Úvod Veda Vesmír

Vesmír

TECHBYTE Veda vám ponúka najnovšie správy o dianí vo vesmíre či už ide o novinky alebo analýzy. Napíšeme o najnovších objavoch NASA alebo o ďalšom štarte rakety SpaceX na medzinárodnú vesmírnu stanicu. Zoberieme ťa na poznávaciu cestu k novým exoplanetám, počasí vo vesmíre a oveľa, oveľa viac.

SpaceX: O desaťročie by sme mohli cestovať v rakete kamkoľvek na svete. A to len za 60 minút!

Dostať sa z bodu A do bodu B, ktoré sú od seba vzdialené tisícky kilometrov, nie je ničím nezvyčajným. Takéto cestovanie však zaberá mnoho času. Predstavte si, že o desaťročie by táto cesta v rakete trvala maximálne 60 minút.

Absurdita týždňa: SpaceX nemôže vysielať zábery Zeme. Američania na to vlastnia autorské práva

Muskov SpaceX minulý týždeň počas bežného štartu rakety Falcon 9 naloženej desiatimi satelitmi spoločnosti Iridium ohlásil zaujímavú novinku. Priamy prenos letu rakety museli prerušiť hneď, ako dosiahla orbity.

VIDEO: Takto robí NASA crash testy za pomoci testovacích figurín

Pre to, aby boli lety do vesmíru a hlavne pristátia na Zemi pre ľudí bezpečné, otestovala NASA niekoľko spôsobov návratu ľudí späť na Zem.
mesiac

Poprechádzaj sa po Mesiaci v 4K rozlíšení vďaka úchvatnej virtuálnej prehliadke od NASA

Výnimočne detailnú a skvele spracovanú prehliadku Mesiaca zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír formou videa len včera.

Vďaka tomuto pôjdeme na Mars: Elon Musk ukázal nástroj na výrobu vesmírnej rakety BFR!

Vizionár a šéf vesmírnej spoločnosti SpaceX nám po dlhšom poodhalil, ako to vyzerá s prácami na ďalšej obrovskej rakete.

Prvý hotel vo vesmíre: Kedy si takúto nezabudnuteľnú dovolenku budú môcť dovoliť bežní ľudia?

Vesmírny turizmus pre nás bude ešte nejakú chvíľu nedostupný, avšak o niekoľko desaťročí by tomu mohlo byť inak. Dovolenka doslova medzi hviezdami obnáša ešte veľa náročnej práce, aby bola finančne dostupná aj pre bežných ľudí.

Vedci prišli so spôsobom, ako dlhodobo pestovať zeleninu na Marse

Ak chceme kolonizovať červenú planétu, budeme potrebovať viac než len vesmírnu loď, aby sme sa tam dostali. Prežitie na takejto, zatiaľ nehostinnej planéte, nebude jednoduché.

NASA vyvíja robotické včely, ktoré plánuje použiť na skúmanie Marsu

Vesmírna agentúra NASA pracuje na vytvorení technologicky pokročilých robotických včiel.

Vedci sú v šoku: Galaxia bez temnej hmoty ohýba zákony vesmíru

Temnú hmotu možno vo vesmíre pozorovať len vďaka jej gravitačnému pôsobeniu na okolité objekty. V skutočnosti nie je tmavá, ale priehľadná a dodnes sa nachádzala v každej galaxii.

Čínska vesmírna stanica padne na Zem už tento víkend. Môže zasiahnuť aj európsku pevninu

Experti na vesmír predpokladajú, že čínska vesmírna stanica Tiangong-1 padne na Zem už niekedy tento víkend. Zhodli sa aj na tom, na ktoré miesta sveta by mohli dopadnúť jej časti.

Meteorický roj na objednávku za pár miliónov? Pre Japonsko žiadny problém

Zaželať si niečo, keď budete vidieť padajúcu hviezdu, by už nemuselo byť také ťažké vychytať. Toto želanie, čiže meteorický roj na požiadavku, si najnovšie budete môcť v Japonsku kúpiť za pár miliónov libier.

Cesta takmer bez následkov: Raketa SpaceX po sebe zanechala obrovskú dieru v ionosfére

Rakety, ktoré vzlietajú zo Zeme, môžu po sebe zanechať značnú stopu v našej atmosfére po tom, ako ju opustia. Rakety SpaceX nie sú žiadnou výnimkou.

Hviezda ľudstva padá na Zem skôr než sme čakali. Vo vesmíre vydržala 2 mesiace

Hviezda ľudstva pripomínajúca diskoguľu sa po vesmíre mala potulovať približne 9 mesiacov. Smutnou správou je, že sa na Zem podľa všetkého vráti o pár mesiacov skôr.

Vesmír je vraj tichý preto, lebo sme momentálne jedinou technologicky pokročilou civilizáciou

Astrofyzik Daniel Whitmire znova preštudoval, prečo je vesmír tichý, ak sa v ňom nachádza mimozemský život. Podľa neho je možné, že ľudstvo je momentálne poslednou civilizáciou, ktorá sa spriatelila s pokročilou technológiou.

Stephen Hawking zrejme prišiel na spôsob, ako dokázať existenciu paralelného vesmíru

Legendárny teoretický fyzik Stephen Hawking pracoval v závere svojho jedinečného života na matematických výpočtoch, ktoré nám jedného dňa poslúžia ako teoretický základ pri hľadaní dôkazu, že náš vesmír nie je jediný.

Ostatní práve čítajú