AKTUALIZOVANÉ: Dnešná misia na Mars: Pôjde o úplne najnáročnejšie pristátie v histórii NASA

Agentúra sa však dôkladne pripravila.

Mars rover Perseverance je k červenej planéte čoraz bližšie. Dnes večer sa vesmírne pojazdné laboratórium pokúsi o pristátie, ktoré NASA označila za najnáročnejšie v ich doterajšej histórii.

Aktualizované: NASA úspešne pristála na povrchu Marsu. Rover Perseverance úspešne zaslal prvé fotografie, je nepoškodený a pripravený vykonávať všetky experimenty.

45 kilometrov široký kráter Jezero, kam Perseverance mieri, mal byť podľa doterajších informácií kedysi plný vody. O to zaujímavejšie a napínavejšie bude sledovanie celého procesu. Úlohou roveru je okrem iného hľadanie známok života, vyhodnocovanie rôznych vzoriek a dokonca vypustenie prvej helikoptéry mimo Zeme.

Aj napriek tomu, že ide o jedno z najzaujímavejších miest na červenej planéte musí byť NASA extrémne opatrná. Rover čaká náročný terén plný strmých kopcov a piesočnatých dún. V porovnaní s predchádzajúcimi misiami to bude mať Percy, ako rover prezývajú, výrazne ťažšie. Podobne ako pri ostatných misiách ho čaká „7 minút hrôzy,“ čo je termín ktorý NASA využíva pri strate spojenia počas príliš rýchleho zostupu k povrchu.

Doteraz sa nám darilo. Nechceli by sme byť tímom, ktorému sa to zrazu nepodarí.

Erisa Stilley, NASA

Doteraz sa nám darilo. Nechceli by ste byť tímom, ktorému sa to zrazu nepodarí,povedala Erisa Stilley, inžinierka pracujúca na misii.

Pristátie na Marse
Rover Perseverance na povrch opatrne položí pristávací modul. Ten následne odletí.

Oči na Mars

Perseverance má k dispozícii niekoľko vlastných senzorov, zatiaľ najviac spomedzi všetkých misií. „Perseverance bude prvou misiou, ktorá využije navigáciu založenú na teréne,“ vysvetľuje Swati Mohan z oddelenia navádzania a navigácie.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!

Počas toho, ako bude klesať k povrchu zavesený na padáku, budú jeho kamery snímať terén pod ním a na základe toho to vyhodnocovať,“ povedala Swati Mohan. „Je to ako pristávať s otvorenými očami – vďaka tomu vie Perseverance pristáť aj vo výrazne náročnejšom prostredí než Curiosity alebo všetky ostatné predchádzajúce misie na Mars,“ dodala.

Rover má vstavaný sofistikovaný systém autopilota, ktorý mu umožní cestovať výrazne ďalej než doterajšie misie. „Vyvinuli sme aj nové kolesá, ktoré roveru umožnia poradiť si s drsnými podmienkami,“ opisuje novinky Adam Stelzner z NASA.

NASA sa doteraz podarilo úspešne pristáť v 8 z 9 prípadov. Spojené štáty americké sú jedinou krajinou na svete, ktorá sa môže pýšiť úspešným zostupom na povrch červenej planéty. Na pristátie sa chystá aj čínsky Tianwen-1, ktorý už od minulého týždňa krúži okolo Marsu. V máji má na povrch vypustiť pristávací modul a solárne napájaný rover. Podobne ako NASA, aj čínsku vesmírnu agentúru čaká 7 minút hrôzy.

Total
42
Zdieľaní
Total
42
Zdieľať