Úvod Veda

Veda

Najnovšie správy z každodennej vedy. TECHBYTE Veda ponúka všetko, čo potrebujete vedieť o dianí v zdravotnej starostlivosti, životnom prostredí a celom svete. Cez naše články ponúkame blízky pohľad na kríženie sa vedy a technológií.

NASA na Halloween zverejnila strašidelné zvuky vesmíru

NASA pri príležitosti Halloweenu a našich Dušičiek zverejnila desivé zvuky vesmíru, ktoré sú ako z najhoršej nočnej mory.

Saudská Arábia: Udeliť robotovi občianstvo naozaj nikomu nepomôže

Ako sme vás už pred pár dňami informovali, Saudská Arábia udelila robotovi občianstvo. Robot menom Sofia bol predstavený na tech summite a mal naozaj dych berúci preslov. Prečo sa však niečo takéto vôbec stalo?

Skupina fotografov sa spojila, aby odhalila krutý ilegálny obchod s voľne žijúcimi zvieratami

Fotografi z miest celého sveta sa spojili a vytvorili skupinu s názvom "Fotografi proti zločinu s divokými zvieratami". Zachytávajú divokú zver, životné prostredie a zvieratá, ktorým bolo kvôli ilegálnemu obchodu ublížené.

Sledujte dnes večer ďalší štart SpaceX

Pôjde o tretí štart nosiča Falcon 9 za posledný mesiac. Tentokrát bude jeho úlohou vyniesť komerčný komunikačný satelit Koreasat-5A na geostacionárnu obežnú dráhu vo výške 35 800 kilometrov.

Ďalší koniec sveta? 19. novembra majú udrieť apokalyptické zemetrasenia

Konšpirační teoretici sú zas a znova presvedčení o tom, že záhadná planéta Nibiru zničí našu Zem už v nadchádzajúcich týždňoch.

Upravovanie DNA a RNA by mohlo vyliečiť viac než 15 000 chorôb

Vedci na MIT a Harvarde vynašli dve techniky pre úpravu génov, aby napravili mutácie, ktoré spôsobujú choroby ako cystická fibróza alebo svalová dystrofia.

Priehľadné solárne články sú tu: Sklenené mrakodrapy môžu začať vyrábať elektrinu!

Doteraz si mnohí z nás solárne panely spájali s obrovskými farmami. Čierno-modré, resp. niekedy len čierne panely čoskoro môže vystriedať oku podstatne príťažlivejšie riešenie. Odborníci totiž pracujú na technológii, ktorá by im umožnila vyrobiť solárny článok, ktorý prakticky nie je vidieť.

Stephen Hawking zverejnil svoju dizertačnú prácu: Web školy, kde bola uložená, nevydržal nátlak

Stephen Hawking je jeden z najváženejších teoretických fyzikov na svete. Jeho život aj napriek ťažkému ochoreniu venoval vede, vďaka čomu sme lepšie pochopili kvantovú gravitáciu a napríklad to, ako fungujú čierne diery.

Iridium použije “flight proven” rakety pre svoje nasledujúce dve misie

Zrejme už viete, možno však nie, že Iridium je telekomunikačná spoločnosť, ktorá poskytuje celosvetové pokrytie satelitným signálom. Ľudovo povedané: prevádzkuje satelitné telefóny. Vďaka nej si môžete zatelefonovať odkiaľkoľvek na zemi (a čiastočne aj mimo nej).

Navštív Holandsko a prejdi na bicykli po moste vytlačenom 3D tlačiarňou

Prvý most na svete vytlačený 3D tlačiarňou našiel svoj domov práve v Holandsku, v mestečku Gemert. Môžeme očakávať vytlačenie aj zložitejších stavieb?