Apple A12 Bionic

Apple A12 Bionic oficiálne: Výkonom zahanbuje všetky Androidy!

Vnútri nových iPhone Xs, Xs Max a Xr tiká najnovší procesor z dielne Apple, A12 Bionic. Ide o vôbec prvý čip na trhu vyrobený 7 nm výrobným procesorom, ktorý ponúka väčší výkon, než čokoľvek, na čo sme boli doteraz zvyknutí.

Vnútri nových iPhone Xs, Xs Max a Xr tiká najnovší procesor z dielne Apple, A12 Bionic. Ide o vôbec prvý čip na trhu vyrobený 7 nm výrobným procesom, ktorý ponúka väčší výkon, než čokoľvek, na čo sme boli doteraz zvyknutí.

Podobne ako minuloročný Apple A11 Bionic, aj A12 Bionic disponuje šesťjadrovým procesorom postavenom na vlastnej architektúre Fusion. Zložený je z dvoch výkonných jadierštyroch jadier určených pre šetrenie batérie, ktoré sa starajú o menej náročné aplikácie a procesy.

Apple A12 Bionic: Obrovské navýšenie výkonu

Dve výkonné jadrá sú o 15 % výkonnejšie a o 40 % energeticky úspornejšie než jadrá v minuloročnej verzii. Štyri menej výkonné jadrá pre svoj chod v porovnaní s A11 využívajú len 50 % energie. Tam to ale nekončí, výraznými vylepšeniami prešiel aj grafický čip.

TIP REDAKCIE
Apple má nové esá: Toto je iPhone Xs a iPhone Xs Max!

Minulý rok sa Apple rozhodol, že pôjde cestou vlastného grafického čipu a podľa všetkého to bol vynikajúci krok. Vlastné riešenie totiž porazilo všetky konkurenčné čipy. Tento rok sme sa dočkali obrovského navýšenia výkonu. Podľa slov Apple sa mu podarilo výkon zvýšiť až o 50 %. Dokázali to vďaka štvorjadrovému dizajnu, ktorý si sami navrhli. Minuloročný model v A11 Bionic disponoval len tromi jadrami.

Apple A12 Bionic: 8x výkonnejší neurálny engine

Navyše, Apple podstatne vylepšil aj dedikovaný neurálny engine, ktorý namiesto dvoch jadier po novom využíva až osem jadier. Aby sme to upresnili, minuloročný A11 Bionic dokázal spracovať 600 miliárd operácií za sekundu, tohtoročný A12 Bionic ich zvládne 5 biliónov, takže približne 8-násobne viac.

Vylepšenia sa dočkal aj ISP, teda procesor určený pre spracovávanie fotografií, vďaka čomu by mali byť zábery z iPhonov opäť o niečo kvalitnejšie. Všetky tieto vylepšenia sa odzrkadlili aj na výdrži batérie. Tá má byť v prípade iPhone Xs o 30 minút dlhšia (porovnané s iPhone X), v prípade iPhone Xs Max má ísť o 1 hodinu a 30 minút dlhšiu prevádzku.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať