Testovací let SN11 skončil neúspechom, loď explodovala vo vzduchu

Problémom mal byť jeden z motorov.

Testovací let lode SN11 od spoločnosti SpaceX nebol ani zďaleka taký úspešný ako pri SN10. Začiatkom tohto mesiaca nám loď SN10 ukázala úspešný vzlet, nádherný “belly flop” a dokonca sa jej podarilo aj pristáť. Žiaľ, o približne 8 minút po pristátí explodovala, no aj napriek tomu sa tento test označil ako veľký úspech.

SN11 je už trochu iný príbeh. Loď vzlietla do výšky 10 km a následne začala zostupovať. Zostup či pristávanie sa jej však, podľa všetkého, nepodarilo. Navyše bola v oblasti hustá hmla, takže mnoho jasných záberov nemáme.

Starship SN11 explodovala, problémom mal byť jeden z motorov

Neúspech letu je ale jednoznačný. SpaceX totiž v čase 5:49 po štarte stratila s raketou spojenie. Elon Musk však neskôr prehlásil, že problémom mal byť motor číslo 2. Počas pristávania, resp. opätovného zážihu, nebol dosiahnutý potrebný tlak v spaľovacej komore. Viac v tejto chvíli nevieme, a tak si musíme počkať na výsledky podrobnejšej analýzy trosiek.

Chyby sú na to, aby sme sa z nich mohli poučiť. Veríme, že ďalší testovací let už bude úspešnejší, dúfajme ešte viac ako let SN10. Video z testovacieho letu SN11 nájdete nižšie.