do rúk dostaneme novšie, výkonnejšie, dizajnovejšie kúsky, s ktorými potom žijeme ďalší, rok, dva či tri.

FOTO: Družica odfotila obrovský vplyv vysokých teplôt na Európu

Európa je už dlhú dobu pod drobnohľadom družíc, ktoré sledujú každú zmenu v počasí, vegetácií a všeličom inom.

Dnes oči hore: Kedy sledovať najdlhšie zatmenie Mesiaca v 21. storočí

Dnešný deň je pre všetkých tých, ktorí svoji oči radi upínajú smerom k hviezdam vzácny. Čaká nás totiž najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí.

Na Marse je tečúca voda: Objavila ju družica

Po rokoch pozorovaní a analýz dnes výskumníci s radosťou oznámili, že na Marse identifikovali oblasť, kde sa nachádza tečúca voda. A je jej poriadne veľa.

Stovky padajúcich hviezd: Japonská firma chce vytvoriť prvý umelý meteorický roj

Japonská začínajúca spoločnosť, startup, menom ALE Company prichádza so vcelku šialeným predmetom podnikania. Spoločnosť pracuje na technológii, ktorá má vytvoriť more padajúcich hviezd takpovediac na objednávku.

Konkurentovi SpaceX sa darí: Raketa New Shepard má za sebou ďalší úspech

Spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí človek s menom Jeff Bezos, uskutočnila úspešný test bezpečnostných prvkov výletnej vesmírnej lode New Shepard.

Nič pre smrteľníkov: Letenky do vesmíru budú stáť astronomickú sumu

Blue Origin, jeden z konkurentov spoločnosti SpaceX, začína kuť reálne vyzerajúce plány s komerčnými letmi do priestoru okolo našej modrej planéty.

Apple v Číne investuje do zelenej elektrickej energie 300 miliónov dolárov

Apple v tom ale nebude sám, pretože mu s touto nemalou investíciou pomôžu aj jeho dodávatelia.

Ostatní práve čítajú