RECENZIA Xiaomi 11T Pro: Monštrum, ktoré stojí len zlomok ceny vlajkových lodí!

Xiaomi 11T Pro je najnovším prírastkom do rodiny smartfónov, ktorých ambíciou je sabotovať predaje prémiových modelov konkurencie.

Xiaomi je spoločnosť, ktorá je pre mnohých Slovákov veľmi dobre známa. Niet sa čomu čudovať. Stratégiu si postavili na cenovo výhodných smartfónoch, ktoré spĺňajú drvivú väčšinu požiadaviek aj tých náročnejších zákazníkov. V čase pandémie, keď majú mnohí hlbšie do vrecka, zohráva cena telefónov ešte dôležitejšiu úlohu, než kedykoľvek predtým.

Xiaomi aj tento rok pokračuje v tom, čo vie najlepšie. Len nedávno predstavili model 11T Pro (už bez prívlastku „Mi“), ktorého úlohou nie je nič iné ako znovu definovať to, čo znamená pojem zabijak vlajkových lodí. Svojou výbavou pripomína absolútnu špičku, ktorú Xiaomi predáva, model Mi 11 Ultra. Funkcií a vlastností, ktoré firma odstránila skutočne nie je veľa. Bude mu to však stačiť na to, aby uspel?

Xiaomi 11T Pro: Výbava v skratke

Xiaomi 11T Pro je novinkou v portfóliu jedného z najväčších výrobcov smartfónov na trhu. Telefón ponúka všetko, čo by ste od výkonného a dobre vybaveného zariadenia očakávali. Spoľahnúť sa môžete na Snapdragon 888, teda najvýkonnejší mobilný čip pre Android smartfóny, 120 Hz AMOLED displej a 108 Mpx fotoaparát. Aby toho nebolo málo, Xiaomi do výbavy pribalil aj 120 W rýchlonabíjanie.

Od výrazne drahšieho Mi 11 Pro ho nedelí veľa. Má „len“ Full HD+ displej, nemá IP68 certifikáciu (len IP53), chýba mu 5x optický zoom. Okrem toho sa zmenilo len pár maličkostí týkajúcich sa dizajnu. To je ale naozaj všetko.

Xiaomi 11T Pro: Dizajn

11T Pro si je minimálne čo sa dizajnu týka, trochu iný ako prémiový Mi 11 Pro. Má plastový zadný kryt, ktorý ľahko zbiera odtlačky prstov. To si skutočne prémiové zariadenia v dnešnej dobe plnej skla a kovu veľmi dovoliť nemôžu. Na použiteľnosti telefónu to ale nepoznať a popravde, bola to tá posledná vec, ktorá mi pri používaní prekážala. Nie, že by ich bolo veľa.

Nevýrazný dizajn podčiarkujú aj dostupné farebné verzie – sivá (v recenzii), modrá a biela. Nič výrazné, nič, čo by vzbudzovalo dojem, že má minimálne dizajnom ohroziť výrazne drahšie modely. To však nevadí, ak viete, čo 11T Pro ponúka, nebude vám to vôbec vadiť.

Nejde o malý telefón. To ani zďaleka. Je široký 77 milimetrov a vysoký 164 milimetrov, čo je tak akurát pre ľudí s veľkými rukami. Rovnaký príbeh pokračuje aj pri hmotnosti, ktorá dosahuje úctyhodných 204 gramov. Pre predstavu, Galaxy S21 Ultra váži 227 gramov, a to je z kovu.

Z používateľského hľadiska je však 11T Pro veľmi príjemným zariadením. Predná strana je moderná s minimálnymi rámčekmi a vkusným kruhovým výrezom pre predný fotoaparát. Podobne vkusne pôsobí aj zadná strana s foto-modulom, ktorý konečne nepripomína Samsung, iPhone ani Huawei. Je to dizajn, ktorý používa Xiaomi a veľmi ľahko ho podľa neho spoznáte.

Na rozdiel od konkurencie v podobe OnePlus 9 ponúka 11T Pro aj určitý stupeň ochrany voči vode a prachu. Xiaomi ho vybavil IP53, čo znamená, že ponorenie do vody síce pravdepodobne neprežije, ľahkú prehánku naopak áno. Bohužiaľ, 11T Pro už pravdepodobne kvôli tejto ochrane nemá 3,5 mm výstup pre slúchadlá.

Zaujímavé je, že sa v Xiaomi rozhodli snímač odtlačkov prstov vložiť do bočného tlačidla pre zapnutie/vypnutie telefónu namiesto toho, aby ho vložilil pod displej. V tomto prípade som aj rád. Niektoré snímače v bočných tlačidlách nie vždy fungujú podľa predstáv, v prípade 11T Pro ide o bezchybnú integráciu.

Jedna vec, ktorá z telefónu robí skutočne zaujímavé zariadenie je dostupnosť 120 W nabíjania pomocou nabíjačky, ktorá je (teraz sa podržte), v balení. V krabičke je uložený obrovský adaptér, ktorý skutočne dokáže telefónu dodať dostatočnú energiu extrémne rýchlo.

Počas testovania sa telefón z 0 % na 100 % nabil za 20 minút. To je niečo, čo som pri žiadnom telefóne ešte nezažil. Je to rýchlosť, ktorá sa nedá opísať inak ako magická, hlavne keď sledujete, ako takmer každú sekundu naskočí percento batérie. Ku koncu sa tempo nabíjania samozrejme spomaľuje.

Xiaomi 11T Pro: Displej

11T Pro je vybavený 6,67-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením 2 400 x 1080 pixelov. Podobne ako Mi 11 a Mi 11 Pro, aj 11T Pro ponúka 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, ako aj technológie HDR10+ a Dolby Vision.

Podobne ako pri iných AMOLED displejoch, ani v prípade displeja na 11T Pro nemám výhrady. Jas, kontrast aj rýchlosť odozvy boli na takej úrovni, v akú som dúfal a popravde, aj čakal. Farby sú prekvapivo presné (Delta E len 1,13), vďaka čomu budete vedieť presne posúdiť nasnímané fotky či natočené video.

Xiaomi 11T Pro: Výkon a výdrž

Xiaomi 11T pro poháńa najvýkonnejší mobilný čip dostupný pre Android zariadenia – Qualcomm Snapdragon 888. O tomto čipsete sme toho za posledné mesiace popísali naozaj veľa a pri 11T Pro sa správa presne tak, ako by sa aj mal. Je poriadne výkonný. V spolupráci s 5 000 mAh batériou tvoria tím, ktorý si zamilujete hneď, ako ho vyskúšate.

Pri benchmarku Geekbench 5 dosahoval 11T Pro štandardne 820 bodov pri single-core teste a takmer 3 500 bodov pri multi-core teste. To sa zhoduje s ostatnými telefónmi s rovnakým procesorom. O výkon teda v žiadnom prípade nebude núdza.

TIP REDAKCIE
V Bratislave vyrastie nová centrála spoločnosti ESET. O projekt sa postará známy ateliér

Aj napriek vyššej kapacite batérie bohužiaľ nečakajte 2-dňovú výdrž po vzore nových iPhonov. Práve naopak, 11T Pro na jedno nabitie vydrží o niečo kratšie než testovaný OnePlus 9. Nie je to však nič tragické, hlavne ak ste zvyknutí telefón nabíjať každý deň. Pracovný alebo školský deň telefón zvládne bez akýchkoľvek problémov.

Xiaomi 11T Pro: Softvér

V Xiaomi 11T Pro sa nachádza už predinštalovaný Android 11 s používateľským rozhraním MIUI 12.5. O tom, že firma neustále dolaďuje softvér svedčí aj fakt, že počas testovania nám prišla relatívne objemná aktualizácia vylepšujúca správanie celého systému.

O MIUI je dobre známe, že svojím fungovaním a miestami aj dizajnom už od začiatku pripomínal skôr iOS než Android. Pri MIUI 12.5 sa tento precedens nijakým spôsobom nezmenil. Príkladom môže byť panel notifikácií a rýchlych nastavení. Na MIUI sú tieto schopnosti telefónu od seba oddelené.

Ak chcete zobraziť najnovšie notifikácie, prstom swipnete z hora nadol na ľavej strane displeja. Ak chcete rýchle nastavenia, spravíte to isté, akurát na pravej strane displeja.

Na MIUI som sa však nikdy nesťažoval. Je to systém plný nastavení a schopností upraviť si vzhľad telefónu podľa seba. Môžete si vybrať zo širokej palety predinštalovaných živých tapiet, upraviť témy, pohrať sa s usporiadaním aplikácií na domovskej obrazovke a mnoho, mnoho iného.

Xiaomi 11T Pro: Fotoaparáty

Medzi hlavné lákadla tohto telefónu jednoznačne patria fotoaparáty. Ide o podobnú zostavu akú ste mohli vidieť už pri Mi 11. Popravde, Xiaomi 11T Pro zdieľa rovnaký 108 Mpx hlavný snímač so Samsung Galaxy S21 Ultra.

V prípade 11T Pro je však obkolesený 8 Mpx (f/2.2) ultraširokouhlým senzorom a 5 Mpx (f/2.4) macro fotoaparátom. Podobne ako Samsung, aj Xiaomi 11T Pro dokáže natáčať 8K videá, ktoré však neodporúčame. Kvalita zatiaľ nie je na takej úrovni ako pri 4K zázname. Nenazval by som ho však neopoužiteľným. Práve naopak, ak doma máte stabilizátor, je to veľmi zaujímavý spôsob ako zachytiť momentky. 8K video však môžete natáčať len pri snímkovaní 30 FPS.

Fotoaparáty na Xiaomi 11T Pro sú fantastické. Naozaj sú. Dokážu zachytiť všetky detaily presne tak, ako si predstavujete. V záberoch nechýba kontrast, krásne podanie farieb a vysoký dynamický rozsah. Je viditeľné, že Xiaomi sa s modelom 11T Pro naozaj potrápil.

Veľmi príjemným a zábavným režimom je režim „Super macro,“ ktorý premení telefón na mikroskop. Xiaomi 11T Pro je schopný zaostriť na naozaj veľmi malú vzdialenosť od snímaného subjektu. Zachytiť tak môžete aj tie najjemnejšie detaily, ktoré by vám inak ušli.

Xiaomi 11T Pro: Verdikt

Xiaomi 11T Pro je telefón, ktorý aj napriek nižšej cene (v porovnaní s vlajkovými loďami) ponúka prémiový pocit z používania. Má vysoký výkon, extrémne rýchle nabíjanie, fantastické fotoaparáty a displej, na ktorý vás neomrzí pozerať sa. Pridajte k tomu prepracovaný softvér kombinujúci Android 11 a MIUI 12.5 a dostanete telefón, ktorý vám bude robiť radosť.

Xiaomi 11T Pro opäť raz potvrdzuje, že drvivá väčšina ľudí nepotrebuje telefón za viac ako 1 000 €. Novinka od Xiaomi predstavuje čerstvý prievan, ktorý sme potrebovali v dobe, keď sa výrobcovia pretekajú v tom ako nafúknuť cenu bez ďalšej pridanej hodnoty. Xiaomi ide presne opačným smerom, za čo ho svojimi peňaženkami odmenia samotní ľudia.

Xiaomi 11T Pro: Hodnotenie

Xiaomi 11T Pro
90 100 1
Xiaomi 11T Pro je telefón, ktorý nás prekvapil v mnohých smeroch. Prekvapil nás pekným dizajnom, mohutným výkonom, bleskovým nabíjaním a hlavne cenou, ktorá je sviežim pripomenutím, že kvalitné telefóny sa dajú kúpiť aj za rozumné ceny. Najväčším problémov v covidovom období spojenom s čipovou krízou bude tento telefón vôbec nájsť. Ak sa vám to podarí, budete veľmi, veľmi spokojní.
Xiaomi 11T Pro je telefón, ktorý nás prekvapil v mnohých smeroch. Prekvapil nás pekným dizajnom, mohutným výkonom, bleskovým nabíjaním a hlavne cenou, ktorá je sviežim pripomenutím, že kvalitné telefóny sa dajú kúpiť aj za rozumné ceny. Najväčším problémov v covidovom období spojenom s čipovou krízou bude tento telefón vôbec nájsť. Ak sa vám to podarí, budete veľmi, veľmi spokojní.
90/100
Celkové skóre iSkóre postavené na 3-týždňovom testovaní.
 • Konštrukcia a dizajn
  85/100
  Konštrukcia z plastu nepatrí medzi špičku na trhu, v ruke ale nijak nesklame.
 • Displej
  90/100
  OLED displej so 120 Hz obnovacou frekvenciou je pastvou pre oči.
 • Fotoaparáty
  90/100
  108 Mpx hlavný snímač je veľkým lákadlom. Rovnako dobre ale fungujú aj zvyšné dva senzory.
 • Výkon
  95/100
  Snapdragon 888 si robí svoju prácu poctivo. Telefón patrí medzi výkonnostnú špičku.
 • Výdrž batérie
  85/100
  Telefón je nutné nabíjať každý deň. Vďaka 120 W nabíjačke však na kábli dlho neostane.
 • Softvér
  95/100
  MIUI je klasicky fantastické aj v podaní Xiaomi 11T Pro. Pestré možnosti a nekonečné nastavenia podľa každého chuti.

Plusové body

 • Vynikajúco nastavená cena
 • Presný AMOLED displej
 • 120 Hz obnovacia frekvencia
 • Špičkové 120 W rýchlonabíjanie
 • Kvalitné fotoaparáty
 • Prepracovaný systém MIUI

Mínusové body

 • Plastová konštrukcia
 • Magnet na odtlačky prstov
 • Očakávali sme lepšiu výdrž batérie

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať