iPhone XS

RECENZIA iOS 12: Rýchlejšie spúšťanie aplikácií a Memoji

Najčerstvejšia verzia mobilného operačného systému z dielne kalifornského jabĺčka sa zameriava na detaily. iOS 12 neprináša nič veľké, práve naopak.

Najčerstvejšia verzia mobilného operačného systému z dielne kalifornského jabĺčka sa zameriava na detaily. iOS 12 neprináša nič veľké, práve naopak. Obsahuje len viacero drobností, ktoré dostali za úlohu zrýchliť iOS, obohatiť ho o Memoji alebo vyvážiť náš digitálny život.

Aké sú teda moje skúsenosti po niekoľkých dňoch používania? Iba pozitívne. Musím uznať, že dvanástka reprezentuje moderný operačný systém s dokonale vyladeným používateľským prostredím a pokročilou funkcionalitou, vďaka ktorej je opäť trošku bližšie k systému Android.

Poďme sa teda pozrieť na to, čo je pri porovnaní s predchádzajúcou verziou iOS 11 iné, nové aj lepšie. Začneme tým najpodstatnejším, čiže s opäť o niečo väčším výkonom.

Rýchlejšie otváranie aplikácií

iOS 12 je schopný spúšťať mobilné aplikácie podstatne rýchlejšie, ako ich spúšťa verzia 11.

Týka sa to predovšetkým otvorenia fotoaparátu z uzamknutej plochy či zobrazovania softvérovej klávesnice. V prvom prípade ide o 70-percentné zlepšenie, zatiaľ čo v tom druhom o 50. Pri vysokom vyťažení hardvéru uvidíte používateľské prostredie aplikácií dokonca až 2x skôr ako za bežných okolností.

iOS 12

Tieto výrobcom uvádzané čísla sú v pri používaní aktualizovaného iOS zariadenia i adekvátne cítiť. Dvanástka jednoducho funguje ako švajčiarske hodinky. Má krásne aj plynulé animácie, moderný minimalistický dizajn a opäť o niečo svižnejšie reakcie.

“A ešte významnejšie zlepšenia máš poruke, keď robíš veľa vecí naraz. Tie zvyšujú výkon vo všetkých podporovaných zariadeniach až po iPhone 5s a iPad Air.”

Inovácie ale najviac pocítite pri nadštandardnom vyťažení čipsetu A12 Bionic. Vtedy prebieha spúšťanie softvéru rýchlosťou blesku. iPhone v takom prípade dočasne aktivuje mimoriadny režim, aby bolo dostatok výpočtového výkonu pre všetky naše činnosti so smartfónom. Nestane sa tak, že by operačný systém začal pri náročnom multitaskingu sekať alebo mať spomalené reakcie.

Animoji na steroidoch

Tak hovorím novinke s názvom Memoji, pretože ide o Animoji s našimi charakteristikami. To znamená, že si prostredníctvom tejto funkcionality vieme v aplikácii Správy alebo FaceTime vytvoriť  animovaného smajlíka s naším hlasom, našou mimikou a dokonca aj s našou podobou.

Memoji v iOS 12
Memoji v iOS 12

Vytváranie Memoji zvládne hocikto. Nejde o žiadnu jadrovú fyziku, ale maximálne jednoduchý proces, ktorý vám nezoberie viac ako pár minút. Keď si vyberiete pleť, účes, tvar hlavy, obočie, nos, pery, uši, porast na tvári, okuliare alebo pokrývku hlavy, tak od toho momentu pribudne medzi základné animované smajlíky čerstvý prírastok presne podľa vašich predstáv.

Nahrávanie hlasu trvá podobne, ako pri Animoji, maximálne 30 sekúnd, počas čoho musíte držať tvár v zábere prednej kamery, aby vedela rozpoznávať vašu mimiku (pohyby obočia, očí, úst a i.). Tú potom naučí nové Memoji a vďaka tomu bude počas rozprávania vyzerať ako vy, keď ste robili zvukovú nahrávku.

Ide o celkom zábavnú a naozaj dobre fungujúcu novinku v iOS 12, ktorá vie spestriť nudné konverzácie. Osobne som zostal milo prekvapený, moje očakávania boli úplne niekde inde. Páči sa mi oveľa viac ako AR Emoji z dielne spoločnosti Samsung.

Vyváženie digitálneho života

Podobne ako nový Android 9 Pie, aj nový iOS 12 obsahuje niečo, čo nám vie trošku pomôcť so závislosťou na smarfónoch. Funkcionalita Čas pred obrazovkou dokáže vytvárať prehľadné a podrobné štatistiky o používaní mobilného zariadenia a tiež obmedzovať náš prístup k jednotlivým aplikáciam či hrám. A to bez akejkoľvek štipky srandy.

Funkcia Čas pred obrazovkou
Funkcia Čas pred obrazovkou

Keď si náhodou niekto myslí, že to s trávením času so svojím mobilným telefónom preháňa, môže si nastaviť denné limity na používanie Instagramu, Facebooku alebo Messengeru. Jednoducho na hocičo, čo si do iOS zariadenia nainštaloval. Čo sa však stane, keď niektorý z týchto limitov prekročí?

TIP REDAKCIE
Snapdragon 8 Gen 1 oficiálne: Extra výkon pre budúcoročné vlajkové lode
Vypršanie limitu
Vypršanie limitu
Vypršanie limitu
Vypršanie limitu

Ikonka danej aplikácie zhnedne a od toho momentu bude po jej stlačení vidieť na displeji iba biele pozadie a text s výstrahou, aby používateľ chápal, o čo vôbec ide. Zároveň však dostane možnosť stlačiť tlačidlo Ignorovať limit. Keď ju využije, môže vo svojej obľúbenej činnosti pokračovať veselo ďalej.

Apple nás teda nechce ani tak obmedzovať, ako skôr nepriamo upozorniť, že strácame kontrolu nad sebou samým.

Ešte niečo?

Samozrejme, pretože ešte treba spomenúť aj funkcionalitu Instant Tuning, časom limitovaný režim Nerušiť, podporu pre skupinový videohovor vo FaceTime o kapacite 32 ľudí, jednoduchšie zdieľanie fotografií alebo novú aplikáciu Meradlo. Tou rovno začneme.

Aplikácia Meradlo

S Meradlom viete v určitých situáciách nahradiť fyzicky existujúcu vodováhu alebo meter. Táto nová aplikácia od vývojárov z kalifornského jabĺčka totiž ponúka digitálnu alternatívu, ktorá funguje prostredníctvom zabudovaných senzorov, fotoaparátu na zadnej strane smartfónu a rozšírenej reality.

Nová aplikácia Meradlo
Nová aplikácia Meradlo

iPhone s iOS 12 po spustení aplikácie iba namierite napríklad na rohy stolíku, aby ste ich stlačením tlačidla Plus označili, a v priebehu niekoľkých sekúnd uvidíte na obrazovke kóty s dĺžkami jednotlivých strán. Jednoduchšie to byť snáď už ani nemôže. V interiéri si však treba dať pozor na zlé svetlo, pretože jeho nedostatok môže mať negatívny vplyv na výsledok.

Čo sa týka neistoty merania, tak samozrejme netreba hneď očakávať presnosť, akú ponúkajú tradičné metre z obchodov. Meradlo ich zvládne nehradiť, no nie v situáciách, kedy sú od merania vysoké nároky. Táto nová aplikácia je skôr len ako nejaký pomocník, ktorý nám pomôže vytvoriť lepšiu predstavu o rozmeroch fyzických objektov okolo nás.

Instant Tuning

Prostredníctvom Instant Tuning má používateľ iOS zariadenia prístup k rýchlym nastaveniam notifikácií priamo z uzamknutej plochy. Keď niektorú z nich stlačí a potom klikne na tri body v pravom hornom rohu, tak sa mu otvorí ďalšie pop-up okno s viacerými možnosťami.

Instant Tuning
Instant Tuning

Vďaka tomu vie priamo na mieste buď vypnúť zvuky alebo rovno všetky nadchádzajúce upozornenia zo špecifickej aplikácie. Rovnako sa odtiaľ dostane do hlavných nastavení, kde ho čaká podstatne pestrejšia ponuka možností.

Jednoduchšie zdieľanie

V systémovej aplikácii Fotky pribudla nová karta s názvom Pre vás. Ako už teda napovedá samotný názov novinky, jej úloha spočíva v inteligentom výbere a triedení záberov v galérii iOS zariadenia podľa určitých kritérií.

Kategorizácia môže prebiehať na základe lokality vzniku alebo podľa toho, kto je na fotografiách. A podľa toho sa potom odvíja prispôsobenie návrhov na ich zdieľanie.

Nová záložka Pre vás v aplikácii Fotky
Nová záložka Pre vás v aplikácii Fotky

V momente, keď umelá inteligencia spoločnosti Apple rozpozná na zábere niekoho z našich kamarátov s vlastným Apple ID, tak nám automaticky navrhne, aby sme sa o ne s nimi podelili. A to isté navrhne im, ak na ich fotografiách zbadá našu tvár.

Záver

iOS 12 môžem bez obáv označiť za operačný systém, z ktorého by si mali brať príklad snáď všetci výrobcovia z mobilného priemyslu. Má totiž svižné používateľské prostredie vo veľmi peknom minimalistickom kabáte, bohatý repertoár moderných funkcií, intuitívne ovládanie a čím viac je vyťažený procesor, tým rýchlejšie spúšťa aplikácie. Čo viac si priať? Novú dvanástku je radosť používať.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať