Obrovský posun vpred: Rover Perseverance na Marse z CO2 vyrobil kyslík, stačil by na 10 minút dýchania

Nové možnosti v oblasti vesmírnej explorácie.

Vesmírny rover Perseverance opäť prekonal naše očakávania. Nielenže dokáže zachytiť kvalitné snímky, ktoré nám odhaľujú záhadné kontúry Marsu, ale po novom údajne dokáže aj vyrábať kyslík.

Roveru Perseverance sa podarilo premeniť oxid uhličitý prítomný v atmosfére červenej planéty na kyslík. Poslúžil mu na to malý nástroj o veľkosti toastovača s názvom Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, skrátene MOXIE, píše server Futurism.

Perseverance

Perseverance otvára nové možnosti v oblasti vesmírnej explorácie

Pochopiteľne, ide o skutočne veľkú novinku. Možnosť vyrábať na cudzích planétach kyslík otvára nové možnosti v oblasti vesmírnej explorácie. Najväčším benefitom možnosti výroby kyslíku je umožnenie astronautom dýchať. Kyslík je však aj esenciálnou súčasťou paliva vesmírnych rakiet. Astronauti si tak eventuálne budú môcť na Marse vyrobiť dodatočné palivo, vďaka čomu budú môcť na červenej planéte nielen pristáť, ale z nej aj bezpečne vzlietnuť a vrátiť sa späť na Zem.

Mars je od nás vzdialený minimálne 54,6 miliónov kilometrov, a teda je jasné, že aby sa na túto planétu astronauti dostali (a aj naspäť), musia mať k dispozícii ohromné množstvo pohonnej látky.

TIP REDAKCIE
Huawei P50 Pro a P50 Pocket prichádzajú do Európy, objavili sa aj v susednom Česku

Aby sa dokázala skupina štyroch astronautov odlepiť od povrchu Marsu, musia mať k dispozícii približne 6 800 kilogramov paliva a približne 24 900 kg kyslíka, tvrdí NASA. Prekvapivo, dýchanie je najmenší problém. 1 000 kg kyslíka by takejto skupine vystačilo na celý jeden rok.

video
Vizualizácia: NASA/JPL-Caltech

Kyslík, ktorý MOXIE vyrobil, by postačil na 10 minút

Ako to ale vlastne MOXIE dokázal? Získaný oxid uhličitý nahrial na teplotu necelých 800 stupňov. Množstvo kyslíka, ktoré sa mu podarilo vyrobiť, však vôbec nie je veľké. Reč je o približne 5 gramoch, čo zodpovedá zhruba 10 minútam dýchania. Za hodinu dokáže nástroj vygenerovať približne 10 gramov kyslíka.

Na základe týchto informácií je zrejmé, že všetko je ešte len v ranom štádiu. Takéto malé množstvá kyslíku by rozhodne astronautom nestačili. Časom sa však kapacity MOXIE alebo iných budúcich systémov nepochybne navýšia. Koniec koncov, cesta na Mars je podľa mnohých známych mien doslova na dosah ruky.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať