MediaTek triumfuje: Dimensity 9000 ponúka vyšší výkon AI ako Snapdragon 8 Gen 1

Aktuálne sa umelá inteligencia v smartfónoch využíva najmä pri fotografii, rozpoznávaní tváre, rozpoznávaní hlasu či inteligentných asistentoch.

Spoločnosti Qualcomm a MediaTek nedávno uviedli na trh svoje najnovšie procesory pre špičkové vlajkové lode. Obidva čipsety sa vyznačujú prvotriednym výkonom, bleskovou grafikou a taktiež revolučným 4 nm výrobným procesom. Rozhodne však nie sú identické a v jednotlivých smeroch si dokonale konkurujú.

Snapdragon 8 Gen 1 aj Dimensity 9000 dokázali v prostredí benchmarku AnTuTu prekonať bájnu hranicu 1 milióna bodov, čo dokazuje nemalé medzigeneračné rozdiely, samozrejme smerom k lepšiemu. Nie je to však len čistý výkon CPU a GPU, na čom pri dnešných procesoroch záleží. Smartfóny sa čoraz viac opierajú aj o AI, čiže umelú inteligenciu, ktorá si taktiež vyžaduje podporu hardvéru.

Ktorý čipset je v tomto smere lepší? Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu na mnohých počudovanie zaostáva za svojím konkurentom od MediaTeku. Dimensity 9000 sa v rámci AI podarilo v benchmarku skórovať s 692 bodmi, čím prekonal všetky ostatné procesory pre Android smartfóny, vrátane Snapdragon 8 Gen 1, ktorý dosiahol len 560 bodov. O téme informuje server Gizchina.

TIP REDAKCIE
ZOH 2022 v Číne: Krajiny sa obávajú špionáže, odporúčajú používanie jednorazových telefónov

Jednoduchá priama úmera

Dimensity 9000 tak v tomto smere jednoznačne triumfuje. Rozdiel medzi jednotlivými zariadeniami, teda aspoň tými na popredných priečkach, pri bežnom používaní však pozná len málokto. Aktuálne sa umelá inteligencia v smartfónoch využíva najmä pri fotografii, rozpoznávaní tváre, rozpoznávaní hlasu či inteligentných asistentoch.

MediaTek prekvapil

MediaTek sa pri svojom poslednom vlajkovom procesore skutočne prekonal. Dimensity 9000 je založený na 4 nm výrobnom procese, pričom používa jedno hlavné jadro Cortex-X2, tri vysoko výkonné jadrá Cortex-A710 s taktom 2,85 GHz a štyri úsporné jadrá Cortex-A510. Čipset disponuje podporou pre operačnú pamäť typu LPDDR5X, pričom po rýchlostnej stránke podporuje spracovávanie pri až 7 500 Mbps. Ďalej dokáže podporovať až 320 Mpx snímač obrazu, ray-tracing a displej s obnovovacou frekvenciou až 180 Hz.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať