hubblov teleskop

Hubblov teleskop má stále nádej, NASA sa pokúsi o riskantný ťah

Držíme palce.

Jeden z najdôležitejších výtvorov ľudskej civilizácie, Hubblov vesmírny teleskop, sa v polovici júna začal potýkať so serióznym problémom – počítač, ktorého prácou bolo riadenie a koordinácia rôznych nástrojov teleskopu, vypovedal službu. Všetky prebiehajúce pozorvania tak boli pozastavené. A na tom istom mieste sú aj dnes.

Tím z NASA okamžite začal hľadať riešenie a intenzívne sa snažil Hubblov teleskop opäť spustiť. To sa mu síce dlho nedarilo, no teraz tu je nádej. NASA úspešne dokončila test postupov, ktoré môžu byť použité na prepnutie na záložný hardvér. Dôjsť by k tomu malo niekedy v priebehu budúceho týždňa, píše Futurism.

Hubblov teleskop má nádej na život. Stále však nie je dobojované

Ak teda všetko prebehne podľa plánu, Hubblov vesmírny teleskop by už budúci týždeň mohol opäť fungovať, čo znamená, že by sa pokračovalo aj vo vykonávaní kľúčových pozorovaní. Stále však nie je dobojované.

Riešenie problému za osobnej prítomnosti astronautov je vylúčené. Medzi rokmi 1993 a 2009 bol Hubblov teleskop opravovaný presne 5-krát, pričom astronauti používali dnes už vyradený raketoplán Space Shuttle. Problémom je, že NASA zaň ani dnes nemá adekvátnu náhradu.

TIP REDAKCIE
Markíza Krimi: Čo bude vysielať a kedy presne začína?
FOTO: NASA

NASA čaká náročná operácia

Čo sa teda bude diať? Hlavný počítač na palube teleskopu prestal komunikovať so všetkými hlavnými a dokonca aj záložnými systémami. NASA po niekoľkotýždňovom vyšetrovaní začala skúmať napájanie teleskopu a riadiacu jednotku, ktorá je srdcom celého riadiaceho systému. Práve to by totiž mohol byť koreň problému.

NASA sa aktuálne chystá prejsť na záložné riadiace jednotky, ktoré doposiaľ nikdy neboli vo vesmíre zapnuté. “Jediné, čo môžeme vyskúšať, sú veci, ktoré sa dajú ovládať,” prehlásil riaditeľ divízie astrofyziky NASA, Paul Hertz, pre New Scientist. Proces presedlania na záložný systém označil za “riskantný”.

Budúci týždeň tak bude pre legendárny Hubblov teleskop kľúčovým obdobím. Pevne však veríme, že sa operácia podarí.