starship

Elon Musk možno premení Starship na gigantický vesmírny teleskop

Nástupca Hubblovho teleskopu?

Vesmírna loď Starship od SpaceX predstavuje jeden z najlepších spôsobov na pokračovanie v objavovaní tajomstiev nekonečného vesmíru. Opätovná návšteva mesiaca, vyčistenie preplnenej orbity či eventuálne aj založenie ľudskej kolónie na Marse – toto všetko sú ciele, ktoré môžeme, resp. budeme môcť využiť vďaka ambicióznym predstavzatiam generálneho riaditeľa firmy SpaceX, Elona Muska.

Jeho vízie však siahajú oveľa ďalej, než by si kto mohol myslieť. Uvažuje totiž aj nad tým, že by Starship premenil na vesmírny teleskop. Naznačuje to jeho nedávny tweet, v ktorom uvádza, že “samotná loď” by mohla slúžiť ako “štruktúra pre nový gigantický teleskop” s 10-násobne väčším rozlíšením, než aké ponúka Hubblov vesmírny teleskop od NASA. O novinke informuje server Futurism.

SpaceX uvažuje nad vlastným vesmírnym teleskop

Loď Starship by tak mohla slúžiť ako nástupca legendárneho Hubblovho teleskopu. Ten sa totiž minulý mesiac začal potýkať s problémami týkajúcimi sa počítača, ktorý má na starosti riadenie a koordináciu nástrojov. NASA sa dlho snažila nájsť riešenie problému. Nedarilo sa jej to až do minulého týždňa, kedy konečne prišla s pozitívnou správou – úspešne otestovala sériu postupov, ktoré umožnia prechod na záložný systém. Ide o riskantný proces, o ktorého úspechu či neúspechu by sme sa mali dozvedieť už tento týždeň.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

Samozrejme, premena Starship na vesmírny teleskop je stále ďaleká budúcnosť. SpaceX najskôr musí dokončiť všetky potrebné testy a vyslať prvý prototyp do vesmíru. Keď sa tak stane, Elon Musk zrejme naplno rozbehne svoje plány týkajúce sa cesty na Mars a jeho následnej kolonizácie. Nie je úplne jasné, kde presne na zozname priorít svetoznámeho vizionára leží vesmírny teleskop, no to sa určite časom dozvieme.

Koncept Starship

Prečo práve Starship?

NASA nedávno zverejnila tabuľku, v ktorej sú porovnané výkony rôznych vesmírnych rakiet, vrátane Falcon Heavy od SpaceX. Falcon Heavy, ako samotný názov naznačuje, je silnejšou a mohutnejšou verziou rakety Falcon 9. Očakáva sa, že na Mars bude schopná vyniesť takmer 12 000 kg nákladu. Ak však všetko pôjde plánu, loď Starship by mohla zvládnuť uniesť až 10-násobne viac, čo z nej automaticky robí toho najvhodnejšieho kandidáta na vesmírnu exploráciu a ďaleké vesmírne výpravy.