Starship

Elon Musk ukázal Starship: Táto vesmírna raketa nás zoberie na iné planéty

Elon Musk počas uplynulých dní zverejnil záber, kde je podľa jeho slov zachytená časť ambicióznej rakety spoločnosti SpaceX, ktorej hovorí Starship.

Elon Musk počas uplynulých dní zverejnil záber, kde je podľa jeho slov zachytená časť novej rakety spoločnosti SpaceX. Keď Starship jedného dokončia, poslúži na skúmanie iných kútov vesmíru vrátane kolonizácie Marsu. Tam chce vizionár poslať milión dobrovoľníkov, ktorí mu s tým pomôžu.

Kedy sa tak ale stane, momentálne nevieme presne povedať. V týchto dňoch vieme iba dve dôležité veci. Prvou je to, že testovacie lety prebehnú už v roku 2019, zatiaľ čo druhou to, že vesmírne plavidlo vytvárajú z nehrdzavejúcej ocele. Povrch by mal navyše vyzerať ako dokonale vyleštené zrkadlo.

Dôvod, prečo zvolili kov (lepšie povedané veľmi špeciálny kov) a nie napríklad uhlíkové vlákno, tkvie v tom, že je lepší pri extrémne vysokých alebo extrémne nízkych teplotách, píše TechCrunch. V nevýhode sa ocitne iba pri izbovej teplote, ktorá v tomto prípade asi nikoho nezaujíma.

Nejde o kov, z akého sú kuchynské pomôcky, ale o veľmi špeciálnu zliatinu s vlastným názvom. Elon Musk ju nazýva SX500, vznikla vďaka hlavám odborníkov na materiály z vesmírnej spoločnosti SpaceX a bude z nej pozostávať tiež prítomný pohonný systém.

TIP REDAKCIE
Orange zaradil do ponuky ďalšie zariadenia, pomôže aj sociálne slabším rodinám

Premenovaná BFR

Starship je v podstate iba premenovaný raketa Big Falcon Rocket. Menšia verzia Falcon Heavy vzlietla zhruba pred rokom, kedy jej prvý pokus sledoval s obrovským nadšením takmer celý svet. Nová verzia dokáže zo Zeme zobrať podstatne viac nákladu, pretože dostala väčší batožinový priestor a okrem iného ju poháňajú pokročilé raketové motory Raptor, nie Merlin D1. Na povrch Marsu vraj unesie100 ton (Falcon Heavy iba okolo 17).

Raketa Starship poslúži SpaceX pre viacero účelov. Okrem kolonizácie červenej planéty ju plánujú použiť i ako súčasť takzvanej medziplanetárnej prepravy (medziplanetárny prepravný systém) alebo na skúmanie neznámych kútov priestoru okolo nás. Možností tu existuje naozaj veľa.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať