Rover Perseverance posiela ďalšiu snímku z Marsu, tentokrát zachytil dúhu

Ako ale vznikla?

Vesmírny rover Perseverance od spoločnosti NASA, ktorý pred časom úspešne pristál na povrchu Marsu, posiela ďalšie pozdravy. Po novom zachytil fenomén, ktorý je u nás, na Zemi, celkom bežný, no vo vesmíre by ste ho hľadali len veľmi ťažko.

Ako píše BGR, na snímke, ktorú NASA čerstvo zverejnila, je zachytená dúha. Perseverance sa o kvalitný záber postaral prostredníctvom zadnej kamery, ktorá je súčasťou zostavy slúžiacej na navigáciu, resp. rozpoznávanie terénu, na základe čoho sa rover dokáže vyhýbať prekážkam.

Je tu však háčik. Aby vznikla dúha, musí byť v atmosfére pomerne veľké množstvo vody. A ako všetci vieme, Mars jej toľko rozhodne nemá. O čo teda ide?

Dúha na Marse zachytený roverom Perseverance
Zdroj: NASA

Perseverance zachytil vesmírnu dúhu. Z čoho však vznikla?

Dúha sa formuje vtedy, keď slnečné lúče pod správnym uhlom zachytia padajúce dažďové kvapky. Biele svetlo sa rozdelí na niekoľko odtieňov, ktoré následne dopadajú na zem. Aby ste mali možnosť niečo také vidieť, musíte aj vy byť na konkrétnom mieste alebo v jeho blízkom okolí. Predpokladá sa, že podobný princíp sa môže uplatniť aj v prípade Marsu.

TIP REDAKCIE
Slováci majú najvýkonnejší superpočítač: Vyrovnáva sa ľudskému mozgu!

Stále nám však chýba jedna podstatná časť – voda. Ako je teda možné, že sa táto dúha sformovala a tým pádom ju Perseverance dokázal zachytiť? Aktuálne sú k dispozícii dve hlavné teórie.

Prvou je, že svetlo sa neodráža od kvapiek, ale od malých čiastočiek prachu v atmosfére. A prach je niečo, o čo Mars skutočne nemá núdzu. Je teda možné, že svetlo zachytilo tieto čiastočky pod špecifickým uhlom, a tak sme sa mohli stať svedkami vzniku “marťanskej” dúhy.

Druhým možným vysvetlením je, že sa svetlo predsa len odráža od vody, no nie od vody v kvapalnom skupenstve. Nakoľko je Mars pomerne studený, voda v atmosfére môže mať podobu čiastočiek ľadu. Práve tieto čiastočky môžu byť pôvodom tohto vzácneho fenoménu.

Zatiaľ ale nie je možné presne určiť, čo je pôvodom vesmírnej dúhy. Ku konkrétnemu výsledku sa zrejme odborníci dopracujú až po podrobnejšej analýze.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať