starship

Starship nesklamala: Podarilo sa jej pristáť aj explodovať

2v1.

Hviezdna loď spoločnosti SpaceX absolvovala ďalšiu letovú skúšku, ktorá dopadla podstatne lepšie ako v prípade dvoch predchádzajúcich pokusov. Prototyp lode Starship so sériovým číslom 10 vzlietol do výšky 10 kilometrov zo štartovacej plošiny strediska Boca Chica.

Loď Starship mala pôvodne vzlietnuť krátko po 21. hodine nášho času. Odpočítavanie sa však tesne pred štartom zastavilo. Druhý pokus o štart sa uskutočnil tesne po polnoci. V tomto prípade už žiadne komplikácie nenastali.

Loď dosiahla plánovanú výšku 10 kilometrov a následne prešla do kontrolovaného aerodynamického zostupu. Pozornosť divákov smerovala najmä na pristávací manéver, ktorý pri predchádzajúcich skúškach prototypov SN8 a SN9 skončil výbuchom.

Loď SN10 ale tentokrát nesklamala a hladko pristála na pevnine. Sklamaní však nezostali ani nadšenci „hollywoodskych“ explózií. Približne 8 minút po dosadnutí Starship vybuchla. Spoločnosť SpaceX bezprostredne po udalosti situáciu nekomentovala.

starship
Foto: SpaceX/YouTube

Pozorovatelia však špekulujú, že loď predsa len dosadla na pevninu tvrdšie ako mala. Následná ohnivá explózia mohla byť zapríčinená poškodenou konštrukciou v kombinácii s unikajúcim metánom. Krátko pred deštrukciou sa loď mierne naklonila.

TIP REDAKCIE
SÚŤAŽ s TECHBYTE: Vyhraj nadupanú kolobežku Navee N65 s dojazdom 65 km v hodnote 649 €!

Napriek ohnivému finálne môžeme letovú skúšku považovať za úspešnú a pokrok vo vývoji lode Starship. Ešte pár rokov potrvá, kým bude loď pripravená prepravovať ľudí na Mesiac a Mars, ako plánuje šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk.

Prvý ostrý let s ľudskou posádkou by sme mohli uvidieť už v roku 2023. V rámci misie Dear Moon by mala loď preletieť okolo Mesiaca. Poznáme aj prvého člena posádky. Miesto vo vesmírnom korábe si rezervoval japonský miliardár Yusaku Maezawa.

K červenej planéte, Marsu, sa Starship podľa plánov Elona Muska dostane niekde medzi rokmi 2024 až 2026. Prirodzene, ide o predbežný program. Vývoj vesmírnych technológií je náročný.

Ak ste letovú skúšku prototypu lode Starship SN10 zmeškali, pozrieť si ju môžete zo záznamu nižšie. Predmetnú explóziu nájdete v druhom videu.

Video: SpaceX

Video: VideoFromSpace


Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať