Mars rover: Pristátie Perseverance prebehne už zajtra, musí zvládnuť 7 minút hrôzy

Vozidlo je pripravené, tím je pripravený, všetci čakáme na pristátie.

Najnovšia misia NASA smerovaná k červenej planéte sa blíži k dôležitému míľniku. Mars rover Perseverance (slovensky vytrvalosť) má na povrchu Marsu pristáť už vo štvrtok, 18. februára. Pristávací manéver má vykonať v kráteri Jezero s priemerom zhruba 49 kilometrov.

Predpokladá sa, že kráter Jezero bol v minulosti zaplavený vodou. Jeho názov je aj preto vyvodený zo slova „jazero,“ ktoré používame aj na Slovensku. Pomenovaný je však presnejšie podľa mesta Jezero v Bosne a Hercegovine.

„Percy“ ako Perseverance v NASA prezývajú má za úlohu preskúmať terén na Marse a vykonať niekoľko dôležitých vedeckých misií. Medzi ne patrí napríklad získanie vzoriek, vypustenie prvej helikoptéry mimo našej planéty a hľadanie známok života.

Perseverance funguje perfektne,“ povedala Jennifer Trosper, zástupkyňa projektového manažéra v laboratóriu prúdového pohonu NASA. „Zariadenie je pripravené, tím je pripravený, všetci čakáme na pristátie,“ dodala.

Mars rover Perseverance
Proces pristátia Mars roveru Perseverance

Mars rover: 7 minút hrôzy

Pred pristaním roveru vyšle NASA príkaz so všetkými inštrukciami od vstupu do atmosféry Marsu, cez návod na postupnosť pristávania (landing sequence) až po samotné pristátie.

Posledná fáza EDL (Entry, Descent, Landing – Vstup, Zostup, Pristátie) je najkratšia, no najnáročnejšia fáza celej misie. Zvykne sa prezývať aj „sedem minút hrôzy“. Počas sedem minút trvajúcej fázy musí vozidlo spomaliť z rýchlosti 20 000 kilometrov za hodinu na 0 kilometrov za hodinu a k tomu ešte bezpečne pristáť.

TIP REDAKCIE
Priletel z vesmíru a skončil v jej posteli: Dom dôchodkyne zasiahol meteorit

NASA sa na tento manéver dobre pripravila a očakáva bezproblémový priebeh. „Cítim sa skvele,povedala Trosper pre server Space, ktorá pracovala na všetkých piatich misiách NASA.

Rover Perseverance precestoval už vyše 468,5 milióna kilometrov, do cieľa mu ostáva posledných 2,2 milióna. Za sebou tak má 99,50 % cesty. Posledné pol percento však bude najnáročnejšie.

Mars rover Perseverance
Mars rover k povrchu spustí špeciálny dron. Ten následne odletí a narazí do povrchu Marsu.

Aj na RTVS

Sledovať pristátie roveru Perseverance budete môcť pozerať naživo aj na RTVS v relácii Experiment, ktorá začne zajtra o 20.55. Hosťom relácie bude astronóm z Univerzity Komenského v Bratislave Jiří Šilha. Reláciu bude moderovať Gregor Mareš známy z relácie VAT.

Okrem RTVS samozrejme na YouTube nájdete aj oficiálne vysielanie NASA, ktoré do článku doplníme zajtra.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať