Apple v roku 2021: iPhony zrejme získajú snímač odtlačkov prstov, prídu o nabíjací port

Apple rok čo rok demonštruje svoje zručnosti na rozmanitej škále produktov, ktoré nikdy nemali problém upútať pozornosť, a to v dobrom i zlom svetle.

Apple je jednou z popredných spoločností technologickej sféry. Svoje zručnosti a kapacity rok čo rok demonštruje na rozmanitej škále produktov, ktoré nikdy nemali problém upútať pozornosť, a to v dobrom i menej dobrom svetle.

Minulý rok okrem iného zažiarila ďalšia séria iPhonov s čipom A14 či rad MacBookov poháňaných revolučne výkonným procesorom M1. Nie všetko však bolo ružové.

Aj napriek urputnej snahe Apple nedokázal svoje najnovšie smartfóny vybaviť displejmi s vysokou obnovovacou frekvenciou. Užívatelia sa teda musia na najbližšie obdobie, presnejšie do vydania iPhone 13, uspokojiť so štandardnými 60 Hz.

Ďalším nie veľmi obľúbeným krokom v rámci smartfónov bolo odstránenie adaptéra z krabičky. Balenie síce časom ochudobnili aj ďalšie veľké spoločnosti, ako napríklad Xiaomi či Samsung, no Apple bol prvý, a teda si vyslúžil azda až nadmerné množstvo kritiky, predovšetkým zo strany užívateľov.

A práve toto je moment, kedy sa presúvame do ďalšieho, konkrétne tohto roku, do 2021. Čo Apple plánuje počas týchto 12 mesiacov?

Práca na skladacom iPhone pokračuje

Začneme plánmi ohľadom skladacieho iPhonu, o ktorom sme už v minulosti párkrát počuli. Apple v tomto smere výrazne pokročil. Údajne už vyvinul prototyp skladacej, resp. ohýbateľnej obrazovky, ktorý sa v týchto momentoch podrobuje kľúčovým testom, píše Bloomberg. Konkrétny dátum, kedy by sa nám mohlo zariadenie ukázať vo finálnej podobe, však zatiaľ nepoznáme.

Čo sa týka rozmerov, Apple experimentuje s viacerými variantami. Jeden z nich v zloženom stave meria 6,7 palca, teda rovnako ako iPhone 12 Pro Max. Veľkosti ostatných verzií sa pohybujú v rozmedzí od 6 do 8 palcov.

Ďalšou otázkou je, ako to bude s pántom. Predošlé špekulácie naznačovali, že skladací iPhone bude fungovať na podobnej báze ako Surface Duo od spoločnosti Microsoft. Prevedenie aktuálne testovaných displejov však naznačuje, že sa situácia bude mať inak, a teda že skladací iPhone bude pripomínať skôr Galaxy Z Fold.

V tomto ohľade však zatiaľ nič nie je isté. Apple má totižto ešte dosť času na to, aby svoje plány pozmenil, čo znamená, že telefón napokon predsa len môže pripomínať Surface Duo.

Skladací iPhone je od nás stále pomerne ďaleko. Tento rok síce vývoj pokročí ešte viac, no hlavnými bodmi sústredenia budú skôr iPhony a iPady.

Príde nový iPhone “S”?

Začneme smartfónmi. Predpokladá sa, že Apple tento rok, aspoň v rámci smartfónov, neplánuje mnoho výrazných zmien. Rozhodne však potešia každého verného fanúšika.

Výraznejšie vylepšenia totižto do iPhonov zavítali minulý rok spolu s predstavením radu iPhone 12. Vtedy sme sa dočkali implementácie podpory pre 5G siete a nového dizajnu.

Jednou z vecí, nad ktorou má Apple aktuálne uvažovať, je predstavenie ďalšieho odľahčeného iPhonu. Teraz však nie je reč o iPhone SE 3, ale o zatiaľ neznámom “S” modeli. Čo konkrétne ponúkne je zatiaľ otázne.

TIP REDAKCIE
Tesla posúva plány: Prvé elektromobily z Giga Berlin prídu až budúci rok

AirTags sú na ceste

Apple okrem iného pripravuje aj šikovný gadget, vďaka ktorému bude náš každodenný život o poznanie jednoduchší. Ide o malé, užitočné zariadenie, ktoré slúži na lokalizáciu rôznych predmetov, napr. kľúčov, peňaženky či tašky. V zásade funguje na rovnakom princípe, ako pár dní dozadu predstavený Galaxy SmartTag od Samsungu.

Dobrou správou je, že tento rok by mali byť AirTags konečne dostupné širokej verejnosti. Apple ich vraj dokonca plánuje obohatiť o rôzne doplnky.

Pochopiteľne, Apple si na nás tento rok chystá aj niekoľko výrazných úprav.

2021 je rok, kedy by Apple mal konečne predstaviť prvý iPhone vybavený snímačom odtlačkov prstov pod displejom. Fyzické snímače začali zo smartfónov od Apple miznúť ešte v roku 2017, kedy bol predstavený iPhone X. Od tej doby ich úlohu nahradili snímače tváre.

Snímače otlačkov prstov však neostali úplne zabudnuté, nakoľko boli a stále sú používané v MacBookoch a lacnejších iPhonoch.

O aký snímač pôjde? To zatiaľ nie je isté. Qualcomm však nedávno predstavil svoj nový ultrazvukový senzor 3D Sonic Sensor Gen 2, ktorý je oproti predošlej generácii o 77 % väčší a o až 55 % rýchlejší. Viac si o ňom môžete prečítať tu.

Nabíjaciemu portu zrejme odzvonilo

Ďalšia výrazná, ba azda najvýraznejšia zmena, sa týka nabíjania. Apple totižto uvažuje nad kompletným odstránením nabíjacieho portu. Nadchádzajúce iPhony tak zrejme bude možné nabíjať len bezdrôtovo, konkrétne prostredníctvom MagSafe.

Mnohých toto rozhodnutie zrejme pobúri, no v skutočnosti to bola len otázka času. Apple je inovatívnou spoločnosťou, ktorej ambíciou bola a aj je tzv. “bezportová budúcnosť”. Prvým krokom týmto smerom bolo odstránenie 3,5 mm výstupu pre slúchadlá. Teraz, o pár rokov neskôr, je čas na ďalší krok – odstránenie nabíjacieho portu.

Musíme však poznamenať, že všetko je zatiaľ predmetom diskusií a špekulácií, preto vám uvedené informácie odporúčame brať s aspoň miernou rezervou.

iPady získajú Mini-LED displej

Poslednou položkou na zozname sú iPady. Apple uvažuje nad novým modelom iPad Pro, ktorý bude z prednej strany pokrytý Mini-LED displejom a poháňaný oveľa výkonnejším procesorom. V dielni však už má byť aj tenší a ľahší iPad, ktorý sa bude vyznačovať podobným dizajnom ako iPad Air z roku 2019.

Aký je váš názor na uvedené zmeny, predovšetkým na odstránenie nabíjacieho portu z iPhonov? Vadil by vám takýto krok? Dajte nám vedieť v ankete.

Vadilo by vám odstránenie nabíjacieho portu?

Zobraziť výsledky ankety

Loading ... Loading ...
Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať