Úvod Veda Zdravie

Zdravie

Vedci prišli na spôsob, ako vďaka vírusu Zika zatočiť s rakovinou

O víruse Zika už počul každý z nás. Spôsobuje, že sa deti narodia s vážnym poškodením mozgu. Vedci však zjavne prišli na spôsob, ako tento nežiadúci vírus využiť na niečo naozaj plnohodnotné.

Prvý liek na rakovinu, o ktorom ešte zrejme budeme počuť

V súčasnosti sú naše technológie i výskumy dosť vyvinuté na to, aby sme dokázali vyliečiť ktorúkoľvek chorobu. Svetlo sveta teda konečne uzrel prvý liek, ktorý dokáže zneškodniť zákernú rakovinu.

Robotický oblek dokáže pomôcť deťom s mozgovou obrnou lepšie sa pohybovať

Detstvo väčšiny z nás bolo plné behania, skákania a iných vylomenín. Žiaľ, niektoré deti nemali alebo nemajú toľko šťastia prežiť detstvo s tým, čo je preň prirodzené.

Chirurgom sa podarilo nahradiť 6 krčných stavcov pomocou 3D vytlačenej chrbtice

Nemocnica v Číne dokončila inovatívnu operáciu, ktorou odstránili z chrbtice pacientky 6 stavcov a nahradili ich pomocou 3D vytlačenej titánovej protetiky.

Aj vy trpíte alergiou na peľ? Google myslí aj na vás!

Spoločnosť Google sa rozhodla zaviesť úžasnú novinku, ktorú určite naplno využijú hlavne alergici obávajúci sa peľovej, a teda alergickej sezóny.

Studená sprcha. Je pre nás prospešná či nie?

Studená sprcha je už veľmi dlho vnímaná ako zdravý spôsob štartu nášho dňa. Podľa výskumov nám pomáha znížiť depresiu a úzkosť, zlepšiť obeh krvi v tele, a taktiež posilňovať náš imunitný systém. Problém je len jeden – nie je to práve príjemná záležitosť.

Lekári v šoku: Žena po 10 rokoch zistila, že má v črevách kus drôtu

V tele 30-ročnej ženy bol viac ako jednu dekádu predmet, ktorý tam byť pôvodne nemal.

Budúcnosť medicíny? Kosti zo skla, ktoré sú vraj lepšie ako naše vlastné

Britskí chirurgovia tvrdia, že bio sklo nie je len silnejšie ako kosť, ale môže sa aj ohýbať a bojovať s infekciami. Presne tak, bio sklo. Prečo bio?

Sedem obrovských výziev, ktorým budeme čeliť niekedy okolo roku 2050

Najväčšie problémy, ktorým čelí ľudstvo dnes, sú využívanie pôdy na prispôsobenie vzrastu populácie, budúcnosť jadrovej energie alebo priepastné rozdiely medzi zbohatlíkmi a chudobnými.

Prevratný objav vedcov: Budeme schopní vyliečiť Alzheimerovu chorobu?

Nová doba prináša aj nové riešenia. Niektoré choroby, ktoré sa ešte do nedávna klasifikovali ako neliečiteľné, sú v súčasnosti riešiteľné. A ich počet pribúda.