RECENZIA Samsung Galaxy S9+: Hi-tech šperk

Samsung pred nedávnom vyrukoval s dvomi novými smartfónmi. Oba nesú identický kabát, no majú mierne odlišné technické špecifikácie. My sme sa pozreli na ten väčší a zároveň i lepšie vybavený model.

Samsung pred nedávnom vyrukoval s dvomi novými smartfónmi. Oba nesú identický kabát, no majú mierne odlišné technické špecifikácie. My sme sa pozreli na ten väčší a zároveň i lepšie vybavený model s názvom Galaxy S9+. 

Aký teda je? Všetko záleží už iba od toho, čo od tohto typu elektronického zariadenia očakávate. Ak patríte medzi tých najnáročnejších zákazníkov, určite budete spokojní. Ak nie, jeho cenovka vám príde doslova šialená. Nie je sa však ani čomu čudovať.

Kórejský výrobca mieri presne na ten istý typ zákazníka, na akého mieri aj spoločnosť Apple s jej prémiovými iPhonmi. Dá sa teda povedať, že každá jedna TOP platforma ponúka svojho šampióna. Na iPhone X sme už ale očko hodili, preto prišiel rad i na to najčerstvejšie z druhej strany rieky.

Technická špecifikácia

 • 6,2″, Super AMOLED, 529 ppi
 • vylepšený hliník a sklo Gorilla Glass 5
 • 10 nm čipset Exynos 9810
 • 2x 12 Mpx senzor (f/1.5 – f/2.4, 1,4 µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF)
 • teleobjektív a širokouhlý objektív
 • 6 GB RAM
 • 64 alebo 256 GB + slot pre microSD
 • 3,5 mm audio port
 • hlasné stereo reproduktory
 • 3 500 mAh batéria
 • bezdrôtové aj rýchle nabíjanie
 • USB C
 • Android 8.0 Oreo + Samsung Experience 

 

Konštrukcia a dizajn

Samsung Galaxy S9+ (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka konštrukčného spracovania, veľa vecí zostalo bez zmeny. Opäť máme čo dočinenia so starou známou kombináciou dvoch kusov precízne vytvarovaného skla a precízne opracovaného hliníkového rámiku. Ten je však po novom kvalitnejší či dokonca mohutnejší, pričom niečo podobné by malo platiť aj o piatej generácii Gorilla Glass. Samsung tým dosiahol citeľne vyššiu fyzickú odolnosť, o čom nás len nedávno presvedčil neľútostný test YouTubera JerryRigEverything.

Boky displeja sú opäť badateľne zaoblené a rámiky okolo zobrazovacieho panelu mierne schudli. Ale naozaj iba mierne, pretože sa tu bavíme o skromnom, iba 0,2-percentnom zlepšení pomeru medzi zobrazovacím panelom a konštrukciou (z 84 na 84,2 %). Keď sa na túto mobilnú novinku pozriete z prednej strany, veľa vecí zostalo bez akejkoľvek zmeny.

Musím ale pochváliť lepšiu ergonómiu, za čo môže fakt, že kovový rámik na bokoch mierne porástol, čiže ponúka väčšiu plochu na uchopenie zariadenia. Asi kvôli lepším používateľským skúsenostiam, minuloročná generácia bola totiž pri držaní naozaj cítiť. Problém však nebudú mať ani tí s menšími rukami. Galaxy S9+ síce ponúka ozrutnú uhlopriečku, no drží sa dobre i v jednej, strednej veľkej dlani. Prsty v tom má netradičný pomer strán vrátane tenučkých rámikov okolo displeja.

Ako si už určite mnohí z vás stihli všimnúť, na zadnej strane nastala razantná reorganizácia hardvéru, aby tak bolo všetko po novom viac symetrickejšie a zároveň i krajšie. Duálny fotoaparát nenájdete v horizontálnej, ale vo vertikálnej polohe. A to spolu s bleskovo fungujúcim snímačom odtlačkov prstov, ktorý umiestnili hneď pod neho, takže sa nachádza na mieste, kam prirodzene pokladáme koniec nášho ukazováka. Ergonómia vďaka tomu získava ďalší bod navyše a Samsung zase palec hore.

FOTO Marek Urban

Výrobca tvrdí, že reproduktory prešli cez ruky špecialistov z rakúskej spoločnosti AKG, ponúkajú stereo (jeden výstup ide zo slúchadla, druhý zo spodnej časti) a sú až o 40 percent hlasnejšie ako audio výstup v Galaxy S8+. Ja s tým musím iba súhlasiť, pretože hrajú ako šialené. Keď dáte úroveň hlasitosti až na maximum, tomu rachotu z toho malého elektronického zariadenia pred vami nebudete chcieť veriť. V spodnej časti konštrukcie navyše nájdete aj legendárny 3,5 mm jack na pripojenie externých reproduktorov alebo slúchadiel, čiže žiadne redukcie.

FOTO Marek Urban
FOTO Marek Urban
FOTO Marek Urban

Použiť môžete napríklad tie z balenia, kde sú k dispozícii prémiovo prevedené a prémiovo hrajúce štuple s látkou chráneným káblom a s renomovanou značkou AKG. Keď si ich dáte do uši, tou čistotou reprodukovaného zvuku a tak výraznými basmi zostanete zaskočení.

Galaxy S9+ pôsobí dojmom drahého šperku, predovšetkým počas pekného slnečného dňa, kedy sa prémiové telo až agresívne leskne. Mne v rukách skončilo chrumkavo vyzerajúce fialové prevedenie, pričom farbu malo ako zadné sklo, tak i rámik z hliníku. Môjmu okoliu sa páčilo a môj názor je presne taký istý. To, čo sme vyčítali generačnému predchodcovi, vás v tomto prípade už nerozhodí.

Vynovenému smartfónu po vizuálnej a ani po konštrukčnej stránke takmer vôbec nič nechýba. Samsung opäť nezabudol na zvýšenú odolnosť voči vode či piesku (certifikácia podľa štandardu IP68) a čo sa týka samotného prevedenia, výrobca tentokrát zameral pozornosť na vyriešenie minuloročných nedostatkov, čo sa odrazilo predovšetkým na citeľne lepšej ergonómii alebo mierne vyššej fyzickej odolnosti. Musíte si však zvyknúť na pravidelné čistenie odtlačkov. Sklené telo je predsa sklené telo.

Displej

Samsung Galaxy S9+ (FOTO Marek Urban)

6,2-palcová uhlopriečka, Super AMOLED technológia a brutálnych 529 pixelov na jeden jediný palec. Zobrazovací panel v Galaxy S9+ patrí i napriek skromným medzigeneračným zmenám medzi to najlepšie, čo dnes mobilný priemysel ponúka. Má pestré farby, jemný obraz a čierna vyzerá ako čierna, pretože pixely, ktoré ju zobrazujú, sú v danom momente úplne vypnuté. A o čitateľnosti na priamom slnku ani nehovorím. Na tento displej sa jednoducho môžete spoľahnúť v akejkoľvek situácii.

Takzvanú Always On Display funkcionalitu oceníte počas dňa aj počas noci a keď sa rozhodnete stráviť nejaký ten čas pri zapnutom Netflixe, môžete si byť istí, že s prítomnou podporou pre High Dynamic Range máte postarané o špičkový vizuálny zážitok. Štandard HDR10 dá zobrazovanému svetlu a zobrazovaným farbám poriadny šmrnc, vďaka čomu budete pred sebou vidieť opäť o niečo reálnejší obraz.

Treba ale i tento rok počítať s pomerom strán 18,5:9 či s poriadne zaoblenými rohmi. Ak však tieto veci psychicky prekonáte, zobrazovací panel v ešte stále horúcej novinke od Samsungu budete chváliť na každom jednom rohu. Je naozaj radosť naň pozerať.

Fotoaparáty

Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S9+ (FOTO Marek Urban)

Galaxy S9+ opäť vybavili dvojicou hlavných fotoaparátov s teleobjektívom na dvojnásobný optický zoom a tradičným, širokouhlým objektívom. Používateľ si teda môže vybrať to, čo v danej chvíli potrebuje. Novinkou je však takzvaná variabilná clona, technológia z 19. storočia, ktorá dnes predstavuje súčasť drahých zrkadloviek pre profíkov.

Variabilná clona, ako už napovedá samotný názov, mení otvor a tým určuje, koľko množstva svetla dopadne na snímač fotoaparátu. Smartfón automaticky prepína medzi clonovým číslom f/1.5 a f/2.4, aby zo seba dokázal dostať čo najkvalitnejšie fotografie. Aké z čísiel zvolí, záleží už iba od aktuálnych svetelných podmienok. Cez deň vám tak zabezpečí vyššiu ostrosť, v noci zase dostatok svetla. Všetko navyše funguje bez toho, aby ste museli niečo stláčať alebo akokoľvek nastavovať, čiže bez vášho vedomia.

TIP REDAKCIE
Elektrické lietadlo od Rolls-Royce skóruje: Prekonalo rýchlosť 623 km/h!

Fotografie, ktoré vyhotovíte prostredníctvom Galaxy S9+, patria na samotný vrchol mobilného priemyslu. Svedčí o tom ako test odborníkov z DxOMark, tak aj naša galéria trošku nižšie, kde nájdete hneď niekoľko dôkazov, že tomu tak naozaj je. Farby sú blízko k realite, takmer žiadny dobre viditeľný šum, doslova ideálna porcia svetla, perfektné zaostrenie, pestrý dynamický rozsah či bohaté množstvo zachytených detailov.

Zábery v plnom rozlíšení

Áno, je to high-end, no aj tak sa mu z času na čas podarí záber trošku preexponovať. Keď fotíte umelé osvetlenie, na miestach s veľkým množstvom bieleho svetla môžete prísť o nejaký ten detail. Nejde však o žiadnu katastrofu, ale len o drobný nedostatok.

Selfie patria do rovnako vysokej triedy, do akej patria i zábery z hlavného fotoaparátu. Používateľ má k dispozícii automatické ostrenie, bokeh efekt aj nízke clonové číslo, čo znamená na svetlo bohaté fotografie. A ak ho náhodou omrzí klasika, môže siahnuť po čerstvo pridanej funkcionalite Emotikona AR. Prítomný hardvér mu oskenuje tvár a potom z nej spraví animovanú verziu, čiže akéhosi avatara, ktorý dostane charakteristické črty používateľa. Niekto hovorí, že to dobre nefunguje, no mne sa to celkom páči.

V používateľskom prostrední aplikácie fotoaparátu mi chýbala funkcionalita na fotenie objektov s bokeh efektom. Nie však ľudských tvári, čiže portrétov, ale lepšie povedané takzvaných makro záberov. Zachytíte napríklad kvet a pozadie za ním bude profesionálne rozmazané. Tu niečo také však chýba. Keď chcete rozmazané pozadie, tak je k dispozícii iba režim s názvom dynamické zaostrenie, čo je inými slovami spomínaný portrét, ktorý vám okamžite aplikuje dvojnásobný zoom bez straty kvality a vy nemáte na výber.

Kamery v smartfónoch so značkou Samsung si držia určitú kvalitatívnu úroveň a ani tento prípad nie je výnimkou. Galaxy S9+ natáča parádne stabilizované videá s pekným farbami, bez dobre viditeľného šumu a s až dychberúco kvalitným zvukom. Zabudované mikrofóny zaznamenajú i to, čo ste v tom momente nepočuli. Sú enormne citlivé a nadštandardne dobré, čo platí aj o automatickom ostrení a jeho presnosti či rýchlosti. Prítomná technológia Dual Pixel PDAF stojí za potlesk.

Po novom viete natočiť takzvané super slow-mo zábery. Keď tento režim aktivujete, kamera dokáže pracovať pri kadencii až 960 fps, vďaka čomu potom zhotovíte nadštandardne spomalené videá v HD rozlíšení. Používanie je navyše intuitívne a naozaj jednoduché. Vy si iba vyberiete, či chcete spomalenie aplikovať manuálne alebo automaticky. V prvom prípade stláčate špeciálne tlačidlo vždy, keď uznáte za vhodné, v tom druhom to za vás robí smartfón.

Výkon a systém

Screenshot z Galaxy S9+

Galaxy S9+ poháňa hi-tech čipset Exynos 9810, ktorému asistuje ako až 6 GB operačná pamäť RAM, tak aj operačný systém Android vo verzii 8.0 s perfektne optimalizovanou nadstavbou Samsung Experience. Všetko teda nasvedčuje tomu, že ak príde reč na výkon, kompromisy idú bokom. A je to naozaj tak.

Keď som si na tejto novinke aktivoval herný režim a spustil graficky náročnejší titul, ako je Need for Speed: No Limits alebo PUBG, pripadalo mi, že sa hrám na hernej konzole. Žiadne sekanie a ani žiadne biedne vizuálne efekty – všetko išlo a aj vyzeralo presne tak, ako sa na moderný high-end smartfón i patrí.

Exynos 9810

Niečo podobné môžem navyše bez obáv povedať aj o bežnom používaní. Či už teda práve prepínate domovské obrazovky s ikonkami, ste v niektorej z nainštalovaných aplikácií alebo medzi nimi práve listujete v takzvanom multitasking okne, nebude nič, na čo by ste hrešili. Softvér v Galaxy S9+ funguje ako hodinky od Švajčiarov.

Nadstavba Samsung Experience

Nadstavba systému vyniká podrobnými nastaveniami, ktoré ulahodia i náročnejšiemu typu používateľa. Viete si manuálne meniť rozlíšenie displeja, aktivovať ikony s orámovaním, prispôsobovať Always On Display režim alebo vytunovať audio výstup podľa vlastných predstáv. To zahŕňa príležitosť aktivovať Dolby Atmos či elektrónkový zosilňovač, výber z viacerých ekvalizérov, zmenu rozlíšenia audia alebo prispôsobenie výstupu vášmu sluchu. Keď viete, čo robíte, dostanete zo smartfónu špičkový zvuk.

Na autentifikáciu používateľa tu existuje viacero spôsobov, a to vrátane takzvaného inteligentného skenovania. Systém v takom prípade využije v záujme vyššej bezpečnosti aj lepšej presnosti rozpoznávania kombináciu skenovania tváre a našej očnej dúhovky. Vďaka prítomnosti infračerveného svetla to navyše funguje aj v poriadne tmavej miestnosti. V oblasti okolo selfie fotoaparátu je umiestnený špičkový hi-tech hardvér, ktorému môžete dôverovať v akejkoľvek situácii.

Overovanie prebieha rýchlo a ja osobne som sa počas niekoľkodňového testu nestretol so žiadnou komplikáciou. Iba pozriete na vrchnú časť prednej konštrukcie, zabliká malá ikonka a v tom momente máte sprístupnený smartfón na používanie. Samsung, ďalší palec hore.

Inteligentné skenovanie v Galaxy S9+

Zaoblený displej ponúka jednu veľmi šikovnú funkciu. Keď ju využijete, nadobudnete tak rýchly prístup k vybraným kontaktom, vybraným aplikáciám alebo k manuálnemu výberu tvaru screenshotu obrazovky, ktorý môže nabrať viacero rôznych podôb (obdĺžnik, GIF obrázok a i.). Stačí len potiahnuť prst z pravej strany vrchnej časti displeja do stredu a vzápätí uvidíte vysúvaciu ponuku s tým, čo používate najčastejšie. Možno praktické, no príde mi to už trošku zbytočné.

Nadstavba Samsung Experience je svižná, má bohatú funkcionalitu a ešte k tomu aj pekne vyzerá. Čo viac si priať?

Výdrž

Samsung Galaxy S9+ vybavili rovnako veľkým akumulátorom, aký ponúka S8+. Bavíme sa tu teda o rovnako veľkej 3 500 mAh kapacite, ktorá vydrží zhruba tak isto. Čipset Exynos 9810 je vyrobený prostredníctvom toho istého 10 nm FinFET procesu, akým vyrobili i generačného predchodcu 8895, takže smartfón zvládne jeden poriadne náročný deň. Možno aj dva, no už bude potrebné pozerať na to, čo s ním robíte. Keď s ním nerobíte vôbec nič, tak percentá ubúdajú veľmi, ale veľmi pomaly.

Výdrž Galaxy S9+

Zhruba hodinové hranie populárneho mobilného titulu PUBG mi zožralo asi okolo 20 percent. Samozrejme, pri maximálnych grafických detailoch a pri zapnutom hernom režime, ktorý citeľne zvýši jas displeja a dupne na plyn, aby tak zabezpečil čo najvyššie fps. V teréne si teda na jedno nabitie akumulátora užijete až prekvapivo dlhé hranie.

Výbava Galaxy S9+ zahŕňa bezdrôtové aj rýchle nabíjanie. Prvé sa realizuje za pomoci špeciálnej, dodatočne zakúpenej podložky a na to druhé stačí adaptér z krabice od výrobcu. Keď ho pripojíte do prítomného USB C portu, za prvú pol hodinu vám bez nadmerného prehrievania doplní slušných 35 percent kapacity. Nie je to zrovna úplná špička, no nemôžete mať všetko naraz. Kto chce poriadne drôtové nabíjanie, musí siahnuť po Huawei Mate 10 Pro.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať