nabijanie

Realme avizuje najrýchlejšie nabíjanie pre smartfóny, novinku predstaví o pár dní

Povráva sa o 165 W riešení.

Preteky v technológiách rýchleho nabíjania smartfónov pokračujú. Nový rekord v tejto oblasti sa chystá stanoviť čínsky výrobca Realme, ako informuje GSMArena. Nárokuje si svetové prvenstvo, podrobnosti odhalí 28. februára v španielskej Barcelone na podujatí Mobile World Congress 2022.

Realme je dcérskou značkou spoločnosti Oppo, obe však patria pod jednu strechu skupiny BBK Electronics. Okrem nich tomuto technologickému holdingu patria aj značky Vivo, OnePlus či iQOO.

Súčasným maximom výrobcu Realme je 125 W nabíjanie UltraDart, ktoré má jednu „malú“ nevýhodu. Spotrebiteľ si ho neužije. Hoci výrobca túto technológiu predstavil už skôr, smartfón s podporou takto rýchleho nabíjania napriek očakávaniam na trh doposiaľ nepriniesol.

To ale výrobcovi očividne nebráni v tom, aby latku posunul ešte vyššie. Výrobca neprezradil, akú hranicu výkonu v kontexte nabíjania smartfónov dosiahol. Možno však uvidíme až 160 – 165 W riešenie. Takto výkonná technológia by mala dokázať nabiť akumulátor s kapacitou 5000 mAh behom niekoľkých minút.

realme
Foto: Realme

Ak si odmyslíme prototypy, aktuálnym stropom je 120 W nabíjanie od Xiaomi, výrobca ho zakomponoval do zariadenia Xiaomi 12 Pro. Nedávno predstavený model značky Nubia, Red Magic 7 Pro, podporuje až 135 W nabíjanie.

TIP REDAKCIE
Vyhraj 2x fantastický projektor Samsung The Freestyle: Stačí pozerať livestream Futurestore!

Apple a Samsung sa do takýchto závratných čísiel zatiaľ nepúšťajú, čo značí, že mimoriadne rýchle nabíjanie nie je pre spotrebiteľov až také kľúčové. V každom prípade ale v tejto oblasti za čínskou konkurenciou zaostávajú.

Výkonné nabíjanie musí byť v prvom rade bezpečné, aby nedošlo k prehriatiu batérie a následnému požiaru. Na tejto oblasti si ale dávajú technológovia od čias jedného celosvetového incidentu patrične záležať (Galaxy Note 7).

Existujú tiež obavy, že technológie rýchleho nabíjania znižujú životnosť akumulátorov. Po určitom čase môžu stratiť časť kapacity, čo si vyžiada ich výmenu. V praxi to ale až taký problém byť nemusí, pokiaľ sa smartfón nabíja správne.

Pumpovanie energie do batérie riadi múdry softvér, ktorý zohľadňuje jej aktuálny stav a prostredie. Zo začiatku prebieha nabíjanie rýchlo, s pribúdajúcou kapacitou postupne spomaľuje s cieľom dosiahnuť čo možno najlepšiu efektivitu.