realme

Realme sa pridáva k elite: Ukázal 200 W nabíjanie pre smartfóny

A nie je to málo?

Čínsky výrobca Realme predstavil svoju najnovšiu technológiu nabíjania smartfónov, ktorá dosahuje výkon v rozmedzí od 100 do 200 W. Spoločnosť ju pomenovala ako UltraDart. Ide tak o nástupcu predchádzajúcej, resp. súčasnej technológie známej ako SuperDart. Detaily prináša server GSM Arena.

Výrobca Realme predstavenie „najrýchlejšieho nabíjania pre smartfóny“ avizoval v predstihu. Žiaľ, nepredviedol žiadny komerčný smartfón, ktorý by bol s technológiou UDCA (UltraDart Charging Architecture) kompatibilný.

To sa ale v blízkej budúcnosti zmení, hoci o strop nepôjde. Firma potvrdila, že neskôr prinesie na trh smartfón GT Neo3, ktorý znesie UltraDart nabíjanie ohraničené výkonom 150 W. Dátum predstavenia či presnú špecifikáciu ale nepoznáme.

200 W nabíjanie tak zatiaľ zostáva na papieri, presnejšie ako vzorka demonštrujúca maximálne schopnosti technológie. Cieľom spoločnosti je skrátiť čas nabíjania smartfónov iba na 5 minút, počas ktorých by dosiahli 50 percent z kapacity batérie.

realme GT neo 3
Foto: Realme/Weibo

Samozrejme, rýchlosť je jedna vec, bezpečnosť a udržateľnosť druhá. Spoločnosť ale tvrdí, že má tieto úskalia pokryté. Ochranu pred degradáciou akumulátora zabezpečí systém Ultra Battery Protection.

80 % kapacity po 1 000 cykloch

Vysokokvalitné lítiové batérie by si mali udržať po 1 000 nabíjacích cykloch 80 percent z pôvodnej kapacity. Riešenie Ultra Heat Management sa zase postará o to, aby teplota zariadenia počas nabíjania neprekročila hranicu 43 stupňov Celzia.

TIP REDAKCIE
Louvre z pohodlia domova či grilovačka s televízorom Terrace? So Samsungom sa to dá!

200 W výkon nabíjania je z technického pohľadu pôsobivý. Je však otázne, kedy pretečie do spotrebiteľskej sféry. Teoreticky by ho mohla podporovať budúca vlajková loď značky Realme, GT Neo3 bude skôr smartfónom zo strednej/vyššej strednej triedy.

Nakoniec, 200 W nabíjačku má aj spoločnosť Xiaomi. Jej technológia, známa ako HyperCharging, však doposiaľ neopustila testovacie laboratória firmy. Záujemca si ale môže zadovážiť taký Xiaomi 11T Pro, ktorý podporuje už aj tak promptné 120 W nabíjanie. Recenziu tohto zariadenia si môžete prečítať TU.

Späť k Realme, čínsky výrobca sa už skôr pochválil 125 W technológiou nabíjania. Smartfón s podporou takto rýchleho nabíjania napriek očakávaniam ale doteraz nepredstavil. Súčasné, komerčne dostupné riešenie SuperDart zvládne max. 65 W. Avizovaný smartfón GT Neo3 tak túto latku výraznejšie prekoná.

Otázkou zostáva, do akej miery je pre spotrebiteľov pri výbere nového smartfónu rýchlosť nabíjania dôležitá. Vysoké čísla vyzerajú skvele, ťahúni trhu ako Samsung a Apple ich však bezpečne obchádzajú. Najnovšie kúsky Galaxy S22+ a S22 Ultra si pohodlne vystačia so 45 W nabíjaním, iPhone 13 Pro Max sa vie dostať k 27 W.