Prvý “kompletne civilný” let spoločnosti SpaceX už má svoju posádku

Prichádza fáza tréningu.

Začiatkom februára sme sa dozvedeli, že SpaceX plánuje pomerne netradičnú vesmírnu výpravu. Koncom tohto roka má do kozmu vyslať raketu, ktorej posádku budú tvoriť “iba” civilisti. Dnes sa dozvedáme, že táto posádka je už kompletná, čo znamená, že sa proces prípravy môže posunúť do ďalšej fázy. O novinke informuje server NDTV Gadgets.

Samozrejme, posádku netvoria len civilisti, nakoľko nemajú dostatočné skúsenosti s pilotovaním vesmírneho modulu, okrem iného. Posledné kreslo je tak rezervované pre skúseného pilota a zároveň veliteľa misie, Jareda Isaacmana, ktorý primárne pôsobí ako CEO spoločnosti Shift4 Payments.

Isaacman daroval nemocnici St. Jude Children’s Research Hospital objemnú čiastku o výške 100 miliónov amerických dolárov. Jeho cieľom však bolo tejto nemocnici venovať až 200 miliónov dolárov, pričom zvyšnú polovicu sa rozhodol vyzbierať z dobrovoľných príspevkov od občanov.

A dokonca im k tomu poskytol aj poriadnu motiváciu. Každý, kto prispel čiastkou vyššou ako 10 dolárov, sa mal šancu začleniť do posádky úplne prvého civilného letu do vesmíru, ktorý zastrešuje spoločnosť SpaceX. Vtedy sa predpokladalo, že sa finálnu podobu posádky dozvieme niekoľko týždňov pred samotným letom.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Telekom ukázal vianočnú ponuku na rok 2021. Toto všetko môžete získať!
Crew Dragon a nosná raketa Falcon 9 (SpaceX) v akcii
Crew Dragon a nosná raketa Falcon 9 v akcii (ZDROJ SpaceX)

SpaceX má posádku, Inspiration 4 začína s tréningom

Situácia sa však mení. Posádka je kompletná, pričom poznáme aj podrobnosti. Poslední dvaja občania, ktorí sa do misie začlenili, boli predstavení počas brífingu streamovaného z Kennedy Space Center na Floride.

Prvým členom posádky sa stala 29-ročná zamestnankyňa z nemocnice St. Jude Children’s Research Hospital, Hayley Arceneaux, ktorá v minulosti dokonca prekonala rakovinu kostí. Ako druhý člen bol zvolený 41-ročný Chris Sembroski, veterán amerických vzdušných síl, a ako tretí 51-ročná vysokoškolská profesorka, Sian Proctor. Proctor dokonca raz aj kandidovala na post astronautky NASA.

Všetci uvedení budú spolu s Isaacmanom tvoriť posádku misie Inspiration 4, ktorá by mala odštartovať najskôr 15. septembra tohto roku. Teraz teda prichádza čas na tvrdý tréning, počas ktorého budú všetci civilisti pripravovaní na nepochybne najväčší zážitok svojich životov.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať