NASA vyvíja špičkovú technológiu, ktorá ľuďom umožní dýchať na Marse

Všetky projekty, pre ktoré NASA čerstvo schválila financovanie, pôsobia ako keby boli vyňaté priamo zo sci-fi filmu.

NASA rozbehla niekoľko štúdií zameraných na futuristické koncepty, ktoré jedného dňa môžu uľahčiť ľudstvu objavovať život mimo našej planéty. Jedna z nich sa má zameriavať aj na technológiu, ktorá ľuďom umožní dýchať na Marse, píše BGR.

Americká vesmírna agentúra schválila úvodné financovanie pre prenosný kyslíkový generátor, vďaka ktorému môže byť ovzdušie červenej planéty znesiteľné pre človeka. Po nastavení bude využívať postup termálnej sorpcie/desorpcie, skrátene TSSD. Inými slovami, bude premieňať atmosféru Marsu na dýchateľný kyslík.

Ak sa táto technológia preukáže ako funkčná a spoľahlivá, objavovanie Marsu, z ktorého chce Elon Musk jedného dňa spraviť druhý domov pre ľudskú civilizáciu, citeľne jednodchším. Nakoľko má byť zariadenie prenosné, návštevníci ho budú môcť so sebou nosiť aj na výpravy.

Planéta by bola, stačí už len kyslík

Dá sa povedať, že kyslík je jedným z hlavných faktorov, ktorý nám bráni v pohodlnom živote na Marse. Ak NASA uskutoční predmetný projekt, sen mnohých vizionárov vrátane Elona bude opäť o krok bližšie k realite.

TIP REDAKCIE
Krádež skončila tragicky: 19-ročný Slovák chcel ukradnúť elektrické káble, tie boli pod napätím

“Misia NASA skúmať vesmír si vyžaduje nové technológie a nové spôsoby,” napísal vo vyhlásení Jim Reuter, zástupca správcu direktoriátu NASA pre vesmírne technológie. “Štúdium týchto kreatívnych nápadov je prvým krokom k tomu, aby sa vedecká fikcia zmenila na vedeckú skutočnosť.”

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Ako zo sci-fi

Všetky projekty, pre ktoré NASA čerstvo schválila financovanie, pôsobia ako keby boli vyňaté priamo zo sci-fi filmu. Ďalší z nich sa zameriava napríklad na nové spôsoby pri návrhu a výrobe vesmírnych lodí. Jeden z konceptov nám dokonca môže umožniť preskúmať Venušu.

S týmto nápadom prišla Sara Seagerová, astronómka z MIT. Do atmosféry Venuše by sa pomocou padáku spustila sonda, ktorá by zachytila vzorky plynu a oblakov. Následne by sa tieto vzorky dopravili späť na Zem, kde by boli podrobené prieskumu.