Starship

Starship v plnej paráde: Elon Musk opäť ukázal pýchu SpaceX

Elon Musk nám opäť predviedol pýchu jeho vesmírnej spoločnosti SpaceX. Vesmírna loď Starship, ktorá nás jedného dňa zoberie aj na Mars.

Elon Musk nám opäť predviedol pýchu jeho vesmírnej spoločnosti SpaceX. Vesmírna loď Starship, ktorá nás jedného dňa zoberie aj na Mars, bude vyzerať tak ako vyzerá na novom obrázku. Rozdiel by mal spočívať iba v oknách, pretože tie testovací kúsok z logických dôvodov vôbec nepotrebuje.

Čerstvá ilustrácia testovacej verzie Starship je na obrázku nižšie. Vďaka tweetu vizionára máme príležitosť vidieť takmer finálnu podobu momentálne vznikajúceho vesmírneho plavidla.

SpaceX chce raketu využiť na objavovanie aj kolonizáciu iných kútov našej slnečnej sústavy. Preto ju navrhli tak, aby dokázala naplniť ich očakávania.

Ak pôjde všetko podľa plánov Elona Muska, jedného dňa z nej bude aj kľúčová súčasť takzvanej vesmírnej hromadnej dopravy. Pôjde o sieť vesmírnych zastávok (na rôznych planétach), medzi ktorými bude premávať pravidelná aj nepravidelná preprava. A to ako ľudí, tak aj technológií, potravy alebo vecí, ktoré sú potrebné pri kolonizácii iných planét.

Viac detailov o Starship nájdete v tomto alebo v tomto článku, kde sme venovali pozornosť fotografii skutočne existujúcich častí ambicióznej vesmírnej lode. Vyššie je jej takmer finálna podoba, no ide iba o ilustráciu. Chýbajú jej navyše okná pre pasažierov na palube, pričom treba zmieniť i absenciu druhého stupňa.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Prvý stupeň sa volá Super Heavy. Pripevnený bude k zadnej časti konštrukcie druhého stupňa, aby Starship vyniesol na orbitu. Keď tak spraví, odpojí sa a opäť pristane. SpaceX má túto techniku už veľmi dobre natrénovanú. Recykláciou ušetria milióny dolárov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať