iPhone 12s: Snímač odtlačkov prstov pod displejom, 120 Hz displej a 1 TB úložiska? Je to možné

Sme zvedaví.

Apple má aj tento rok obohatiť svoje portfólio o nový rad iPhonov. Zariadenia, ktoré podľa všetkého debutujú pod označením iPhone 12s, ponúknu nemalú porciu modernizovaných technológií a komponentov. Najčastejšie v tejto súvislosti spomína nový displej a snímač odtlačkov prstov, ktorý je v prostredí iPhonov známy skôr ako Touch ID.

Podľa publikácie Wall Street Journal má nová generácia iPhonov konečne ponúknuť snímač odtlačkov prstov umiestnený pod displejom. Apple od fyzickej formy Touch ID upustil spolu s radom iPhone X. Odvtedy ako hlavná forma verifikácie slúži snímač tváre, resp. Face ID. Fyzický snímač odtlačkov prstov tak od tej doby prebýval len na modeloch iPhone SE, iPadoch a MacBookoch.

Touch ID poputuje pod displej. Dokáže sa však vyrovnať konkurencii?

iPhony tak v tomto smere konečne dobehnú smartfóny s Androidom, ktoré snímačmi pod displejom disponujú už dlhšie. To im zároveň ponúka značnú výhodu, nakoľko výrobcovia mali dosť času na to, aby svoje technológie vyšperkovali a tým pádom maximalizovali rýchlosť i veľkosť snímačov.

Apple má údajne v pláne použiť optický snímač odtlačkov prstov. Táto technológia v minulosti ukázala, že je o niečo spoľahlivejšia ako prvá generácia ultrazvukového snímača 3D Sonic Sensor od Qualcommu. Výrobca však odvtedy stihol predstaviť druhú generáciu, ktorá je oveľa výkonnejšia aj rýchlejšia. Nájsť ju možno napríklad v modeloch zo série Galaxy S21 od Samsungu.

Apple teda má čo robiť. Samozrejme, rozhodne nie je vylúčené, že jeho technológia bude rovnako výkonná ako tá od Qualcommu, ak nie aj výkonnejšia. Na takéto súdy je však ešte priskoro. Musíme si počkať, čo prinesie ďalší vývoj.

TIP REDAKCIE
Spotify odstránilo z aplikácie režim Car View, vodiči hromžia

iPhone 12s použije OLED displej s adaptívnou obnovovacou frekvenciou

V súvislosti s iPhone 12s sa spomína aj vylepšený displej. Zariadenia z pripravovaného radu majú byť vybavené OLED panelmi od Samsungu. Vďaka vrstve LTPO budú schopné podporovať adaptívnu obnovovaciu frekvenciou s vrchnou hranicou 120 Hz. To bude mať za následok nielen kvalitnejší zážitok z používania, ale aj nižšiu spotrebu energie.

Výkonnejšie Pro modely by mali získať vylepšený periskop pre kvalitnejšie a výkonnejšie priblíženie. Kapacita by sa mala dvihnúť na 10-násobné priblíženie, informuje PhoneArena. Pre porovnanie, tohtoročné modely iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max ponúkajú 2 a 2,5-násobné optické priblíženia.

iPhone 12 a iPhone 12 Pro Max
iPhone 12 Pro a 12 Pro Max. Foto: Apple

+ úložisko, – nabíjací port

Po novom sa špekuluje aj o úložisku. Pripravované iPhony by podľa najnovších informácií mali byť dostupné aj v prevedeniach so šialeným 1 TB úložiskom. V tomto ohľade by tak prekonali asi všetky konkurenčné smartfóny s Androidom, nakoľko tie poväčšine ponúkajú maximálne 512 GB úložiska.

Ako sme už spomenuli v jednom z našich nedávnych článkov, Apple má taktiež uvažovať o ďalšom kroku smerom k “bezportovej budúcnosti”. Pár rokov dozadu odstránil výstup pre slúchadlá, čo mnohých pobúrilo, no po čase sa trendu prispôsobili viacerí výrobcovia. Teraz má byť na rade port na nabíjanie, čo znamená, že nové zariadenia zrejme bude možné nabíjať len bezdrôtovo, a teda prostredníctvom nabíjačky MagSafe.

Foto: Which?

Vyzerá to, že po dlhšom čase sa v rámci iPhonov konečne dočkáme skutočne výrazných zmien. Posledné roky sa totižto smartfóny od Apple odlišovali len mierne. Menšou výnimkou je aktuálna séria, resp. iPhone 12, pri ktorej sme sa dočkali modernizovaného dizajnu a podpory pre 5G konektivitu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať