fossil

Qualcomm pripravuje SD Wear 5100, výkonnejší čip pre inteligentné hodinky

Ultra nízku spotrebu energie podporí koprocesor QCC510.

Popredné inteligentné hodinky s operačným systémom Wear OS sa v prevažnej miere spoliehajú na čipsety z dielne Qualcommu. Výnimkou sú Galaxy Watch 4, ktoré Samsung vybavil vlastným čipsetom. Americký výrobca pomaly ale isto pracuje na novej generácii pohonnej jednotky, ktorá sa ma nazývať Snapdragon Wear 5100 a 5100+.

Snapdragon Wear 5100 a 5100+ sa ešte len vyvíja a netreba očakávať, že sa na trhu objaví v najbližších týždňoch. Skôr ako o niekoľko mesiacov ho neuvidíme. Napriek tomu môžeme už teraz aspoň približne vedieť, čo nás asi čaká. Podrobnosti prináša nemecký server winfuture.de.

Nový kus kremíka má byť vyrobený 4-nanometorvým technologickým postupom, čo nahráva lepšej energetickej efektivite, obzvlášť dôležitej v zariadení, akým sú inteligentné hodinky. Architektúru čipsetu by mali tvoriť štyri jadrá ARM Cortex-A53 s taktom 1,7 GHz a grafický čip Adreno 702 so 700 MHz pracovnou frekvenciou.

Podporovaná bude operačná pamäť triedy LPDDR4X (max. 4 GB) a úložisko typu eMMC 5.1. Okrem LTE pripojenia bude k dispozícii 5 GHz WiFi, Bluetooth 5.2 a GPS, s 5G modemom sa nepočíta.

Snapdragon Wear 5100 vs. 5100+

Ako z označenia vyplýva, čipset Wear 5100+ bude tým lepším z avizovanej dvojice. Rozdielov je hneď niekoľko. V prvom rade to je architektúra. Wear 5100 využije riešenie MLP (Molded Lesser Package), v rámci ktorého budú SoC a kontrolér spotreby osadené ako samostatné komponenty.

TIP REDAKCIE
MMR: Slováci vyvinuli monitorovací systém, ktorý dokáže asistovať ozbrojeným aj záchranným zložkám!

Wear 5100+ zostavený podľa MEP (Molded Embedded Package) bude obsahovať regulátor napájania a čipset v jednom celku. Táto verzia navyše získa dodatočný koprocesor QCC510 pre režim nízkej spotreby energie.

Vďaka nemu budú môcť hodinky vykonávať niektoré úlohy bez toho, aby museli „zobudiť“ jadrá primárneho čipsetu. QCC510 môže pri veľmi nízkej spotrebe energie zaznamenávať údaje o chôdzi, spánku alebo napríklad zrkadliť upozornenia do smartfónu.

Wear 5100+ by okrem toho mal ponúknuť dvojpásmovú lokalizáciu cez systém Glonass.

Wear 5100
Ilustr. foto: TicWatch Pro 3 GPS

Vo všeobecnosti by sme mali v budúcich hodinkách dostať lepšiu hmatovú odozvu, presnejšiu detekciu pádov, kvalitnejšie znejúci reproduktor (1-wattový zosilňovač), viac výkonu a prijateľnejšiu spotrebu energie.

Kedy uvidíme prvé hodinky s čipsetom Snapdragon Wear 5100/5100+? Ťažko povedať. XDA pripomína, že Snapdragon Wear 4100 bol predstavený v júni 2020. Ako prvé si ho osvojili hodinky TicWatch Pro 3, ktoré sa dostali na trh v septembri 2020.

Model s lepšou verziou čipsetu Snapdragon Wear 4100+ prišiel až v septembri 2021, išlo o hodinky Fossil Gen 6.