iPhone X

iPhone X RECENZIA: To najlepšie, čo Apple doteraz vyrobil!

iPhone X je dizajnovou a funkčnou evolúciou, na ktorú Apple nechal čakať svojich fanúšikov poriadne dlho. Na skok do tvár-rozoznávajúcej budúcnosti však budeš potrebovať odvahu.

Už viac ako dekádu predstavuje iPhone pojem smartfón. Je to zariadenie, ktoré prináša moderné technológie a ekosystém, ktorý funguje a ktorý na svoju stranu prilákal milióny priaznivcov. Apple okrem iPhone X predstavil aj iPhone 8, telefón, ktorý je akýmsi stelesnením starej vízie s hrubšími rámikmi a hardvérovým tlačidlom „Domov“. Nový iPhone X (čítaj iPhone „desať“) predstavuje začiatok novej kapitoly, modernejšieho dizajnu a celkovo budúcnosti spoločnosti.

Oba smartfóny toho majú veľa spoločného. Hovorím hlavne o procesore A11 Bionic, bezdrôtovom nabíjaní či portrétovom režime s ďalšími funkciami. Oba smartfóny sú odolné voči vode, majú rovnako rýchle modemy pre komunikáciu a verzie rozdelené podľa kapacity úložiska – 64 GB a 256 GB.

Apple iPhone X si môžeš kúpiť v obchode Bestcena.sk

Čo však iPhone X nemá je tlačidlo „Domov“snímač odtlačkov prstov. Apple musel kvôli (alebo vďaka?) tomuto rozhodnutiu vytvoriť nový systém ovládania pomocou gest a nový systém zabezpečenia, Face ID.

Výsledkom snahy amerického giganta je displej, ktorý sa rozmáha od okraju po okraj tvoriaci dizajn, ktorý dáva do smútku každý jeden doteraz predstavený iPhone. Odrazilo sa to však aj na cene. Základná (64 GB) verzia iPhone X začína na cene 1 149 €, u operátorov dokonca 1 199 €.

iPhone X v skratke

Je pre ľudí, ktorí chcú:

+ Bezrámikový OLED displej
+ Opticky stabilizované fotoaparáty s clonou ƒ/1.8 a ƒ/2.4
+ Predný fotoaparát s portrétovým režimom
+ Odomykanie pomocou Face ID
+ Nový dizajn iPhonu

Nie je pre ľudí, ktorí chcú:

– Klasický dizajn iPhonu
– Tlačidlo “Domov”
– Snímač odtlačkov prstov
– Zlatú verziu
– Nižšiu cenu

S iPhone X som strávil posledný týždeň, a tak je čas pozrieť sa na to či sa naozaj oplatí alebo nie. Tak, ako pri každom zariadení, aj pri iPhone X som narazil aj na slabé stránky. Zároveň som však narazil aj na silné stránky, ktoré by som rád videl u všetkých telefónoch. Čo ma prekvapilo bolo to, že som iPhone X nepustil z ruky. Nový displej je nádherný, čo určite vieš, ak si niekedy používal niektorú z vlajkových lodí od Samsungu, chod systému je neskutočne plynulá a Face ID je tak dobre prepracovaná funkcia, že zabúdam, že tam vôbec je a že mi telefón chráni.

Porovnanie veľkostí: iPhone 8 (vľavo), iPhone X (vstrede) a iPhone 8 Plus (vpravo)

Ak chceš iPhone, na ktorý si zvyknutý, iPhone 8 je pre teba ako stvorený. Ak však chceš naozaj niečo nové z dielne Apple, desiatka je práve pre teba. Na bezrámikový OLED displej si zvykneš v sekunde, ako ho chytíš do ruky a používanie iOS s novými gestami ťa začne baviť, ver mi.

Jedným z hlavných ťahúňov predajov iPhone X je nový Face ID – systém zabezpečenia smartfónu

iPhone X: Dizajn

Podobne, ako tomu bolo aj pri iPhone 4, aj iPhone X má prednú aj zadnú stranu prekrytú sklom, zatiaľ čo boky zdobí nádherná chirurgická oceľ. Všetky hrany a strany sú pekne zaoblené, takže telefón v ruke pôsobí tak pohodlne, ako to len ide. Je priam ťažké nahmatať, kde končí sklo a začína kovový rámik, a to je dobre.

Kto má najkrajší telefón? iPhone vs Samsung vs LG

Telefón je však poriadne šmykľavý, na čo si dávaj veľký pozor. Ak si zvyknutý dávať iPhone napríklad na operadlo gauča alebo na iné povrchy, ktoré sú teoreticky šmykľavé, pri iPhone X na to môžeš rovno zabudnúť, inak si ho hneď rozbiješ. Sklo je sklo a sklom aj ostane.

Duálny fotoaparát podstatne vystupuje

Zadnú stranu zdobí dvojica fotoaparátov uložená vertikálne, teda na výšku, logo Apple a označenie „iPhone,“ ak by si to náhodou zabudol. Na spodnej strane nechýbajú ani stereo reproduktory, lightning konektor, na pravej strane tlačidlo pre zapnutie a vypnutie a na ľavej tlačidlá pre zmenu hlasitosti.

Na všetky tieto veci však pri pohľade na jeho 5,8-palcový OLED displej okamžite zabudneš. Podobne, ako to spravil Samsung, tak aj Apple mu zaoblil rohy, vďaka čomu pôsobí akosi väčší. Aj vďaka tomu sa Apple podarilo vložiť podobne veľký displej, aký ponúkajú „Plus“ verzie iPhonov do konštrukcie, ktoré majú podstatne bližšie klasickým verziám smartfónov od Apple.

iPhone X ponúka jeden z najkvalitnejších fotoaparátov

Som si istý, že ideologická predstava Apple je taká, že horný výrez, v ktorom je schovaná TrueDepth kamera, bude uložená pod displejom. Dnešná technológia to však výrobcom neumožňuje a preto to je tak, ako to je. Aj napriek tomu to však pri reálnom používaní ani zďaleka nie je tak rušivé, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Som rád, že Apple nakoniec zvolil také riešenie, aké zvolil. Na druhú stranu, snímač odtlačkov prstov umiestnený na zadnej strane alebo priamo v displeji by túto dilemu hravo vyriešil.

Voľba dizajnérov sa prejavila aj na softvéri. Čas sa presunul zo stredu hornej lišty doľava, kde sa k nemu pripojil indikátor lokalizačných služieb. Informácia o sile signálu a type pripojenia (Wi-Fi, 4G, HSPDA, atď.) je zas zobrazená napravo. Všetko ostatné, ako napríklad budík, indikátor batérie či stav pripojenia k VPN, je skryté v ovládacom centre.

Ako by som zhodnotil dizajn? iPhone X je naozaj nádherný. Nebyť výrezu v displeji, bol by priam perfektný. Teraz bude len a len na ľuďoch či si od firmy budú žiadať nápravu a odstránenie výrezu alebo či sa z neho stane akási ikonická záležitosť. Ja tipujem, že dôjde k naplneniu druhého scenára.

iPhone X: OLED displej

Hlavnou výhodou bezrámikového displeja je to, že výrobca získa možnosť osadiť väčší panel do konštrukcie, ktorá ostáva rovnako alebo podobne malá ako dovtedy. Vďaka tomu sa Apple podarilo iPhone X, ktorý je menší než iPhone 8 Plus s 5,5-palcovým displejom, vybaviť až 5,8-palcovým panelom.

To však nie je všetko. Ide vôbec o prvý iPhone, ktorý ponúka OLED displej. Je veľmi dobre, že sa tak rozhodli, pretože OLED displej na iPhone X vyzerá úchvatne.

Tri smartfóny s OLED displejmi: Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10 Pro a iPhone X

Technológia OLED sama o sebe ponúka veľa vynikajúcich funkcií, ako napríklad spomínanú skutočnú čiernu, lepší kontrastlepšie pozorovacie uhly. Na druhej strane, môže sa stať, že OLED displej prepáli a ovládací prvok alebo časť obrazu v displeji ostane viditeľná, aj keď tam nebude. Apple tvrdí, že sa o vypálenie OLED displeja na iPhone X postaral softvérovo. Či je to naozaj tak ukáže až dlhodobejšie používanie.

Farebnosť displeja je prinajmenšom tak dobrá, ako napríklad na Galaxy S8 či Galaxy Note 8. Pozorovacie uhly sú vynikajúce a funkcia True-Tone, ktorá jas displeja nastavuje podľa okolitého osvetlenia výborná. Celkovo ide o panel, ktorý ťa nesklame, a to za žiadnych podmienok.

V porovnaní s iPhone 8 je čierna skutočne tmavšia a akási čistejšia. Všimneš si to hlavne pri pozeraní videí, filmov či nahrávok z fotoaparátu.

Samsung Galaxy Note 8 aj iPhone X majú OLED displej. Ten na iPhone X je podľa expertov o niečo kvalitnejší

Tak, ako už pri Apple býva zvykom, aj displej iPhone X dostal vlastné označenie – Super Retina. Keď zotrieme hru marketingového oddelenia, ide o displej s rozlíšením 2 436 x 1 125 pixelov (458 ppi). iPhone 8, pre porovnanie, ponúka Retina HD displej s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov (401 ppi).

V žiadnom prípade nejde o najostrejší displej. Taký Galaxy S8 ponúka pixelovú hustotu až 570 ppi, Sony Xperia XZ Premium dokonca 807 ppi.

Bez hardvérového tlačidla “Domov” si budete musieť zvyknúť na ovládanie gestami

iPhone X: Ovládanie pomocou gest

Kam si sa podelo, tlačidlo „Domov“? Vráť sa, prosím. Takto nejak som sa zatváril, keď som si zvykal na ovládanie pomocou gest. Je ich niekoľko a na používanie telefónu sú absolútne nevyhnutné. Poďme si ich popísať.

  • Späť na domovskú obrazovku: swipnutie zdola nahor
  • Prepínanie sa medzi aplikáciami: swipni hore a podrž, kým sa ti nezobrazia aplikácie, potom si môžeš vybrať, ktorú otvoriť
  • Zatvorenie aplikácie: swipni hore a podrž, kým sa otvoria všetky aplikácie. Potom tú, ktorú chceš zatvoriť podrž a odswipni ju, poprípade stlač červeno-bielu ikonku.
  • Ovládacie centrum: swipni dole z pravého horného rohu
  • Hlásenia (notifikácie): swipni dole z ľavého horného rohu

A to je všetko! Ako som spomenul, najprv mi to prišlo zbytočne komplikované, neskôr som rovnaké gestá skúšal aplikovať všade. Na staršom iPhone, na Androidoch, na chladničke.

iPhone X: Face ID

S chýbajúcim snímačom odtlačkov prstov – Touch ID – musel Apple prísť s niečím iným. Odpoveďou je technológia Face ID umiestnená vo výreze v displeji. Jej úloha je presne zmapovať a rozpoznať 3D obraz tvojej tváre. Ide o podstatne bezpečnejší spôsob rozpoznania tváre než ten, ktorý ponúka Samsung či LG.

TIP REDAKCIE
Tesla predstavila "cyber" štvorkolku pre deti, stojí takmer 2 000 dolárov

Nastavenie Face ID je tak jednoduché, až som mal pocit, že ten telefón ani nemohol zaznamenať všetko dôležité. Mýlil som sa, zaznamenal všetko, čo bolo treba a čuduj sa svet, všetko aj fungovalo, a to aj napriek tomu, že počas predstavenia Face ID to už tradične nefungovalo.

Keď si tak spomínam na prvé dva dni, ono to vlastne ani nefungovalo. Musel som opakovane zadávať PIN, ktorý sa zadáva pri nastavovaní Face ID. Ako týždeň plynul, funkcia akoby sa zlepšovala a bola čoraz presnejšiarýchlejšia. Moja hypotéza sa neskôr potvrdila rôznymi testami, ktorými Face ID prešiel v zahraničí. Dobrá technológia sa učí a Face ID je toho skvelým príkladom.

Ak máš bradu, s tým Face ID nemá problém. Problém nastáva len pri čiastočnom zakrytí alebo pri deťoch mladších ako 13 rokov, keď ich tváre sa podľa Apple stále vyvíjajú a menia. Či by ste dali tak mladým človiečikom do ruky 1 200 € telefón je už druhá vec.

Čo sa samotného zabezpečenia týka, Face ID je presnejší, než snímač odtlačkov prstov. Podľa Apple je šanca, že telefón odomkne niekto iný, než ty len 1:1 000 000. Slušné!

iPhone X: A11 Bionic a jeho výkon

Procesor A11 Bionic je prvým čipom, ktorý nesie grafický čip vyvinutý čisto spoločnosťou Apple. V porovnaní s A10 ide o veľkú zmenu, ktorá sa odzrkadlila aj na celkovom, priam šialenom, výkone. Procesor je zložený zo šiestich jadier (2x výkonné + 4x energeticky úsporné).

Čo sa čistého výkonu týka, iPhone X je vzhľadom na to, že používa rovnaký procesor, rovnako výkonný ako iPhone 8 a 8 Plus a viac ako dvojnásobne výkonný ako Galaxy Note 8. To je obrovský rozdiel, ktorý sa firmám vyrábajúcim Android smartfóny nedarí prekonať.

iPhone X: Fotoaparáty

Apple už podobne, ako pri predchádzajúcich modeloch nový iPhone X vybavil duálnym fotoaparátom zloženým z dvoch 12 Mpx senzorov, vďaka čomu dokáže ponúknuť portrétový režim. Ide o režim, ktorý rozmaže pozadie, zatiaľ čo snímaný objekt ostane ostrý. Pri senzoroch na iPhone X došlo v porovnaní s minuloročnou generáciou k vylepšeniam.

Zoom objektív je po novom svetelnejší. Namiesto ƒ/2.8 sa môžeš tešiť až na ƒ/2.4, čo sa odzrkadlí na čistejších záberoch a rozmazanejšom pozadí. Okrem toho, procesor A11 Bionic dokáže záber analyzovať až natoľko, že v odfotenom zábere môžeš meniť osvetlenie aj po nasnímaní, čo funguje prekvapivo dobre.

Najväčším rozdielom medzi iPhone X a iPhone 8 Plus je predný fotoaparát. Na rozdiel od 8 Plus nový iPhone X ponúka portrétový režim aj pri selfie. Je to vďaka 7 Mpx TrueDepth senzoru.

V portrétovom režime nájdeš niekoľko rôznych nastavení osvetlenia, ako napríklad prirodzené svetlo, štúdiové svetlo, obrysové svetlo, pódiové svetlo a pódiové svetlo z jednej strany.

iPhone X má oproti iPhone 8 Plus ešte jednu výhodu. Oba zadné objektívy ponúkajú optickú stabilizáciu obrazu, čo sa hodí v situáciách, keď svetelné podmienky nie sú úplne najideálnejšie. Samozrejme, rozdiel zbadáš aj pri natáčaní videa, ktoré nebude tak roztrasené.

Fotografie sú krásne ostré počas dňa, šera, tak aj v noci. Čo sa farieb týka, posúdiť to musíte vy sami, keďže vy budete tí, ktorí sa na ne budú pozerať. Ja s nimi nemám absolútne žiaden problém, sú krásne sýte, vyvážené a ani dynamický rozsah nie je najhorší.

Čo sa videa týka, iPhone X dokáže natáčať 4K video pri snímkovaní 60 fps1080p slow-motion pri snímkovaní až 240 fps.

iPhone X: Softvér

Softvér prešiel niekoľkými zmenami, ktoré spôsobil hlavne radikálne iný dizajn zariadenia. Také maličkosti, ako klávesnica, ktorá začína vyššie, než pri iných iPhonoch, aby si pri písaní nemusel príliš ohýbať palec je niečo, čo Apple naozaj ide.

Displej na iPhone X, ktorý má mimochodom pomer strán 19,5:9 má však aj niekoľko nevýhod. Medzi nimi je napríklad pozeranie filmov či seriálov, ktoré sú vysielané v pomere 16:9. To znamená, že buď budete mať po bokoch čierne pásiky alebo si ho zväčšíte a do hry zamotáte výrez v displeji a ešte k tomu stratíte aj časť obrazu. Poviem ti, nevyberieš si.

Pozeranie videa v režime Full Screen – všimni si výrezu v displeji

Pri softvéri spomeniem aj aplikácie tretích strán, teda od vývojárov, ktorí vytvárajú perfektný ekosystém kvalitných aplikácií. Nie všetky z nich boli zatiaľ aktualizované pre iPhone X. Stáva sa teda, že niektoré z nich nevyužívajú displej okolo výrezu, čo pôsobí…ako to napísať…fakt zle. Taký Hangouts od Google je príkladom toho, ako to vyzerá, keď aplikácia nie je prispôsobená pre unikátny tvar displeja na iPhone X.

Zobrazenie celej veľkosti videa bez roztiahnutia obrazu

Som si však istý, že situácia sa zmení, a to poriadne rýchlo. Záujemcov o novinku od Apple je stále veľa, takže určitá motivácia tu je.

Keď však všetko funguje tak, ako má, používanie aplikácií a celkovo softvéru na iPhone X je radosť.

iPhone X: Výdrž batérie

Batéria je azda jediná oblasť, ktorá ma sklamala. iPhone X ponúka 2 716 mAh akumulátor, zatiaľ čo iPhone 8 Plus 2 691 mAh kúsok. Zaujímavé je, že batéria iPhone X je zložená z dvoch samostatných článkov. Je to z dôvodu lepšieho využitia miesta vnútri konštrukcie, čo sa Apple rozhodne podarilo.

Apple tvrdí, že výdrž batérie na iPhone X je až o dve hodiny lepšia, než v prípade iPhone 7, zatiaľ čo výdrž batérie iPhone 8 Plus je podobná, ako pri iPhone 7 Plus. Už takto divne komplikované porovnanie svedčí o tom, že batéria v iPhone X nie je nič svetoborné. Moje obavy sa potvrdili.

iPhone X je telefón na jeden deň a aj to nie veľmi náročný. Keď som ho používal naozaj naplno, večer o šiestej som musel urgentne vyhľadať nabíjačku. Tu nastal druhý problém. Základná nabíjačka, ktorú Apple pribalil k iPhone X NEMÁ technológiu rýchleho nabíjania. V roku 2017 by som to od takto vyspelej spoločnosti očakával, ba dokonca vyžadoval.

iPhone X pritom takúto technológiu podporuje. Problém je v tom, že Apple chce, aby ste si možnosť nabiť jeho novinku rýchlejšie, než slimačím tempom zaplatili, a to poriadne. Nabíjačka schopná rýchleho nabíjania stojí 59 € a kábel z USB C na Lightning ďalších 29 € (1m) alebo 39 € (2m). Spolu teda minimálne 88 € za niečo, čo podľa mňa malo byť v krabičke.

iPhone X okrem toho podporuje (konečne) aj bezdrôtové nabíjanie. V ponuke výrobcu nájdeme riešenie od spoločnosti Mophie za 64,95 €. Ich vlastné riešenie v čase písania tejto recenzie dostupné nebolo, no podľa dostupných informácií má vraj stáť okolo 200 €. To už sa viac oplatí zainvestovať do kvalitnej bezdrôtovej nabíjačky inej značky. Stačí, ak bude disponovať štandardom Qi.

iPhone X: Verdikt

Ako by som zhodnotil novinku od Apple? Či ide o iPhone, ktorý si si vždy prial záleží na niekoľkých faktoroch, pozitívnych a negatívnych. Ak chceš veľký displej v malom tele a intuitívne ovládanie, iPhone X sa ti bude veľmi páčiť.

Technológie, ktoré novinka ponúka sú premyslené a HLAVNE, všetky fungujú. Pripraviť sa môžeš krásny dizajn, obrovský výkon, kvalitné fotoaparáty. Voči iPhone X mám len dve výhrady. Jeho cena ktorá je podstatne vyššia než pri iných iPhonoch a batéria. Ani nie tak výdrž, keďže tá je limitovaná krásnou konštrukciou, ako skôr spôsob, akým sa telefón nabíja. Fakt, doplácať toľko len za nabíjačku a kábel? Nie, ďakujem.

Aj napriek tomu si myslím, že X-ko je vynikajúcou voľbou pre všetkých tých, ktorým sa už obkukal dizajn klasického iPhonu, chcú zmenu, no nechcú meniť operačný systém. Bojím sa to povedať, aby ste ma neukameňovali, no vyzerá to tak, že pri Apple máme konečne na výber.

Apple iPhone X si môžeš kúpiť v obchode Bestcena.sk

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať