snapdragon 8 gen 1

Snapdragon 8 Gen 1 oficiálne: Extra výkon pre budúcoročné vlajkové lode

Prvé smartfóny s týmto čipom vyrobia Xiaomi, Realme aj Motorola.

Spoločnosť Qualcomm oficiálne predstavila novú generáciu svojho vlajkového čipsetu, ktorý neprichádza len s vyšším výkonom a lepšou efektivitou, ale aj s novým názvom. Snapdragon Snapdragon 895 ani 898 sa nekoná. Privítajte Snapdragon 8 Gen 1.

Qualcomm spravil zo Snapdragonu samostatnú značku. Zmenil spôsob, akým čipy označuje, pričom sa ich rozhodol odlíšiť aj farebne. Logo v zlatej farbe patrí tomu najlepšiemu z produkcie, teda aj aktuálne predstavenému čipu Snapdragon 8 Gen 1.

Už sme si zvykli, že sa Qualcomm každý rok chváli zlepšeniami v oblasti výkonu a účinnosti. Scenár sa opakuje aj tento rok, vylepšenia ale nie sú iba kozmetické, skôr naopak. Výrazne si napríklad polepšil grafický výkon i strojové učenie a.k.a „umelá inteligencia“. Všetky podrobnosti zhrnul server XDA.

Podobne ako úhlavný konkurent od MediaTeku, Snapdragon 8 Gen 1 je vyrobený 4 nm technologickým postupom. Spolieha sa na architektúru ARMv9 a primárne jadro Cortex X2. Dopĺňajú ho tri jadrá Cortex-A710 a štyri jadrá Cortex-A510. Usporiadanie je tak podobné ako pri predchádzajúcej generácii Snapdragon 888.

snapdragon 8 gen 1
Foto: Qualcomm

Hlavné jadro je taktované na maximálnu frekvenciu 2,995 GHz. Trojica jadier strednej úrovne je spojená s 10-percentným nárastom výkonu a 30-percentným zlepšením efektivity. Taktované sú na 2,5 GHz. Kvarteto úsporných jadier je na tom ešte lepšie. Výkon stúpol o 35 % a efektivita o 20 %. Takt dosahuje 1,79 GHz.

Celkovo má byť podľa slov výrobcu čipset Snapdragon 8 Gen 1 v porovnaní so súpravou Snapdragon 888 o 20 % výkonnejší a o 30 % energeticky efektívnejší. Zostáva veriť, že sa tieto prírastky prejavia aj v bežnej užívateľskej praxi.

Grafický čip sa vezie na rovnakej vlne. GPU Adreno 660 si pripisuje nárast výkonu o 30 % a zlepšenie efektivity o 25 %. Inovácií je však viac. V prípade grafického rozhrania Vulkan prebieha vykresľovanie o 60 % rýchlejšie.

Súbor zmien je zabalený do platformy Snapdragon Elite Gaming. Engine Frame Motion dovoľuje hrám bežať na dvojnásobnej snímkovacej frekvencii pri rovnakej spotrebe energie. Alebo inak, pri štandardnom snímkovaní je spotreba energie polovičná.

Vykresľovanie objemných grafických prvkov ako je dym alebo hmla sa podľa Qualcommu približuje k úrovni stolových počítačov. K špičkovému hernému výkonu dopomôžu optimalizácie. Qualcomm spolupracuje s mnohými partnermi z herného priemyslu s cieľom optimalizovať hry špeciálne pre jeho čipy.

TIP REDAKCIE
Facebook ruší profilové videá, vracia sa k statickým fotkám
qualcomm
Foto: Qualcomm

Súčasťou Snapdragonu 8 Gen 1 je nový 5G modem Snapdragon X65, dosahuje rekordnú rýchlosť sťahovania 10 Gbps. Podporuje simultánnu agregáciu naprieč všetkými sub-6GHz a mmWave pásmami.

Modem sa dá navyše vylepšovať softvérovými aktualizáciami. Pokiaľ sa v 5G NR štandarde organizácie 3GPP objavia nové funkcie, výrobca by ich mal vedieť rýchlo zapracovať. Na mieste zostáva pripojenie FastConnect 6900 s Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2.

Qualcomm tvrdí, že jeho kapacity dokážu cez Bluetooth vôbec po prvýkrát prenášať zvuk v bezstratovej CD kvalite.

Obrazový procesor (ISP) Spectra 680 disponuje trojitou architektúrou, čo prináša veľké výhody. Súčasne môžu byť v smartfóne aktívne tri fotoaparáty, prepínanie medzi jednotlivými snímačmi by tak malo byť krásne plynulé. Také, aké poznáme zo smartfónov iPhone.

Takýmto riešením bol vybavený už čip Snapdragon 888, Snapdragon 8 Gen 1 ho ale posúva na ešte vyššiu úroveň. Šírka pamäťového pásma sa zväčšila na 3,2 Gpx/s. Procesor zvládne spracovať 8K HDR video s 30 FPS a zároveň 64 Mpx fotografie, poprípade záznam videa s 30 FPS z troch 36 Mpx kamier súčasne.

čipset
Foto: Qualcomm

Teoreticky, smartfón môže zachytiť za jednu sekundu 240 12 Mpx statických fotografií. Ultrawide Engine zase pomáha eliminovať skreslenie a chromatickú aberáciu pri ultraširokých objektívoch. Rovnako by sme mali dostať lepšie výsledky (ostrejšie fotky) pri fotografovaní s vysokým rozsahom digitálneho priblíženia.

Už 7. generácia akcelerátora umelej inteligencie poskytuje 4-násobný výkon, 2-násobnú kapacitu pamäte a 1,7-násobnú úsporu energie. Ktorí výrobcovia si nový vlajkový čipset od Qualcommu osvoja ako prví?

snapdragon 8 gen 1
Foto: Qualcomm

Bude to Xiaomi (model Xiaomi 12), Realme (GT2 Pro) a pravdepodobne aj Motorola. Nasledovať budú Black Shark, Honor, Nubia, OnePlus, OPPO, Sony, ZTE a ďalší. V Android klube má Snapdragon 8 Gen 1 silnú konkurenciu – čip Dimensity 9000 od MediaTeku.

Taktiež sa pýši vysokým výkonom a mnohými vylepšeniami, ktoré budú atraktívne pre výrobcov mobilných zariadení. Jeho výhoda môže stáť na nižšej obstarávacej cene, Snapdragon je zase zvučnejšou značkou a má lepšiu podporu zo strany výrobcu.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať