Nokia 8 Sirocco

RECENZIA Nokia 8 Sirocco: Legenda je späť

Nová Nokia 8 Sirocco vychádza zo základov svojho luxusného predchodcu, ktoré sú skombinované s hi-tech hardvérom, aby tak dokázala obstáť v neľútostnom konkurenčnom prostredí moderného mobilného priemyslu.

Nokia počas podujatia MWC 2018 nepredstavila len slušnú mid-range novinku, 7 plus, ale aj druhú generáciu legendárneho kúsku 8800 Sirocco Edition ešte z roku 2006. Nová Nokia 8 Sirocco vychádza zo základov svojho luxusného predchodcu, ktoré sú skombinované s hi-tech hardvérom, aby tak dokázala obstáť v neľútostnom konkurenčnom prostredí moderného mobilného priemyslu a zároveň nezanevrela na svoju povesť prémiovej triedy.

Preto sme ani chvíľu neotáľali a pozreli sme sa na to, aký je tento elegantný fešák od znovuzrodenej fínskej špičky pri denno-dennom používaní.

Nokia 8 Sirocco síce pozostáva z prémiových materiálov, no ani zďaleka nevyzerá ako tohtoročné vlajkové lode od iných výrobcov z brandže, pretože nemá výrez v displeji a ani trendy pomer strán. Je teda široká, no za to nízka. Niekomu môže táto skutočnosť prekážať, niekto si to pre zmenu bude chváliť. Ja vám svoj skromný názor rozpíšem nižšie.

Pre krásu sa trpí

Ľudia z fínskej spoločnosti HMD Global, ktorá Nokiu postavila na nohy, siahli po obrazovke s pomerom strán 16:9, ktorý je dnes akousi históriou. Najmä keď hovoríme o high-end segmente, v ktorom momentálne letí pomer 18:9. Vďaka nemu sa nám potom smartfón lepšie drží, pretože je úzky. Pri veľkej uhlopriečke môže byť ale zároveň aj poriadne dlhý, čo o novej Nokia 8 Sirocco neplatí.

Nokia 8 Sirocco (FOTO Marek Urban)

Pomer 16:9 ju robí nízkou, avšak aj širokou. Preto mi jej konštrukcia pripomína napríklad Samsung Galaxy Edge z roku 2014. Zobrazovací panel tohto kúsku má však oblú ľavú aj pravú stranu, preto ide o jednu z najhorších ergonómií, s akými som prišiel posledné roky do kontaktu.

Zaoblenie vytvára spolu s citeľne ostrými hranami úzkeho rámika kombináciu, aká vás bude pri používaní zakaždým rezať ako do dlane, tak aj do prstov. Ako sa ale hovorí – pre krásu sa trpí.

Nokia 8 Sirocco je brutálne krásny šperk, ktorý nesmiete zakryť ochranným krytom, pretože ho tým doslova zabijete. Keď ho niekde vytiahnete, okamžite si získate pozornosť ľudí vo vašom bezprostrednom okolí. Táto Android novinka je teda určená pre každého, kto chce viac ako len tuctovo vyzerajúci smartfón s technologicky pokročilým hardvérom.

Treba však počítať s veľmi klzkým telom alebo s náchylnosťou na škrabance z bežného používania. Po dvoch týždňoch bolo na zadnej strane dokonca vidieť aj hlbšie ryhy.

Nokia 8 Sirocco (FOTO Marek Urban)
Nokia 8 Sirocco (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka odolnosti materiálov, reč je o certifikácii IP67 (vydrží kontakt s vodou, dvoch kusoch ochranného skla Gorilla Glass 5 alebo o perfektnom rámiku z nehrdzavejúcej ocele v štýle iPhone X. Čierna verzia ho síce mala pokrytý čiernou farbou, no rohy boli strieborné. Vyzerali, ako by ich len nahrubo zbrúsili a nechali tak.

Môžem teda bez obáv povedať, že si v HMD Global dali záležať aj na tých najdrobnejších vizuálno-konštrukčných detailoch, za čo si zaslúžia menší potlesk.

Nádherný P-OLED 

Potlesk si ale zaslúži aj zobrazovací panel na prednej strane, pretože som sa naň nevedel vynadívať. Je to špičkový P-OLED displej, ktorý vám za každých okolností poskytne prvotriedny vizuálny zážitok.

81,1 percenta prednej plochy Nokia 8 Sirocco pokrýva 5,5-palcový 2K panel so sýtymi farbami, reálne vyzerajúcou čiernou a skvelou čitateľnosťou i na priamom slnku. Hustota pixelov dosahuje až 534 pixelov na jeden palec, čo dáva obrazu pred vami veľmi bohaté detaily.

Ako som už ale spomínal, treba počítať s pomerom strán 16:9, ktorý začala poslednú dobu nahrádzať praktickejšia alternatíva 18:9 (respektíve 2:1). Preto sa môže niekomu horšie držať v rukách.

Nokia 8 Sirocco (FOTO Marek Urban)

Ja osobne som s tým nemal absolútne žiadny problém. A to ako pri pozeraní filmov, tak ani pri hraní hier. Za pár dní si na to zvyknete a už si to ani nebudete uvedomovať.

Zaoblené strany displeja neprinášajú žiadne nadštandardné výhody ako v prípade smartfónov z dielne giganta Samsung. Ich používatelia majú vďaka tomu rýchly prístup k obľúbeným kontaktom alebo aplikáciám. Stačí iba potiahnuť prst z okraju ku stredu a vzápätí sa na obrazovke ukáže vysúvací toolbar s malými ikonkami.

Niečo podobné mi tu chýba. Takto nevyužili plný potenciál toho, čo tento prémiový kúsok ponúka. Na Always On funkcionalitu ale nezabudli. Keď smartfón práve nepoužívate, priamo na vypnutom displeji vám vie nepretržite zobrazovať užitočné informácie. Vtedy fungujú iba tie pixely, ktoré zobrazujú čas, percentá batérie alebo notifikácie.

Čo sa týka P-OLED a rozdielu s podobne znejúcim názvom AM-OLED, tak ide v podstate o to isté, čiže o takzvanú Organic Light-Emitting Diode technológiu s drobnými odchýlkami v zobrazovaní. Písmenko P iba reprezentuje použitý materiál, je to totiž prvé písmenko slovíčka Plastic.

Z toho vyplýva, že zaužívané sklo nahradil plast, aby tak bola k dispozícii ako vyššia flexibilita, tak aj tenší profil displeja. Ušetrené miesto v útrobách konštrukcie môže byť potom využité na integráciu rozmernejšieho akumulátora, čo sa následne odrazí na lepšej výdrži mobilného zariadenia.

AM v AMOLED znamená Active Matrix (aktívna matrica), no to tam udávajú úplne zbytočne, pretože všetky OLED displeje v moderných smartfónoch sú zároveň aj AMOLED, hoci ide o verziu z plastu, ktorá sa označuje ako P-OLED. Nokia 8 Sirocco teda ponúka plastový OLED s aktívnou matricou.

optika OD Špičky

Jednou z najsilnejších zbraní Nokia 8 Sirocco je aj foto výbava. Začneme fotoaparátom na zadnej strane konštrukcie, kde sú umiestnené dva kvalitné senzory s kvalitnou optikou od nemeckej špičky z oboru, spoločnosti ZEISS.

Po takmer dvoch týždňoch s týmto fešákom musím uznať, že som mal česť s naozaj schopným duálnym fotoaparátom. Ak by prešiel cez ruky odborníkov z DxOMark, tak by sa podľa mňa umiestnil niekde pri Huawei P20 s optikou od spoločnosti LEICA.

Keď teda stlačíte spúšť, môžete si byť istí, že vám tento smartfón vyhotoví prvotriedne zábery. Je pritom úplne jedno či s ním fotíte cez deň alebo až po západe slnka.

TIP REDAKCIE
Motorola má tento rok predstaviť DELO s 200 Mpx fotoaparátom! Lákadiel však ponúkne oveľa viac
Nokia 8 Sirocco (FOTO Marek Urban)

V technickej špecifikácii Nokia 8 Sirocco figuruje nízke clonové číslo f/1.8 vrátane veľkých pixelov, ktoré vraj dosahujú až 1,4 µm. Čím sú rozmernejšie, tým viac svetla dopadá na senzor, čo je predzvesť kvalitnejších záberov. Spomínané číslo je vzhľadom ku konkurencii naozaj vysoké, čo v zlých svetelných podmienkach i adekvátne pocítite.

Zábery z hlavnej zostavy na zadnej strane smartfónu môžem ale bez obáv pochváliť aj za ich prirodzene vyzerajúce farby, skvelú ostrosť či za naozaj slušný dynamický rozsah. Sťažovať sa však nebudete ani na šum či detaily, ktorými Nokia 8 Sirocco ani zďaleka nešetrí.

Zábery v plnej veľkosti

Súčasťou toho celého je takzvaná Dual Pixel technológia, ktorú nájdete vo fotoaparátoch pre profíkov. Preto je ostrosť na tak vysokej úrovni. Ide o veľmi rýchly aj presný systém automatického zaostrovania.

Predný fotoaparát zvláda vyhotoviť 5 Mpx selfie zábery a podobne ako ten hlavný, aj tento dostal do výbavy rozmerné pixely. Tie vám spolu s clonou f/2.0 zabezpečia ideálne množstvo svetla, takže sa s ním môžete veselo jašiť aj pri umelom osvetlení. Tmy sa teda nebojí ani jeden z fotoaparátov.

Selfie z Nokia 8 Sirocco (bez a s bokeh efektom)

Za zmienku tu ale stojí i špeciálna zvuková technológia OZO, ktorú tvoria až tri kvalitné mikrofóny. O čo teda ide?

Nazval by som to ako veľmi kvalitný zvukový vstup (24-bit, 132 dB). To znamená, že audio, ktoré nahráte na spomínané mikrofóny Nokia 8 Sirocco, bude mať pri pozeraní natočeného videa poriadny šmrnc. Osobne som zostal v nemom úžase. Nič také totiž nebolo zahrnuté v mojich očakávaniach. Je to zvuk na steroidoch.

ČISTÝ ANDROID OREO

High-end novinku od HMD Global poháňa americká zostava od spoločnosti Qualcomm. Nejde však o Snapdragon 845, ale jeho minuloročnú generáciu, čiže model 835. Výkon smartfónu si však budete bez akýchkoľvek pochýb i tak pochvaľovať. Ešte stále sa tu bavíme o schopnom čipsete, ktorý vie spolu s prítomným operačným systémom narobiť celkom slušný bordel.

Screenshot z PUBG Mobile

Vo vynovenej benchmark aplikácii AnTuTu mi po zrealizovanom teste výkonu zobrazilo slušných 210 000 bodov. Musím uznať, že som ich cítil aj pri hraní. Keď som spustil PUBG Mobile pri vysokých grafických detailoch (HDR, Ultra a realistické prostredie), tak to tento kus špičkového hardvéru zvládal bez jediného veľkého problému.

Občas sa síce stalo, že to z ničoho nič začalo sekať, no išlo skôr o ojedinelú a najmä krátku situáciu, nie niečo, čo sa pravidelne opakuje alebo pretrváva i dlhšiu dobu.

Čistý Android je jednoducho čistý Android. Nokia 8 Sirocco ho má a ja som si ho počas testu nevedel vynachváliť. Všetko, čo som s týmto high-end smartfónom robil, išlo presne tak, ako by som od modernej vlajkovej lode aj očakával. Nezaskočia vás žiadne oneskorené reakcie a ani žiadne neplynulé pohyby obrazovky. Softvér tu funguje doslova ukážkovo.

Čisté prostredie Android Oreo

Zatiaľ je však k dispozícii iba Oreo, Android P si možno nainštalovať iba manuálne. A aj tak ide o nedokončenú betu. Spoločnosť HMD Global však oznámila, že všetky jej moderné smartfóny dostanú OTA aktualizáciu na najnovšiu verziu, ktorej by sme sa mohli dočkať už na jeseň po predstavení nových Pixel smartfónov.

Nokia 8 Sirocco zároveň patrí do rodinky zariadení Android One, ktoré aktualizuje sám internetový gigant, spoločnosť Google. Preto neobsahuje žiadnu dodatočnú nadstavbu, iba čistý operačný systém Android. Používatelia tak získajú aktualizačný balíček podstatne skôr, než ak by musel ešte pred zverejnením prejsť cez ruky softvérových inžinierov výrobcu hardvéru. To by mohlo celý proces predĺžiť aj o niekoľko mesiacov.

Jeden deň zvládne

Prítomný akumulátor ponúka priemernú 3 260 mAh kapacitu, s ktorou zvládnete jeden mierne náročnejší deň. Nejde teda o nič špeciálne. Čo sa týka nabíjania, tak smartfón síce ponúka podporu pre technológiu Quick Charge 4.0 od spoločnosti Qualcomm, no s pribaleným adaptérom toho až tak veľa nevykúzlite.

Za prvých 20 minút od pripojenia USB C portu nabíjačky z balenia vám totiž doplní niečo cez 20 percent z celkovej kapacity. Ak budete pokračovať ďalších 20 minút, tak na displeji pribudne ďalších 20 percent. Potom sa rýchlosť začne spomaľovať, až sa dostanete do bodu (okolo 90 percent), keď to začne ísť naozaj pomaličky. Celé to potrvá asi dve hodinky.

Ak niekoho zaujíma podpora pre bezdrôtové nabíjanie, tak áno, aj tá je k dispozícii. Ide o univerzálny štandard Qi, takže máme na výber z celkom bohatej ponuky nabíjacích podložiek. Rovnaký štandard totiž podporuje aj Samsung Galaxy S9 alebo iPhone X od Apple.

Legenda je späť

Oplatí sa? Ak máte zbytočných 850 eur a chcete kvalitný, pekne vyzerajúci smartfón z prémiových materiálov a s pokročilým ústrojenstvom, tak si myslím, že áno. V krabičke navyše nájdete i špičkovo prevedené štuple s čistým zvukom či slušnými basami, a to vrátane USB C – 3,5 mm redukcie.

Nokia 8 Sirocco kráča v šľapajách svojho generačného predchodcu z roku 2006, no tentokrát s citeľne modernejším hardvérom a konštrukciou, aká je dnes akýmsi štandardom mobilného priemyslu. Fyzické tlačidlá tu nahradil veľký a jemný displej s dotykovými kapacitami.

Nokia 8 Sirocco (FOTO Marek Urban)

Je to skvele vybavený a skvele fungujúci šperk pre každého, kto sa rád ukazuje. S týmto kúskom si môžete byť istí, že budete zakaždým stredobodom pozornosti. Treba sa však pripraviť na zlú ergonómiu alebo klzký povrch, kvôli ktorému môže Nokia 8 Sirocco veľmi rýchlo skončiť na tvrdej zemi. A to by malo vzhľadom k jej sklenej konštrukcii fatálne následky.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať