RECENZIA iPhone 8 Plus: Klasika so špičkovým hardvérom

Apple len nedávno predstavil nový iPhone 8 a iPhone 8 Plus. My sme sa mu už stihli pozrieť na zúbok. Aký je a oplatí sa kupovať?

Apple ani tento rok nezmenil prednú stranu svojich tradičných iOS smartfónov. Stále tie isté uhlopriečky, rozlíšenie, zobrazovacia technológia a aj rovnako nechutné rámiky okolo displejov. Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že tie najväčšie zmeny opäť nastali v útrobách. Keď si odmyslíme druhý kus skla, kabát zostal viac-menej ten istý. Pribudol však podstatne pokročilejší hardvér, ktorý patrí medzi úplnú špičku mobilného priemyslu.

iPhone 8 Plus dostal nový čipset vrátane nového dedikovaného procesora pre umelú inteligenciu či nového obrazového procesora, nové foto snímače ExmorRS, kapacity rozšíriť realitu okolo nás, funkcionalitu True Tone, nové svetelné filtre pre režim Portrét, kvalitnejšie stereo reproduktory alebo podporu pre rýchle či bezdrôtové nabíjanie. Je to bohato vybavený high-end kúsok s nemoderným konštrukčným prevedením, na ktorý sa teraz pozrieme trošku bližšie.

Technické špecifikácie nového jabĺčka

  • 5,5-palcový Retina displej, Full HD, True Tone, HDR
  • čipset A11 Bionic a 3 GB RAM
  • 12 Mpx duálny fotoaparát (širokouhlý a teleobjektív)
  • 7 Mpx selfie fotoaparát
  • 2 691 mAh batéria, rýchle aj bezdrôtové nabíjanie
  • iOS 11 aj AR kapacity

Konštrukcia

Osmička pozostáva z dvoch kusov odolných skiel spolu s rámikom z leteckého hliníku. Ako už bolo spomenuté, vďaka výmene materiálov zmizli zadné pásiky a pár zmien nastalo aj pri farbách. Žiadané JetBlack prevedenie je totiž minulosťou.

Tvar, veľkosti a krivky tela s certifikáciou podľa známej normy IP67 zostali bez akejkoľvek zmeny, takže čo sa týka ergonómie držania, nič nové. Zadné sklo vytvarovali tak, aby pripomínalo chýbajúci kus kovu a musím povedať, že sa mi držalo podstatne lepšie. Smartfón vďaka nemu navyše vyzerá viac prémiovejšie. Menším rukám ale môže prekážať rozmerná konštrukcia, ktorá má dokonca o pár gramov viac ako konštrukcia minuloročného predchodcu. Je veľký a ťažký.

Zobrazovací panel zaberá iba niečo cez 67 percent prednej plochy, čiže žiadna chvála. Keď ho budete držať v rukách, vrátite sa tak tri roky dozadu, pretože ten istý pomer mal aj niekoľko generačný predchodca iPhone 6 Plus z roku 2014. Ak vám teda záleží na modernom dizajne, iPhone 8 vaše nároky určite nenaplní.

Prítomným stereo reproduktorom porástla hlasitosť, a to až o 25 percent. V praxi to znamená, že sú naozaj hlasné. Basy sú zase viac výraznejšie a reprodukovaný zvuk ešte čistejší. Podobne kvalitný audio výstup má naozaj len veľmi málo súčasných high-end modelov s operačným systémom Android. A najlepšie na tom celom je, že zvuk vychádza ako z bočnej, tak aj z prednej strany iPhonu. Apple, dva palce hore.

Displej

Dizajn a displej oboch noviniek zo slnečnej Kalifornie reprezentujú dve oblasti výbavy, kde tento rok nastalo asi najmenej zmien. Áno, v tom druhom prípade pribudla podpora pre HDR obsah alebo True Tone, ktorým donedávna disponovali iba iPady, no to je asi tak všetko.

Funkcionalita True Tone umožňuje zobrazovaciemu panelu, aby prispôsoboval teplotu farieb aktuálnemu okoliu. Ak je noc, budú teplé, ak deň, budú studené. A to bez toho, aby používateľ niečo manuálne nastavoval. O všetko sa postará prítomný RGB senzor.

Špecifikácie displeja zostali tie isté, čo zrejme značí, že výrobca hodlá budúci rok kompletne presedlať na AMOLED alternatívu, s ktorou vybavil ultimátny iPhony X. Zo zastaralej LCD technológie už podľa všetkého viac nedostane. iPhone 8 Plus však aj napriek tomu dokáže poskytnúť špičkový obraz. Súčasný panel je stále dostatočne jemný, má k realite blízke farby a aj celkom slušnú maximálnu úroveň jasu.

Fotoaparát

V Apple vymenili predchádzajúce foto senzory za lepšie, pribudol vylepšený ISP a prítomné “deep” pixely lepšie zachytávajú svetlo, ktoré prejde cez širokouhlý alebo teleobjektív. Toľko k tohtoročným inováciám.

Rozlíšenie oboch senzorov zostalo na 12 megapixeloch, a to isté platí o clonovom čísle (f/1,8 a f/2,8) či optickej stabilizácii obrazu. Tú má iba širokouhlý objektív, čiže mu fotografovanie po západe slnka nespôsobuje absolútne žiadny problémy. Zábery sú aj v takom prípade svetlé, ostré a bez výrazného šumu. Rovnako musím pochváliť dobre identifikovateľné podanie farieb či veľmi rýchle automatické ostrenie, a to za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Fotografie, ktoré vyhotovíte počas dňa, nezaostávajú. Nový obrazový procesor prispel okrem iného i k lepšiemu dynamickému rozsahu, kontrastu alebo k vyššej rýchlosti spúšte, aj tu pribudlo vďaka lepšej izolácii pixelov viac svetla, zachytené detaily sú opäť o niečo bohatšie a automatickej expozícii tu takmer vôbec nič nechýba, no na taký štandard sme pri iPhonoch zvyknutí.

Galéria

V Apple tentokrát zamerali pozornosť na každý jeden nedostatok fotoaparátu iPhonu 7, aby tak dotiahli do dokonalosti každý jeden dôležitý detail.

Dôkazom môže byť aj zmena foto a video formátov, ktoré vedia ušetriť až polovicu drahocenného miesta, alebo čerstvo pridaná sada svetelných filtrov pre populárny režim Portrét. Stlačíte spúšť, smartfón prirodzene rozmaže pozadie a vy si výberom jedného z filtrov dodatočne upravíte osvetlenie v zábere. Chcete, aby objekt vyzeral, akoby bol v profesionálnom štúdiu? Nepotrvá vám to viac ako pár sekúnd.

TIP REDAKCIE
Hráč Forza Horizon 5 si na auto nalepil portrét Kim Čong-una, dostal ban do roku 9999

Pri videách by som vyzdvihol perfektnú stabilizáciu obrazu, pekné farby alebo neopísateľne rýchle a tiež presné automatické zaostrovanie. Ten, kto chce poriadnu mobilnú kameru, bude bez akýchkoľvek pochýb maximálne spokojný. Jediným problémom môže byť nahrávanie mono zvuku. Obraz je nádherný, no zvuk nič špeciálne.

Video

Spomenuté hardvérové inovácie pocítite azda v každej jednej podstatnej oblasti, takže inými slovami pri všetkom, čo s prítomným duálnym fotoaparátom zachytíte. A dokazuje to aj hodnotenie, ktoré iPhone 8 Plus nadobudol v teste odborníkov z webu DxOMark. Medzigeneračné zlepšenie je naozaj markantné.

Fotoaparát smartfónu si vďaka výraznému skoku vpred zaslúžil až 94 bodov (iPhone 7 Plus má iba 88), s ktorými sa zaradil na druhej priečke prestížneho rebríčka. Na tom istom mieste pritom stojí aj Samsung Galaxy Note8. Na prvom je zase nedávno predstavený Pixel 2 od Googlu, hoci má na zadnej strane iba jeden foto senzor.

Výkon

Kombinácia nadčasového čipsetu A11 Bionic s operačným systémom iOS 11 predstavuje tak silnú dvojicu, že sa jej v benchmark testoch nevyrovná ani jeden Android smartfón. iPhone 8 Plus je dokonca až tak výkonný, že mu nerobí absolútne žiadny problém konkurovať high-end notebooku MacBook Pro.

Ako možno vidieť trošku nižšie, obľúbená benchmark aplikácia AnTuTu túto enormne mocnú kombináciu ohodnotila na dychberúcich 208-tisíc bodov. Aj tu však stojí za zmienku celkom slušný medzigeneračný skok, pretože minuloročný model dostal len necelých 170-tisíc. Novinku preto neprekvapí žiadna situácia – na jednotku zvláda ako multitasking, tak aj akokoľvek graficky náročné mobilné hry. Žiadne sekanie a ani žiadne oneskorené reakcie, nech na osmičke robíte čokoľvek. Áno, symbióza hardvéru so softvérom má svoje čaro.

Nový čipset v sebe obsahuje nový AI procesor, nový ISP, nový 6-jadrový (o 25 % výkonnejšie dve Monsoon jadrá a o 70 % výkonnejšie štyri Mistral jadrá) hlavný procesor a aj nový, 3-jadrový grafický procesor s až 30 % navýšením výkonu. Za tým však stoja hardvéroví inžinieri z Applu, takže sa môžeme so zaužívanými kúskami od PowerVR nadobro rozlúčiť.

Prítomný NPU, čiže Neural Processing Unit, možno označiť za dedikovaný procesor, ktorý slúži strojovému učeniu. Jednoduchšia forma umelej inteligencie preto môže fungovať aj offline – nepotrebuje v takom prípade dátové spojenie a teda ani prístup do vzdialeného cloudu, čo zároveň znamená, že sa k citlivým dátam používateľa tretia strana tak ľahko nedostane. Úloha NPU spočíva v odľahčení hlavného procesora a iPhonu umožňuje rozšíriť realitu okolo nás o virtuálne objekty, takže má vďaka nemu takzvané AR kapacity.

Operačný systém

Nová verzia iOS, ktorá nesie číslo 11, má všetko, čo by mal mať každý jeden moderný operačný systém. Je brutálne rýchla, pekná, nabitá užitočnými funkciami a ponúka intuitívne ovládanie, pretože so sebou prináša aj hlbšie integrovaný 3D dotyk. S rozpoznávaním tlaku dotyku si rozumie ešte viac ovládacích tlačidiel a ovládací panel je po novom možné prispôsobiť našim predstavám. Ešte niečo?

Z notifikačnej lišty a uzamknutej obrazovky sa stalo jedno miesto pre všetky upozornenia. Či je teda smartfón uzamknutý alebo je lišta dole, stále máme pred sebou tú istú časť používateľského prostredia.

Súčasťou iOS 11 je okrem iného aj od základov prekopaný App Store, ktorý sa pýši minimalistickým prostredím a citeľne lepším navrhovaním odporúčaných aplikácií alebo hier. Rovnako stojí za zmienku funkcionalita AirPlay 2, vďaka ktorej sa dá diaľkovo ovládať i komplexný audio systém vo väčšom rodinnom dome. V každej miestnosti iná úroveň hlasitosti alebo kompletná synchronizácia, možnosti sú tu široké.

Výdrž

Vynikajúcu výdrž batérie iPhonu 8 Plus má v rukách predovšetkým energeticky efektívny 10-nanometrový čipset. Spotreba totiž pri porovnaní so 16-nanometrovými A10 Fusion klesla až o 40 % a vy to v praxi, samozrejme, adekvátne pocítite.

Batéria s menšou kapacitou (2 691 mAh), akú mal iPhone 7 Plus (2 900 mAh), ho preto zvládne udržať pri živote aj dva celé dni. Stačí len, keď sa budete trošku krotiť. To znamená tráviť čo najmenej času na sociálnych sieťach, pozerať čo najmenej videá alebo čo najmenej používať fotoaparát či kameru. Ak to dokážete, viac ako jeden deň máte zaručený.

V opačnom prípade počítajte tak s 13 až 15 hodinami, čo tiež nie je najhoršie. Pri bežných Android kúskoch s hi-tech hardvérom by bol uvedený čas kratší aj o 2, 3 hodiny.

Rýchle a ani bezdrôtové nabíjanie nevyužijete, ak neinvestujete do dodatočného príslušenstva. Špeciálny adaptér a ani podložka nie sú súčasťou základného balenia, čo je celkom škoda, mohlo to byť o čosi zaujímavejšie.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať