falcon9

SpaceX oslavuje 20. narodeniny, pozrite si video kľúčových momentov

Súkromná aerokozmická spoločnosť SpaceX posúva hranice možného už celých 20 rokov. Firmu založil miliardár Elon Musk 14. marca 2002 v kalifornskom meste El Segundo. Spoločnosť v príležitosti svojich 20. narodením zverejnila krátke video, v ktorom si pripomína niektoré zásadné momenty zo svojej histórie.

Hoci spoločnosť SpaceX vznikla v roku 2002, svoj prvý orbitálny let s raketou Falcon 9 uskutočnila až o šesť rokov neskôr, v roku 2008. V ďalších rokoch sa firme podarilo dosiahnuť niekoľko ďalších prelomových misií.

Išlo napríklad o kontrolované pristátie prvého stupňa nosnej rakety, ku ktorému došlo v roku 2015. Úspešnému dosadnutiu na pevninu predchádzalo niekoľko nevydarených pokusov o pristátie, v rámci ktorých nosnú raketu zachvátili plamene.

Odvtedy spoločnosť SpaceX svoj systém postupne zdokonalila, vďaka čomu môže nosné rakety pri letoch do vesmíru používať opakovane. Dramaticky si tým znížila náklady sa uskutočňovanie vesmírnych misií.

SpaceX
Prvý stupeň rakety Falcon 9 dosadá na pevninu. Foto: SpaceX

Služby spoločnosti využívajú rôzne firmy a organizácie, ktoré potrebujú na orbitu vyniesť svoje družice. Hlavným partnerom je však americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý so spoločnosťou začal spolupracovať na letoch k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Zo začiatku tam firma SpaceX dopravovala pomocou svojej kozmickej lode Dragon iba náklad. Potom prišla na rad živá posádka – astronauti usadení v prepravnom module Crew Dragon.

Prvý let s posádkou na ISS prebehol v roku 2020, na palube sa nachádzali astronauti Doug Hurley a Bob Behnken. Bolo to prvýkrát, čo súkromná spoločnosť dokázala dopraviť do vesmíru ľudskú posádku. 

spacex
Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley na palube modulu Dragon. Foto: SpaceX

Zároveň išlo po dlhých rokoch o prvú misiu, počas ktorej boli do vesmíru vypravení americkí astronauti z americkej pôdy a na americkom zariadení. Naposledy sa tak udialo v roku 2011, kedy bol ukončený program raketoplánov Space Shuttle. 

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov

Potom nasledovali ďalšie úspešné misie s ľudskou posádkou. Tá najnovšia, štvrtý operačný let so štyrmi astronautmi na palube, je momentálne naplánovaná na budúci mesiac.

Minulý rok na jeseň spoločnosť prvýkrát poslala do vesmíru posádku zloženú iba z civilistov – vesmírnych turistov. Okolo Zeme krúžili tri dni, a to vo výške 575 kilometrov. Modul s posádkou potom pristál do mora pri pobreží Floridy. Amatérski astronauti museli pred nástupom na palubu absolvovať 6-mesačný výcvik.

spacex
Tesla Roadster vo vesmíre. Foto: SpaceX

SpaceX má na konte aj menej tradičné výstrelky. V roku 2018 vypustila do vesmíru elektromobil Tesla Roadster, na sedadlo vodiča posadila figurínu pomenovanú ako Starman. Udialo sa tak pri teste výkonnej rakety Falcon Heavy.

Opomenúť sa nedá ani projekt satelitného internetu Starlink, ktorý je postavený na konštelácii malých družíc poskytujúcich širokopásmové pripojenie na internet. Vďaka Starlinku môže byť internetové pripojenie dostupné aj v odľahlých častiach sveta, kde nie je vybudovaná štandardná infraštruktúra.

spacex
Príprava letovej skúšky prototypu lode Starship vo vesmírnom stredisku v južnom Texase. Foto: BocaChicaGa/Twitter

Plány SpaceX sú ambiciózne. Chce sa dostať na Mesiac a niekedy v budúcnosti možno aj na Mars. Pre tieto účely vyvíja kozmickú loď novej generácie, známa je pod označením Starship. Spoločnosť už plánuje jej prvý testovací orbitálny let.

Doteraz sa loď Starship vznášala iba v nízkych výškach. Absolvovala niekoľko letových skúšok, počas ktorých však explodovala. Úspešné pristátie na plochu vesmírnej základne si pripísal až prototyp s označením SN15, podarilo sa mu to v máji 2021.

V úvode spomínané video, ktoré spoločnosť SpaceX zverejnila na sociálnej sieti Twitter, si môžete pozrieť nižšie.