Apple A12 Bionic
Apple A12 Bionic

Nové iOS tablety poháňa vylepšená verzia čipsetu A12 Bionic, ktorá patrí podľa posledných benchmarkov na samotných vrchol mobilného priemyslu. Novinka A12X pozostáva z neskutočných 10 miliárd tranzistorov a jej hlavný procesor má o dve jadrá viac, ako dostal predchodca z iPhone XS.

To najpodstatnejšie ale je, že používateľ môže počítať s citeľne lepším výkonom. V praxi to znamená, že nový iPad Pro nemá problém poraziť ani podaktoré osobné počítače. Ešte čerstvý výsledok testu výkonu z populárnej benchmark aplikácie Geekbench4 hovorí za všetko.

Čipset A12X Bionic vyrábajú prostredníctvom 7 nm procesu, stojí na prvotriednej Fusion architektúre a okrem 8-jadrového procesoru je jeho súčasťou aj špičkový grafický procesor priamo z dielne Apple. Nechýba mu však ani vynovený AI procesor (tzv. NPU), vďaka ktorému môže prítomná umelá inteligencia fungovať i keď je mobilné zariadenie offline.

Výkon A12X Bionic

Čo sa týka vyššie spomínaného porovnania A12X s A12, tak novšia verzia ponúka až o 90 % lepší výpočtový výkon viacerých jadier. Nový iPad Pro bol preto schopný nadobudnúť v benchmark aplikácii Geekbench4 dychberúcich 18 217 bodov (A12 mal okolo 11 000).

Ide teda o poriadnu beštiu, ktorej sa zatiaľ z príslušnej kategórie čipsetov nič nevyrovná Snapdragon 845 a ani 7 nm Kirin 980. Uvidíme, čo prinesie blízka budúcnosť, no dovtedy zostáva situácia na tróne bez akejkoľvek zmeny.