starship

Dokázali to: Loď Starship SN15, ktorá má vycestovať na Mars pristála bez toho, aby explodovala

Elon Musk je spokojný.

Spoločnosť SpaceX uskutočnila zo stredy na štvrtok ďalšiu letovú skúšku svojho vesmírneho korábu Starship. Prototyp SN15 odštartoval zo strediska Boca Chica v južnom Texase necelú pol hodinu po polnoci nášho času.

Fanúšikovia hollywoodskych explózií však tentokrát zostali sklamaní. Hviezdna loď absolvovala testovací let bez komplikácií a hladko pristála na pevnine. Let prebiehal podobne ako pri predchádzajúcich štyroch štartoch, tie však skončili výbuchom.

Loď sa najskôr vzniesla do výšky 10 kilometrov, vykonala niekoľko manévrov a asi 6 minút po štarte, po kontrolovanom zostupe, dosadla na betónovú pristávaciu plochu vesmírnej základne.

starship
Foto: SpaceX

Space.com pripomína, že test lode Starship sa konal pri príležitosti 60. výročia prvého suborbitálneho letu NASA, ktorého sa zúčastnil astronaut Alan Shepard. Historická paralela je síce náhodná, no trefná.

Úspešná skúška prototypu SN15 predstavuje ďalší veľký krok vpred v plánoch spoločnosti SpaceX dopraviť ľudskú posádku na Mesiac a neskôr aj na Mars.

TIP REDAKCIE
Zákaz akéhokoľvek používania smartfónu v aute: Zákon prešiel aj s veľkými pokutami

Hladké pristátie nebolo vecou náhody. Prototyp SN15 bol totižto trochu iný ako predchádzajúce verzie. Inžinieri loď vylepšili. Prekopali avioniku, softvér a motory, ktoré mali vyššiu účinnosť a efektivitu.

Rovnako ako predchádzajúce letové skúšky, aj táto bola vysielaná naživo. Ak ste technologické divadlo zmeškali, pozrieť si ho môžete zo záznamu vo videu nižšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať