LG G7 ThinQ

RECENZIA LG G7 ThinQ: S-Klasse medzi smartfónmi

Spoločnosť LG tento rok nečakane odložila predstavenie svojej vlajkovej lode G7. Nie však preto, lebo nestíhala, ale preto, lebo si chcela byť istá, že nespraví chybu, ktorá by ju mohla zabolieť.

Spoločnosť LG tento rok nečakane odložila predstavenie svojej vlajkovej lode, LG G7. Nie však preto, lebo nestíhala, ale preto, lebo si chcela byť istá, že nespraví chybu, ktorá by ju mohla zabolieť. Počkala si na esá konkurencie a následne vytiahla to svoje, aby tak dorovnala a niektorých súperov aj predbehla.

Vlajková loď LG G7 pozostáva z dvoch kusov ergonomicky vytvarovaného ochranného skla (áno, zadná strana zachytáva odtlačky), precízne opracovaného kovového rámika s oblými krivkami a kus, ktorý sa mi dostal do rúk, mal aj nádhernú modrú farbu. Keď som smartfón vytiahol počas slnečného dňa, zadná strana vytvárala z určitého uhla pohľadu neprehliadnuteľný odraz s modrým nádychom, ktorý každému v mojom okolí doslova bil do očí.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

Samotný dizajn je však tak trošku klišé, pretože neprináša nič nové. Na prednej strane sa nachádza kontroverzný výrez (možno ho skryť) v displeji a zadná strana pre zmenu pripomína tuctové čínske smartfóny za pár drobných. Nič zaujímavé, nič prevratné. Jednoducho nuda.

Avšak to, čo tuctové čínske smartfóny vrátane tých elegantných z high-end triedy z konštrukčného uhla pohľadu za bežných okolností neponúkajú, je certifikácia podľa nárokov vojenskej normy MIL-STD-810G. Čo to teda znamená pre používateľa?

odolný Šperk

Vyššie spomínaný štandard formálne zabezpečuje, podobne ako štandard IP68, funkčnosť zariadenia aj v prostredí, ktoré si s krehkou elektronikou príliš nerozumie. Tentokrát však nebude reč o vode alebo piesku, ale tvrdých pádoch na ešte tvrdšiu zem. Ak náhodou predsa len spadne, majiteľ si môže byť istý, že tento kúsok vydrží viac ako bežné smartfóny. Konštrukcia vlajkovej lode LG G7 možno na prvý pohľad vyzerá, že veľa nevydrží, no opak je pravdou.

Vec, na ktorú bývam pri podobne prevedených smartfónoch zvyknutý, sa v tomto prípade zhodou okolností nestala. Tým mám na mysli vznik mikroškrabancov z bežného používania. Neviem či inžinieri z LG dávali na prítomné dva kusy Gorilla Glass 5 so zaoblenými rohmi ešte nejakú špeciálnu ochrannú vrstvu, no po týždni testovania som na nich nenašiel ani jeden. Piatu generáciu má aj Nokia 8 Sirocco, na tej sa však škrabance objavili už po pár dňoch od vytiahnutia z krabice.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

V spodnej časti konštrukcie nájdete už pomaličky legendárny 3,5 mm port vrátane USB C (USB 3.1) a dierok, pod ktorými sa nachádza hlasný a obstojne hrajúci reproduktor. Sklamalo ma ale, že zvuk nevychádza aj zo slúchadla. Pri pozeraní filmu alebo hraní hry si audio bez dodatočného príslušenstva príliš neužijete, pretože smeruje do bočnej strany, nie na vás.

Ergonómia mi vyhovovala, a to aj vďaka umiestneniu biometrického snímača odtlačkov, za čo si smartfón zaslúži palec hore. LG G7 nemá na sebe nič, čo by vás počas používania v jednej alebo v dvoch rukách akokoľvek tlačilo či dokonca rezalo.

Detaily konštrukčného prevedenia pripomínajú Samsung Galaxy S9+ alebo Huawei P20 Pro. Ide o takzvaný seamless dizajn, ktorý vytvára hmatový aj vizuálny dojem, že zariadenie vyrobili z jedného kusu materiálu. Inými slovami – nebudete ho chcieť pustiť z rúk.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

Uhlopriečka je síce veľká, no displej dostal pomer strán 19,5:9 (dlhý, úzky) a jeho boky lemujú tenučké rámiky, takže netreba mať žiadne obavy z ozrutných rozmerov konštrukcie. Iba 162 gramov ťažké zariadenie vo vrecku absolútne nezavadzia a do rúk sadne aj tomu, komu boli nadelené dlane alebo prsty stredného vzrastu.

Je to kompaktný smartfón nielen veľkou, ale aj s kvalitnou obrazovkou, hoci nebude reč o čoraz populárnejšej OLED technológii.

Kráľ LCD panelov

82,6 percent prednej strany LG G7 totiž pokrýva LCD panel so zaoblenými rohmi, ktorý bez akýchkoľvek pochýb patrí na samotný vrchol mobilného priemyslu. Pri zobrazovaní pokrýva rovných 100 percent farebného rozsahu DCI-P3, s jedným palcom súvisí až 564 pixelov a aby toho náhodou nebolo málo, výrobca do toho primiešal ešte aj podporu pre štandard HDR10, čiže široký dynamický rozsah. Túto výhodu využijete napríklad v aplikácii Netflix, kde sa vám pri pozeraní niektorých seriálov zobrazí nadštandardne kvalitný obraz.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

Je to jednoducho brutálna kombinácia, na akej si zgustnú i tí najnáročnejší zákazníci. Môžete mi veriť, tento stroj vám poskytne doslova prvotriedny vizuálny zážitok. Pri reálne vyzerajúcich farbách, bohatom svetle alebo jemných detailoch to ale nekončí.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

Spoločnosť LG vyzdvihuje aj nadštandardne vysokú svietivosť zobrazovacieho panelu, ktorá spolu s dodatočným, manuálne aktivovaným boostom (cez systémovú lištu a trvá tri minúty) osvieti polovicu tmavej miestnosti.

Táto nevšedná funkcionalita je však určená do exteriéru, v ktorom používateľovi zabezpečí perfektnú čitateľnosť, a to aj vtedy, keď sa práve nachádza na priamom slnku. Reč tu je totiž až o 1 000 nitoch (bez boostu z neho dostanete niečo okolo 700 nitov), čiže o prvej lige mobilného priemyslu. Hi-tech beštia Samsung Galaxy Note 8 má maximum na 1 200 a obávaný iPhone X na 726 nitoch.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

Vzhľadom na to, že ide o LCD panel, treba počítať s čiernou, ktorá síce nevyzerá najhoršie, no s podsvietením ani príliš reálne. Milovníkov OLED panelov môže teda tento fakt odradiť. Ak im to však príliš neprekáža, rozhodne sa nebudú mať na čo sťažovať. LG G7 ponúka skvelú alternatívu.

GoPro v smartfóne

Foto výbava reprezentuje to najzaujímavejšie, čo tento high-end kúsok s operačným systémom Android ponúka.

Na jeho zadnej strane nájdete dvojicu fotoaparátov s rovnako veľkými senzormi (1/3.1″), no tie tentokrát vzájomne nespolupracujú. Inžinieri opäť siahli po tradičnej duálnej zostave a ja musím po týždni testovania bez akýchkoľvek obáv uznať, že spravili naozaj dobre.

Používateľ tu dostal na výber z dvoch možností. Buď chce bohatú porciu svetla alebo poriadne široký uhol záberu. Jeden z dvojice fotoaparátov ho má totiž tak veľký, že vám bude pripomínať záber akčných kamier. A to bez akéhokoľvek preháňania. Zorný uhol má totiž až 107 stupňov, čo je v porovnaní s tým klasickým až o 36 stupňov viac. Musí sa ale uskromniť v kvalite, pretože tá pre zmenu mierne klesá.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

Keď aktivujete druhý fotoaparát so 71-stupňovým uhlom záberu, smartfón opticky priblíži záber a uberie zo zorného uhla. Ak ho však použijete po západe slnka, s clonou f/1.6, kvalitnou optikou a optickou stabilizáciou obrazu budete doslova čarovať.

Tí, ktorí svojim smartfónom radi fotia fotia, si na ňom zgustnú, pretože ho spája päť dôležitých vlastností – skvelá expozícia, prirodzene vyzerajúce farby, nízky šum, dobre vyvážená biela a aj poriadne široký dynamický rozsah. Pochváliť môžem aj prirodzene vyzerajúci bokeh. V extrémne tmavých prostrediach vám navyše aplikácia fotoaparátu sama od seba ponúkne manuálne aktivovať špeciálny Super Bright režim, aby toho bolo na fotografii vidieť ešte viac ako za bežných okolností. Výrobca myslel na všetko dôležité.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Tesla má na Slovensku postaviť Gigafactory! Vyrábať v nej chce najdrahšie modely

Fotografie v plnom rozlíšení

S fotografovaním vám navyše pomôže aj umelá inteligencia (funguje i offline), ktorá podobe ako v high-end smartfónoch od Huawei zabezpečuje plne automatizovaný výber čo najvhodnejšieho režimu (mesto, nočná obloha, dieťa, zviera a i.), aby tak prispela k vyššej kvalite. Tých je k dispozícii až 18 (Huawei P20 Pro má 19 režimov, Mate 10 Pro o 6 menej), pričom každý jeden ponúka rozdielne parametre vrátane kontrastu. V podstate ide o akési vopred pripravené filtre. Ich až prekvapujúco presnú aplikáciu si preto nepochybne okamžite všimnete.

Ďalšou bombou je kombinácia zaostrovania záberu prostredníctvom laseru a PDAF, čiže zaostrovania prostredníctvom fázovej detekcie. Jedno je dobré v noci, jedno zase počas dňa, takže sa tieto sofistikované technológie vzájomne dopĺňajú. Preto si môžete byť istí špičkovou ostrosťou.

LG G7 to s fotografiami naozaj vie, čo, samozrejme, platí i o selfie.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

8 megapixelové fotografie z predného fotoaparátu s clonou f/1.9 vynikajú slušnou porciou svetla, peknými detailami a celkom nízkym šumom. Sú naozaj pekné, a to aj vtedy, ak ich vyhotovíte v zlých svetelných podmienkach. Umelá inteligencia je dostupná aj pri fotení selfie. Neviem síce na čo, keďže tam bude drvivú väčšinu času ten istý režim, ale je. Výrobca chcel zrejme využiť potenciál na 100 percent.

LG G7 sa nemusí hanbiť ani za video zábery, pričom nezáleží či pochádzajú z predného alebo zo zadných fotoaparátov. Pri vlajkových lodiach od tohto giganta sme si už ale na taký štandard viac-menej zvykli.

Používateľ má k dispozícii možnosť nahrávať jemné 4K videá až pri 60 snímkach za sekundu spolu s audiom v špičkovej Hi-Fi (24-bit / 192 kHz) kvalite, pričom ani tu nechýba podpora pre HDR vrátanej špičkovej stabilizácie obrazu. Z toho teda logicky vyplýva, že s touto beštiou vytvorí prvotriedny multimediálny obsah.

Výkonná mašina

Ďalšiu lahôdku z hardvérovej výbavy reprezentuje hi-tech čipset Snapdragon 845 a jeho brutálne výkonný grafický procesor Adreno 630, s ktorým som mohol hrať aktuálny hit PUBG Mobile v Unreal Engine pri tých najvyšších grafických nastaveniach a aj tak to bolo plynulé podobne ako pri hraní na konzole. Tak dobre sa mi zatiaľ nehralo na žiadnom mobilnom telefóne.

Ak vám teda na tejto oblasti záleží, G7 si v takom prípade nebudete vedieť vynachváliť.

Screenshot z PUBG Mobile

Čo sa týka čísiel a ich porovnania, tak model 845 z dielne americkej spoločnosti Qualcomm dostal v obľúbenej benchmark aplikácii AnTuTu spolu so 4 GB operačnou pamäťou RAM a rozšíreným systémom Android 8.0 Oreo takmer 260 000 bodov, čo je akýsi súčasný štandard high-end triedy. Je na tom lepšie ako Samsung Galaxy S9+ s čipsetom Exynos alebo Mate 10 Pro či P20 Pro od Huawei, ktoré poháňa vlastnoručne vyrobený Kirin 970.

Na herný Xiaomi Mi Black Shark, hoci má ten istý čipset, ale novinka od LG nestačila, pretože tá dostala zhruba o 10 000 bodov menej. Čínske jabĺčko zrejme zvýšilo takt jadier, aby sa tak rafinovane dostalo nad konkurenciu.

Výsledok v AnTuTu

Operačný systém je rozšírený o grafickú nadstavbu výrobcu pod názvom LG UX. Konkrétne ide o číselné označenie 7.0, čiže úplnú novinku, ktorá po vizuálnej stránke pripomína konkurenčnú nadstavbu Samsung Experience. Používateľ sa môže tešiť na minimalistické prostredie a plynulé reakcie.

Celé to stojí na základoch verzie Android 8.0 Oreo, no výrobca sľubuje aktualizačný balíček so softvérovými novinkami aké prináša Android P. Kedy však bude k dispozícii, nevieme.

Najviac zo všetkého ma tu zaujala veľmi pestrá funkcionalita nadstavby. V hlavných nastaveniach si môžete vyberať z viacerých farebných režimov, môžete tam aktivovať okolitý DTS:X 3D zvuk alebo dokonca aj Hi-Fi kvalitu, ktorá je k dispozícii iba vtedy, keď pripojíte slúchadlá cez 3,5 mm jack. Rovnako tam viete manuálne meniť rozlíšenie obrazovky, aktivovať používateľské prostredie pre ovládanie jednou rukou a aj meniť intenzitu vibrácií prítomného motorčeka.

LG UX 7.0

Keď som aktivoval dve vyššie spomínané audio funkcie, z toho zvuku som zostal unesený. Prišlo mi, že stojím niekde na koncerte, nie pri počítači so štupľami v ušiach.

Tie nájdete aj v krabičke. A nielen tak hocijaké. Ich kábel chráni látka a konštrukciu zase tvorí precízne opracovaný kov. Za pochvalu tu stojí najmä čistá reprodukcia vrátane viac ako len slušných basov. Budete sa čudovať, ako dokáže tak malé elektronické zariadenie podať tak skvelý výkon. Poďme ale späť k tomu podstatnému.

Nadstavba LG UX 7.0 ponúka asi všetko, čo od moderného mobilného systému v roku 2018 i očakávam. Je pekná, svižná a má naozaj veľký repertoár užitočných funkcií vrátane obrazu v obraze či príjemných animácií.

Priemerná výdrž

Od samotnej výdrže batérie LG G7 nemusíte mať žiadne veľké očakávania. Priemerne veľká, 3 000 mAh, kapacita zvládne túto hi-tech elektroniku poháňať jeden priemerne náročný deň. Nie je tu teda nič, čo by stálo za chválu. Najmä, ak patríte medzi tých, ktorí si radi občas niečo zahrajú alebo pozrú na YouTube.

Výdrž LG G7 ThinQ

Keď som vytiahol nabíjačku o pol dvanástej večer a zhruba o hodinu išiel spať, tak mi už počas obeda ďalšieho dňa smartfón signalizoval niečo pod 50 percent. Večer to ale nebola rovná stovka. Po odpojení konektora z USB C portu bolo na displeji vidieť rovných 92 percent. Tých zostávajúcich 50 percent mi pri chatovaní, hudbe a občasnej návšteve sociálnych sietí vydržalo zhruba do ôsmej.

V krabičke nájdete okrem spomínaných štupľov do uší aj nabíjací adaptér s podporou pre technológiu Quick Charge 3.0, čiže je k dispozícii aj poriadne rýchle nabíjanie (bezdrôtové ponúka iba americká verzia smartfónu) bez nadmerného prehrievania. Keď ho ale porovnáte s alternatívou od Huawei, tak jej tak trošku nestíha.

LG G7 ThinQ (FOTO Marek Urban)

Technológii čínskeho giganta trvá nabitie 50 percent kapacity 4 000 mAh akumulátora necelú pol hodinu. LG G7 potrebuje na nabitie viac ako polovice jeho 3 000 mAh kúsku približne tých 40 minút. Čína je s pomocou odborníkov z nemeckého TÜV v tejto oblasti podstatne ďalej ako Južná Kórea s pomocou technológie z Ameriky, a tu môžeme vidieť jeden z názorných príkladov.

S-Klasse medzi smartfónmi

Nová vlajková loď spoločnosti LG možno vyzerá tuctovo a neoriginálne, má však plnú výbavu, ktorú tvorí certifikácia podľa noriem IP68 a MIL-STD-810G, 100 % pokrytie DCI-P3, podpora pre HDR10, šialene výkonný grafický grafický čip Adreno 630, 3,5 mm port, jas až 1 000 nitov, slot pre 512 GB microSD kartu, fotoaparát s nadštandardne širokouhlým záberom, špičkové audio či celkom rýchle nabíjanie batérie.

G7 je high-end smartfón bez kompromisov, ktorý dokáže uspokojiť i tú najnáročnejšiu klientelu. Treba sa preto pripraviť na adekvátnu cenu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať