iPhone XS

RECENZIA iPhone XS: Ikona mobilného priemyslu

Keď vám váš iPhone X už nestačí a nemáte kam vyhadzovať peniaze, s kúpou nič nepokazíte. Je výkonnejší, robí krajšie zábery a viac vydrží.

Tohtoročné iOS smartfóny nedostali nič prevratné. Dizajn iPhone XS zostal viac-menej ten istý, aký ponúkala i jubilejná desiatka iPhone X z minulého roka, a čo sa týka útrob, tak v tých po novom nájdeme opäť o niečo lepší hardvér. Nič viac, nič menej.

Pre fanúšika operačného systému Android z opačnej strany rieky možno nuda, no ak padne reč na niekoho z fanklubu jabĺčka, tak sa veci tak trošku zmenia. Čipset A12 Bionic má predsa bezkonkurenčný výkon a hlavný fotoaparát vytvára ešte kvalitnejšie zábery, ako vytváral generačný predchodca. Z dokonalého je zrazu niečo ešte dokonalejšie.

TIP REDAKCIE
Apple má nové esá: Toto je iPhone Xs a iPhone Xs Max!

Apple vie predať i takto malý evolučný krok. A to aj napriek tomu, že nový iPhone XS stojí markantne viac než akýkoľvek iný smartfón od konkurencie. Stačí ukončiť predaj predchádzajúcej generácie a nedať tým najnáročnejším zákazníkom na výber. Ak chcú to najlepšie od svojej obľúbenej značky, musia si jednoducho priplatiť.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Tie peniaze sú však na druhú stranu aspoň cítiť v každej jednej oblasti výbavy. iOS novinka z Kalifornie reprezentuje ultimátne vybavený kúsok, na ktorom si zgustnú tí najnáročnejší z najnáročnejších.

Konštrukcia a dizajn

Výnimkou teda nie je ani konštrukčné prevedenie. Keď iPhone XS uchopíte do rúk, okamžite pocítite, že držíte prémiový smartfón. Kombinácia prvotriednej nehrdzavejúcej ocele s lesklou povrchovou úpravou a dvoch odolných skiel dáva tomuto elektronickému zariadeniu šmrnc drahého šperku. Preto tak všade púta pozornosť.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Treba však počítať s tým, že zadná strana konštrukcie vrátane lesklého rámiku zachytávajú otlačky prstov. Ak navyše nesiahnete po žiadnom kryte alebo puzdre, tak existuje celkom slušná pravdepodobnosť pádu na tvrdú zem. A to by mohlo mať vzhľadom k enormne drahým súčiastkam katastrofálne následky. Smartfón je kvôli vyššie spomínaným materiálom veľmi, ale veľmi klzký.

[the_ad id=”16613″]

S ergonómiou neboli počas testovania absolútne žiadne problémy. iPhone XS dostal kompaktné rozmery a oblé krivky, takže vás nebude počas používania tlačiť a ani rezať. Drží sa naozaj skvele i v menších dlaniach.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)
iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Krehkú elektroniku v útrobách tentokrát chráni certifikácia podľa medzinárodného štandardu IP68, nie podľa IP67 ako minulý rok. Používateľ sa vďaka tomu môže spoľahnúť na ešte lepšiu ochranu pred negatívnym účinkom vody. Dočasné ponorenie totiž vystriedalo trvalé ponorenie.

[the_ad id=”16606″]

Čo sa týka zvukového výstupu, tak opäť máme čo dočinenia s prvou ligou. Tým mám na mysli zabudované stereo reproduktory, ktoré sú tak hlasné, že som si počas testovania nedovolil ani raz nastaviť maximálnu úroveň hlasitosti. Nechýba im však ani kvalita, predovšetkým, keď padne reč o čistote reprodukcie, s ktorou si rozumejú.

Dizajn

Ako som už spomínal na začiatku tejto recenzie, iPhone XS vyzerá tak isto ako iPhone X. Z každého jedného uhla pripomína minuloročnú generáciu, z ktorej sa len krátko po uvedení na pulty obchodov stala ikona mobilného priemyslu. Mnohí výrobcovia začali kopírovať jej nadčasový dizajn a z výrezu bol onedlho trend roka 2018. Preto ho tu máme opäť. Tentokrát ale podľa všetkého už naposledy.

Displej

Vyrezaný displej iPhone XS dostal to isté rozlíšenie vrátane tej istej uhlopriečky, s akou prišiel na pulty obchodov aj iPhone X. Takisto ide presne o tú istú zobrazovaciu technológiu s podporou pre HDR. Čo sa tu teda medziročne zmenilo? Dá sa povedať, že ani nič.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

5,8-palcový OLED panel na prednej strane smartfónu patrí však aj napriek tomu medzi to najlepšie, čo priemysel dnes vyrába. Obraz je nadštandardne jemný (458 ppi), tvorí ho veľmi pestrá paleta sýtych farieb a má vysoký maximálny jas (až cez 650 nitov) vrátane naozaj skvelého kontrastu. Problém preto nebol ani s čitateľnosťou na priamom slnku, kedy si tento prvotriedny displej viedol na jednotku s hviezdičkou.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Vyzdvihol by som tu ale ešte aj technológiu True Tone, ktorá slúži na automatické vyvažovanie bielej farby na displeji. Všetko záleží iba od toho, v akom prostredí sa v danej chvíli nachádzate. Keď v ňom bude málo svetla, tak smartfón začne zobrazovať teplejšie farby, aby tak ulahodil vašim očiam.

Fotoaparáty

Hardvér zostal viac-menej bez zmeny aj pri foto výbave. Fotoaparáty iPhone XS robia však i napriek tomu opäť o niečo krajšie zábery. Prsty v tom má umelá inteligencia, na ktorú bola tento rok zameraná značná pozornosť inžinierov z radov spoločnosti Apple.

[the_ad id=”16613″]

Duálna zostava na zadnej strane dostala iba nový širokouhlý snímač. Z pôvodnej veľkosti 1/3″ je po novom 1/2,55″ a čo sa týka pixelov, tak tie porástli z 1,22 µm až na 1,4 µm. Používateľ môže preto počítať s trošku vyššou kvalitou v zlých svetelných podmienkach. Čím sú pixely rozmernejšie, tým viac svetla prejde do jeho záberu.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Hlavný fotoaparát iPhone XS podáva prvotriedne výkony v akomkoľvek prostredí. Je mu úplne jedno, či sa práve nachádzate v tmavej miestnosti, v lese alebo na horúcej pláži počas pekného slnečného dňa. Keď stlačíte spúšť, tak si môžete byť istí, že vyhotovíte fotografiu, ktorú bude každý iba obdivovať. Neujde vám pritom ani žiadna momentka – prítomný autofocus je tak rýchly, že nestihnete nepostrehnúť, kedy vôbec pracoval.

Za zdvihnutím kvality tu stojí predovšetkým kombinácia vylepšených algoritmov a výkonnejšieho procesora pre umelú inteligenciu, ktorému sa hovorí NPU. Výrobca ju využil na to, aby sprístupnil veľmi praktickú funkcionalitu Smart HDR. O čo teda ide?

Smart HDR uľahčí používateľovi iOS novinky život. Umelá inteligencia (AI) smartfónu mu totiž počas fotografovania pomôže s vytvorením čo najkrajšej fotografie, hoci o tom nebude vôbec vedieť. Jej úloha spočíva nielen v kombinácii viacerých záberov do jedného, ako to robí bežný HDR režim, ale aj v kombinácii viacerých menších častí do jedného záberu.

AI ich po stlačení spúšte vyberie na základe kvality expozície a potom všetky vybrané kúsky spojí do jedného komplexného celku, aby bolo vidieť ešte viac detailov a ešte krajšie farby.

Zábery v plnom rozlíšení

Musím uznať, že iPhone XS patrí medzi high-end smartfóny s TOP fotoaparátmi. Rozhodne však nepatrí na úplný vrchol. Tvrdia to aj odborníci z webu DxOMark, kde novinka od kalifornského jabĺčka získala slušných 105 bodov. Vďaka tomu sa prebojovala až na druhé miesto prestížneho rebríčka. Prvé si drží zatiaľ neporazený Huawei P20 Pro.

Video

Podobne ako fotografie, tak aj videá z iPhone XS stoja za potlesk. Ak vám teda záleží na tejto oblasti výbavy, rozhodne nezostanete sklamaní. Smartfón natáča krásne vyzerajúce zábery, pri ktorých by som vyzdvihol predovšetkým skvelú prácu stabilizačného mechanizmu a automatického zaostrovania. Očaril ma však aj poriadne široký dynamický rozsah, vďaka čomu porastie množstvo vizuálnych detailov. A to v akýchkoľvek podmienkach.

[the_ad id=”16606″]

O kvalitách videí z iPhone XS by vedel rozprávať aj filmový producent Ed Gregory, ktorý tvrdí, že z novej technológie Apple zostal unesený.

Selfie

Nie, ani selfie fotoaparát na prednej strane iPhone XS nedostal rozdielnu technickú špecifikáciu. Opäť je teda v ponuke 7 megapixelov, clona f/2.2 a 32 mm objektív. Na záberoch som si však i napriek tomu všimol jednu celkom dobre badateľnú zmenu.

Selfie z iPhone XS
Selfie z iPhone XS

Smartfón po stlačení spúšte automaticky aplikuje skrášlenie tváre, čomu ja hovorím digitálny mejkap. Mnohí to nazývajú chybou, no podľa mňa nejde o žiadnu katastrofu. Práve naopak, celkom sa mi táto zmena páči. Spoločnosť Apple to navyše zrejme vníma podobne ako ja, pretože nedávno vydaná aktualizácia na iOS 12.0.1, kde boli opravy na kritické chyby, nezahŕňa žiadnu príslušnú záplatu.

Výkon a systém

Čipset, ktorý nájdete v útrobách iPhone XS, je výkonnostné delo. Apple A12 Bionic môže bez obáv označiť za klenot mobilného priemyslu, kde zatiaľ nemá žiadneho rovného súpera. Uvidíme, čo dokáže obávaný Kirin 980 v Mate 20 Pro od Huawei, no dovtedy zostáva táto pýcha kalifornského jabĺčka suverénnym lídrom trhu.

iPhone Xr
A12 Bionic

Je úplne jedno, čo s novým iOS smarfónom robíte, pretože dostal tak vysoký výkon a tak vyladený operačný systém, že ho vôbec nič nezaskočí. Animácie používateľského prostredia majú ukážkovo plynulé priebehy, multitasking funguje rýchlosťou blesku a o mobilných hrách ani nehovorím.

[the_ad id=”16606″]

Môžete hrať battle royale hit PUBG Mobile pri maximálnych grafických detailoch a aj tak nepostrehnete absolútne žiadne problémy s fps. Obraz pred vami bude stabilný akoby ste práve držali ovládač od PlayStation a pozeráte na obrazovku televízora. Nie je sa ale ani čomu čudovať.

PUBG Mobile
PUBG Mobile

Čipset A12 Bionic v novinke pozostáva zo špičkového grafického procesora so 4 jadrami, za ktorým stoja priamo inžinieri z Apple, nie niekto cudzí. Výrobca spotrebnej elektroniky dokázal prostredníctvom tejto relatívne novej stratégie vyťažiť z hardvéru podstatne viac, ako keby mu grafický procesor vyvíja iná spoločnosť. Monštruóznych 344-tisíc bodov v benchmark aplikácii AnTuTu hovorí za všetko.

iPhone XS v AnTuTu
iPhone XS v AnTuTu

Operačný systém

iOS 12 je moderný, svižný a pokročilými funkciami nabitý operačný systém s minimalistickým používateľským prostredím a s prepracovanými animáciami. Rovnako však musím podotknúť, že sa čoraz viac podobá na Android. Oba systémy majú notifikačné lišty, rýchle nastavenia, widgety a po novom aj funkcionalitu na vyváženie digitálneho života vrátane praktických gest.

[the_ad id=”16606″]

K iOS som sa síce dostal po dlhšom čase, no používanie iPhone XS s dvanástkou mi išlo tak dobre, akoby mi robil každodennú spoločnosť. Je to zároveň aj dôkazom toho, že Apple nezabúda na neustále zlepšovanie intuitívnosti ovládania. S týmto high-end smartfónom si preto bude rozumieť aj ten najväčší technický antitalent na svete. Jednoduchšie to byť snáď už ani nemôže.

iOS 12
iOS 12

Stačí si len zvyknúť za digitálnu alternatívu za chýbajúce Home tlačidlo pod displejom. Od príchodu minuloročného iPhone X ho totiž nahradili dve základné dotykové gestá. Posunutie prsta od spodného okraju smerom ku stredu displeja vráti používateľa na domovskú obrazovku s ikonkami. A ak do toho urobí ešte aj krátky neprerušovaný pohyb smerom k ľavému alebo pravému okraju (čiže dokopy tvar L), tak v tom momente otvorí multitasking okno.

[the_ad id=”16606″]

iOS 12 nie je ale iba o intuitívnom ovládaní. Ak vlastníte starší iPhone, zlepší rýchlosť otvárania aplikácií, a ak trávite priveľa času so smartfónom, vie vám spomôcť aj s tým. Rovnako stojí za zmienku nová AR aplikácia Meradlo priamo od Apple, pretože s jej pomocou dokážete nahradiť fyzický meter.

Čas pred obrazovkou
Čas pred obrazovkou

Jednou z nových funkcií je ale aj Memoji, inými slovami Animoji na steroidoch, alebo nástroj s názvom Čas pred obrazovkou, ktorý vám povie, koľko času trávite s jednotlivými aplikáciami či hrami. A pokiaľ sa sem tam neviete ovládať, môžete si v ňom nastaviť limity na ich používanie. Možno drsné, no pre niekoho i celkom efektívne.

Výdrž batérie

Kapacita akumulátora medziročne klesla a spolu s ňou padla aj reálna výdrž, pretože iPhone XS podáva ešte slabší výkon ako iPhone X (to isté pritom platí i o iPhone XS Max). Rozdiel nie je ale našťastie až tak katastrofický. Jeden menej náročný deň by teda nemal byť žiadnym veľkým problémom. Stačí to však na prémiový model s tak mastnou cenovkou?

[the_ad id=”16606″]

Podľa môjho skromného názoru nie. Keď už mám platiť tak vysokú sumu, očakávam, že dostanem podstatne lepšiu výdrž než akú ponúka 2 658 mAh kúsok v útrobách tejto iOS novinky. A o nepribalenej rýchlej nabíjačke ani nehovorím.

Ak si ju nezaobstaráte za dodatočných 75 eur, dopĺňanie elektrickej energie potrvá so zastaralým adaptérom v krabici (5 V / 1 A) snáď celú večnosť. Za prvých 30 minút od pripojenia Lightning konektora mi na displeji ukázalo, že pribudlo okolo 21 percent. Fanúšikovia jabĺčka nemajú ale príliš na výber, pretože sú uzavretí v jeho ekosystéme.

Niečo také by si nemohol vzhľadom k rozmanitejšiemu konkurenčnému prostrediu dovoliť ani jeden výrobca Android smartfónov.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Záver

iPhone XS splnil asi všetky moje očakávania. Vedel som, že ich nemám mať od takzvanej medzigenerácie príliš veľké, a preto neprišlo absolútne žiadne sklamanie. Jediné, čo ma tu mrzí, je chabá výdrž batérie. Dlhodobí používatelia iOS smartfónov sú možno na niečo také zvyknutí, no ja to rozhodne neprekusnem. Už aj môj Huawei Mate 10 Pro z minulého roka zvládne podstatne viac.

Keď vám váš iPhone X už nestačí a nemáte kam vyhadzovať peniaze, s kúpou nič nepokazíte. Je výkonnejší, robí krajšie zábery a jeho konštrukcia viac znesie. Najväčšie zmeny pocíti ale predovšetkým ten, kto vlastní tiež minuloročný iPhone 8. V takom prípade už totiž ide o celkom slušný technologický aj konštrukčný skok dopredu.

iPhone XS nám zapožičal e-shop bestcena.sk

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať