Vedeli ste? Rover Perseverance dokáže laserom odpaľovať kúsky hornín, vedcom to náramne šetrí čas

Na vzdialenosť 7 metrov.

Niet pochýb, že vesmírny rover Perseverance od NASA je jedným z najzaujímavejších strojov, ktorým sa ľudstvo môže aktuálne chváliť. Už nejaký ten piatok brázdi po povrchu planéty Mars, kde skúma pôdu a zbiera vzorky, ktoré budú neskôr presunuté na Zem. Samozrejme, toto je len veľmi stručný opis jeho hlavnej role.

Aj keď Perseverance existuje pomerne krátko, niečo už si stihol odžiť. Prežil dlhú cestu od Zeme k Marsu, podarilo sa mu bez akýchkoľvek problémov pristáť a takmer okamžite sa pustil do plnenia zadaných úloh. Aktuálne sa misia dostáva do vedeckej fázy, počas ktorej má NASA opäť možnosť prekvapiť svojimi kapacitami. A musíme uznať, agentúra opäť túto možnosť naplno využila.

Laboratórium prúdového pohonu NASA zverejnilo video, ktoré sústreďuje pozornosť na jeden z najvýkonnejších prístrojov vesmírneho roveru, na kameru SuperCam. Tá však neslúži len ako bežná kamera. Okrem iného je vybavená aj laserom, ktorým dokáže odpaľovať horniny na vzdialenosť až 7 metrov, píše BGR.

Rover Perseverance opäť prekvapuje svojimi schopnosťami

Video ukazuje všetký úžasné technológie, ktoré má SuperCam k dispozícii. Ku každej z nich je priradený jeden tím, ktorý sa stará o jej správnu funkcionalitu a taktiež interpretáciu údajov. Hemani Kalucha, jeden z výkonných vedúcich pracujúcich na SuperCam, vysvetľuje, prečo je schopnosť ničiť horniny tak dôležitá.

Odosielanie príkazov na Mars netrvá krátko – približne od 5 do 20 minút. Presný čas závisí od viacerých faktorov, predovšetkým však od polohy Zeme voči Marsu a Slnku. To znamená, že ak rover prostredníctvom SuperCam zbadá zaujímavú horninu, jazda k nej môže nejaký ten čas trvať. Schopnosť odpaľovať horniny na diaľku prostredníctvom laseru zaručuje, že sa vedecké výskumy môžu vykonávať aj vtedy, keď sa rover nenachádza na vrchole hornín, ktoré má v úmysle skúmať.

Laser, ktorý je súčasťou SuperCam, odpaľuje malé kúsky hornín. Infračervené senzory zároveň s týmto procesom zbierajú informácie o ich zložení. Tieto dáta sú pre vedcov veľmi dôležité, nakoľko dokážu odhaliť ich pôvod a zároveň ponúkajú cenné vodítka k zisteniu, aké prírodné sily mohli pomôcť pri ich vzniku.

Samozrejme, aj napriek špičkovým a pokročilým technológiám rover Perseverance čaká ešte ohromné množstvo tvrdej práce. Sme veľmi zvedaví, čím nás NASA prekvapí nabudúce.