Obrovský moment pre SpaceX sa blíži: Masívny Starship poletí do vesmíru, takto to bude prebiehať!

SpaceX sa o vesmírny let chce pokúsiť ešte tento rok. Poznáme detaily letu.

SpaceX plánuje otestovať vesmírnu loď Starship konečne aj vo vesmírne. Doteraz mal povolené vyletenie len do maximálnej výšky 10 kilometrov. Spoločnosť o povolenie na orbitálny let požiadala len včera, t.j. vo štvrtok 14. mája. Podľa dokumentu chce odštartovať v Texasu a pristáť na Havaji, informoval The Verge.

Aby toho nebolo málo, SpaceX chce pri plánovanom vesmírnom lete vôbec prvýkrát spojiť Starship s prvým stupňom známym ako Super Heavy. Pre spoločnosť je to dôležitý krok, keďže obe časti rakety budú absolútne nutné na cestu na Mars.

Z dokumentu je zjavné, že SpaceX plánuje odštartovať s raketou Starship s prvým stupňom Super Heavy z Boca Chica v Texase. Po troch minútach letu sa obe časti od seba oddelia. Päť minút od štartu sa prvý stupeň vráti späť na Zem a pristane vo vode v Mexickom zálive. SpaceX tento manéver nazval po svojom: „Raketa vykoná čiastočné vrátenie a pristane približne 20 kilometrov od súše v Mexickom zálive“.

Starship, vrchná polovica rakety, bude pokračovať ďalej, až kým sa nedostane na orbitu. Raketa nevykoná ani jednu celú rotáciu okolo planéty a už sa bude vracať späť. Cieľovou destináciou po 90 minútach letu má byť Havaj, kde má pristáť na mori približne 100 kilometrov severozápadne od ostrova Kauai.

TIP REDAKCIE
Microsoft vo Windows 11 opäť zmení povestnú obrazovku smrti
Starship od SpaceX
Starship

SpaceX chce letieť ešte tento rok

Elon Musk verí, že sa im let podarí naplánovať do konca roka 2021, no v emaile, ktorý spoločnosť zaslala spolu so žiadosťou sa ako posledný plánovaný termín spomína 1. marec 2022. To, kedy k letu dôjde tak pravdepodobne bude závisieť od ďalších testov lode Starship.

Vesmírna loď obehne Zem na extrémne nízkej orbite – len 115,8 kilometra nad hladinou. To je len tesne nad hranicou, kde končí väčšina zemskej atmosféry.

Systém Starship má spoločnosti SpaceX umožniť rutinné medziplanetárne lety. Firma ho navrhla tak, aby bola raketa schopná na Mars a Mesiac prepraviť nielen ľudí, ale aj 100 ton nákladu. SpaceX len nedávno vyhral tender NASA v celkovej hodnote 2,9 miliardy dolárov. Cieľom NASA je dostať na Mesiac astronautov prvýkrát od roku 1972. Ľudia by sa na povrch Mesiaca mali pomocou technológií a riešení SpaceX vrátiť už v roku 2024.

Musk má aj oveľa divokejšie plány. Vysníval si spôsob extrémne rýchleho cestovania medzi dvoma bodmi na Zemi. Starship dokáže vyniesť ľudí do vesmíru a následne sa rýchlo vrátiť. Takýto „výlet“ medzi New Yorkom a Londýnom by pomocou Starship trval len 1 hodinu.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať