mediatek

Vojna čipsetov: Dimensity 9000 je monštrum, ťahá sa aj na A15 od Apple

Sme zvedaví, či si procesor udrží vysoký štandard aj pri debute v prvom mobilnom zariadení.

Qualcomm, Apple a MediaTek sú aktuálne jednými z najväčších výrobcov čipsetov pre smartfóny na svete. Všetky tri spoločnosti majú vo svojom portfóliu špičkové modely, ktorými sa snažia dobyť trh s vlajkovými loďami. Víťaz však môže byť len jeden. Ktoré z týchto prominentných mien disponuje vôbec najlepším čipom?

Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať, nakoľko pri mobilnom procesore ide o viac než len čistý výkon. Do úvahy treba brať aj napríklad energetickú efektivitu či stále sa rozvíjajúce kapacity umelej inteligencie.

Ak nás však zaujíma výhradne čistý výkon, môžeme sa obrátiť na benchmarky, v ktorých sa už objavili najvýkonnejšie čipy od všetkých troch vyššie uvedených firiem. Pri Qualcomme ide o Snapdragon 8 Gen 1, pri Apple ide o A15 Bionic a pri MediaTeku o Dimensity 9000.

Snapdragon 8 Gen 1 bol predstavený začiatkom decembra, pričom aktuálne poháňa už niekoľko špičkových vlajkových lodí. Jeho konkurent od nahryznutého jablka, A15 Bionic, zase možno nájsť v najnovšom rade iPhonov, respektíve iPhone 13. A Dimensity 9000? Ten sa zatiaľ nestal súčasťou žiadneho komerčne dostupného zariadenia. Už čoskoro by sa to však malo zmeniť.

Spiace monštrum

Dimensity 9000 možno považovať za akési spiace monštrum. Zatiaľ čo jeho konkurenti hrdo napínajú svaly, on v úzadí trpezlivo čaká na svoju chvíľu. No hoci sme ho ešte nemali možnosť vidieť naživo, vyššie spomenuté benchmarky nám čo-to dokážu prezradiť. A že je skutočne čo obdivovať.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Dajte si obrovský POZOR. Toto číslo vám cez SMSky potichu ukradne peniaze!

O výsledky, ktoré môžete vidieť na snímke pod týmto odsekom, sa podelil známy informátor Ice universe prostredníctvom Twitteru. Dimensity 9000 v testovaní na jedno jadro obdržal 1 309 bodov, zatiaľ čo pri testovaní na viac jadier sa dokázal vyšplhať až na 4 546 bodov. Konkrétne v tomto prípade má byť súčasťou zariadenia značky Xiaomi, no ako píše server Gizmochina, nie je vylúčené, že v skutočnosti ide o Redmi K50 Pro+.

Dimensity 9000

Dimensity 9000 dobieha a prekonáva konkurenciu

Čipset od MediaTeku sa tak pohybuje na rovnakej úrovni ako Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu, pričom v niektorých benchmarkoch ho dokonca poráža. Poradil si aj s novým Exynosom 2200, ktorý získal 1 157 a 3 307 bodov, či procesorom Tensor od Google, ktorý dosiahol 1 042 a 2 832 bodov.

Jediný procesor, ktorý ho dokázal poraziť, je A15 Bionic od spoločnosti Apple, ktorý v testovaní získal 1 734 a 4 818 bodov. Rozdiel to však rozhodne nie je markantný.

Hoci vynikajúce výsledky v benchmarkoch nemusia vždy priamo odrážať všeobecnú kvalitu procesoru, je vidno, že MediaTek si dal na svojom najnovšom kúsku skutočne záležať. Sme zvedaví, či si procesor udrží vysoký štandard aj pri debute v prvom mobilnom zariadení.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať