TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: MIMORIADNE: TikTok oficiálne SKONČIL. Ľudia si nestiahnu aplikáciu a zakázané je sa aj prihlásiť
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MIMORIADNE: TikTok oficiálne SKONČIL. Ľudia si nestiahnu aplikáciu a zakázané je sa aj prihlásiť

Populárna platforma sa v Spojených štátoch ocitla na zakázanej listine. Vlastník TikToku čelí tlaku predať svoj podiel, inak aplikácia zostane nedostupná. Presné riešenie môže priniesť nastupujúca administratíva USA.

Lukáš Zachar
19. januára 2025
TikTok, mimoriadne
TikTok | Zdroj: Depositphotos/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • TikTok, s pôvodom v Číne, bol v USA zakázaný zákonom platným od nedele, čo viedlo k úplnému zablokovaniu prístupu pre používateľov
  • Aktuálna legislatíva umožňuje 90-dňové prechodné obdobie, počas ktorého môže zákaz dostať výnimku, ak čínsky majiteľ aplikáciu predá
  • Trump v minulosti navrhoval zákaz TikToku, no zároveň naznačil, že je ochotný rokovať a aplikáciu potenciálne znovu povoliť

Sociálna sieť TikTok sa počas sobotňajšieho neskorého večera amerického času náhle stiahla z online obchodov s aplikáciami spoločností Apple a Google. Dôvodom je, že v nedeľu vstúpil do platnosti v Spojených štátoch nový zákon, ktorý TikToku prikazuje zmeniť vlastnícke pomery – inými slovami, čínsky vlastník musí predať platformu americkej spoločnosti alebo prestať poskytovať svoje služby.

Ak by TikTok tento záväzok nesplnil, rizikom je úplný zákaz v celom USA. To sa práve stalo a v tejto chvíli používatelia z USA pri pokuse otvoriť aplikáciu narazili na oznámenie o obmedzení. Táto situácia je výsledkom obáv amerických úradov, ktoré považujú aplikáciu za potenciálnu hrozbu pre súkromie a národnú bezpečnosť, keďže je vlastnená firmou ByteDance s pôsobnosťou v Číne.

TikTok zákaz
Zdroj: Depositphotos

Legislatíva a možné oddialenie

Najvyšší súd USA dal zelenú zákonu, podľa ktorého mali čínski majitelia TikToku do nedele uzatvoriť predaj amerického podielu platformy. Dôležitou súčasťou je prechodné obdobie, ktoré trvá 90 dní. Počas tohto času môžu byť rozhodnutia odložené, pokiaľ sa nájde akceptovateľné obchodné riešenie.

TikTok na to reagoval odpojením užívateľov, aby nemal žiadnu právnu kolíziu s podmienkami zákona. Spoločnosť verí, že nastupujúca administratíva môže do situácie priniesť väčšiu ústretovosť alebo navrhne iný prístup, ako úplný zákaz.

Neprehliadnite

Slovensko, potraviny, nakupovanie, porovnávač cien, rast cien
POZOR: Zlá správa pre Slovákov. Mimoriadne obľúbená komodita zdražie až o 50 PERCENT (čo sa deje)
Rusko vyšle k ISS novú loď a na Zem dopraví aj Američana. Pôvodnú poškodil meteorit
USA, peniaze, dolár
Obchodná vojna ako biznis: Veľká časť ľudí na spore medzi USA a EÚ slušne zarobí (o koho ide)

V praxi všetci americkí zákazníci nemôžu aplikáciu používať, a to ani tí, ktorí ju už mali nainštalovanú. Nová verzia nie je v mobilných obchodoch dostupná a stará verzia nefunguje, keďže TikTok odpojil prístup k serverom. V pop-up správe, ktorú vidia, sa uvádza, že výhľadom je možné opätovné spustenie, ak sa dospeje k dohode s americkými úradmi.

Politický kontext a budúcnosť

Situáciu ešte viac komplikuje fakt, že dosluhujúci americký prezident v minulosti neúspešne presadzoval zákaz TikToku. V kampani však sám začal využívať túto platformu na propagáciu svojich tém a nakoniec tvrdil, že ju chce ochrániť pred úplným skončením. Po zmene vlády sa očakáva, ako nová administratíva rozhodne.

TikTok naďalej trvá na tom, že pre ochranu údajov amerických používateľov stihol prijať dostatočné opatrenia, vrátane lokalizácie dát na serveroch v USA. Zákon však stanovuje jasné ultimátum pre ByteDance, aby americkú operáciu aplikácie buď predala, alebo sa platforma stane v Spojených štátoch zakázanou.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Dopravná značka ZBE
Začala platiť nová dopravná značka. Kto ju nepozná, dostane pokutu 200 €
2. augusta 2026
Bankomat
Bankomaty znižujú limit na výber hotovosti o 50 %. Čo treba spraviť, ak potrebujete väčšiu sumu?
1. augusta 2026
Finančná správa
Finančná správa potvrdila ďalšie masívne kontroly. Slovákom nazerá aj do bankových účtov, pokuty nie sú nízke
31. júla 2026
Askoll
Na Slovensku končí ďalšia veľká firma. Prepustí všetkých zamestnancov
31. júla 2026

Najnovšie články

  • Sociálna poisťovňa ľuďom volá, že im zruší dôchodok. Mnohí zareagovali presne tak, ako nemali
  • Na účet „cinkne“ viac peňazí. Štát v roku 2027 zvýši kľúčovú dávku. Dostanú ju státisíce Slovákov
  • To, čo sa deje v Európe, si pamätajú len naši prarodičia. Slovensko sa stalo muničnou veľmocou
  • Začala platiť nová dopravná značka. Kto ju nepozná, dostane pokutu 200 €
  • Vie o tom len málokto. Bez PZP už nehrozí len pokuta, štát schválil možnosť odobrať vodičský preukaz

Bude sa vám páčiť

TikTok, ByteDance

TikTok má v Európe mimoriadne vážny problém. Hrozí mu pokuta 11 miliárd eur

27. júla 2026
Ursula Von der Leyen

Brusel to myslí vážne. Ursula von der Leyenová má oznámiť obrovské obmedzenie sociálnych sietí

2. júla 2026
Donald Trump, prezident Spojených štátov amerických

Donald Trump sa znovu vyhráža celej Európe. Uvalí 100 % clá úplne na všetko

27. júna 2026
Trump Mobile

Trumpov národniarsky mobil je len prerobená Ázia. Za totálne priemernú výbavu treba zapaltiť „do 1 000 dolárov“

26. júna 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.