apple cina

Čína sa pripravuje na odvetu: Schytať to môže Apple, Qualcomm, Boeing aj Cisco

Huawei sa už vyše roka snaží spamätať z nariadenia americkej vlády, ktorá ho zapísala na čiernu listinu. Čína sa pripravuje na pomstu.

Huawei sa už vyše roka snaží spamätať z nariadenia americkej vlády, ktorá ho zapísala na čiernu listinu. Na základe tohto rozhodnutia Huawei prišiel o Google služby a po novom aj o dodávky nových procesorov, o čom informujeme v samostatnom článku.

Čína si je veľmi dobre vedomá toho, ako sa k jej spoločnostiam správajú, a preto plánuje odvetu, ktorá by podľa Global Times, mala mať na muške výrobcu smartfónov Apple, výrobcu čipsetov Qualcomm, no aj firmy ako Boeing a Cisco.

[irp posts=”112746″ ]

Čína je pre Apple a ďalšie firmy extrémne dôležitá. iPhony síce v Číne tvoria len 7,3 % trhu, no až jedna šestina predajov americkej firmy a až 14,8 % celkového príjmu pochádza práve z Číny. Aby toho nebolo málo, väčšina dodávateľov súčiastok pre Apple je z Číny.

Čo sa spoločnosti Qualcomm týka, tá sa na Čínu spolieha hlavne pri dodávaní 5G zariadení a na zmluvy, ktoré má s čínskymi výrobcami smartfónov.

Čo môže Čína spraviť?

Momentálne nie je úplne jasné ako a či vôbec Čína zareaguje na utláčanie čínskych spoločností. Jeden zdroj Global Times, ktorý má blízko k čínskej vláde však naznačil, že Čína spraví všetko pre to, aby ochránila svoje vlastné legitímne práva.

Čínska vláda tak môže výrazne obmedziť americké firmy ako Apple či Qualcomm alebo spustiť vyšetrovania voči spomínaným entitám. „Čína môže rozbehnúť nikdy nekončiaci kolotoč vyšetrovaní, ktoré budú predstavovať pomyselný meč visiaci nad ich hlavami. To vystraší investorov a výrazne ovplyvní príjem z čínskeho trhu,“ popisuje plán utajený zdroj.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí opätovne požiadalo Trumpovu administratívu, aby zastavili „nezmyselné potláčanie“ čínskych spoločností ako Huawei. „Čína bude tvrdo brániť legálne práva svojich spoločností,“ odkazuje ministerstvo zahraničných vecí vo vyjadrení pre Reuters.

Obchodná vojna teda pokračuje a vyostruje sa. Trh so smartfónmi sa nepredáva len kvôli prebiehajúcej pandémii koronavírusu, ale aj kvôli diplomatickým ťahaniciam. Kto na to doplatí? S najväčšou pravdepodobnosťou to budeme my, zákazníci.

Total
21
Zdieľaní