M1 ultra

Apple M1 Ultra demoluje benchmarky, prekonal konkurentov od Intel aj AMD

M1 Ultra mal v Geekbench obdržať 24 055 bodov v testovaní na viac jadier a 1 793 bodov v testovaní na jedno jadro.

Apple pred pár dňami odhalil svetu svoj najnovší a doposiaľ najvýkonnejší čipset v podobe M1 Ultra. Ten sa teraz začína objavovať v prostredí benchmarkingových platforiem, kde poráža veľkú časť svojej konkurencie.

M1 Ultra bol navrhnutý tak, aby dokázal uspokojiť potreby aj tých najnáročnejších zákazníkov. Procesor je vybavený 20-jadrovým CPU a 64-jadrovým GPU. Disponuje 114 miliardami tranzistorov, čo je 7-krát viac ako má M1. Okrem toho ponúka podporu pre až 128 GB operačnej pamäte a zvládne súčasne rozbehnúť až 14 streamov ProRes videa.

Mnohých taktiež prekvapilo prehlásenie, že grafický čip obsiahnutý v M1 Ultra ponúka viac výkonu ako najlepšie konkurenčné grafické karty, napríklad NVIDIA GeForce RTX 3090, a to pri oveľa nižšej spotrebe.

M1 Ultra sa chytá na 32-jadrový čip od AMD

Špecifikácie hovoria jasne. Čo však hovoria benchmarky? Ako píše Gizmochina, M1 Ultra mal v Geekbench obdržať 24 055 bodov v testovaní na viac jadier a 1 793 bodov v testovaní na jedno jadro. Porazil tak napríklad procesor Core i9-12900K od spoločnosti Intel, ktorý v testovaní na viac jadier dosiahol 17 299 bodov. Prekvapivo, v teste na jedno jadro mierne zaostával, konkrétne o 100 bodov.

TIP REDAKCIE
Platba úsmevom či mávnutím? Mastercard chystá veľkú inováciu!

Ešte pôsobivejšie je však porovnanie s čipom Ryzen Threadripper PRO 5975 WX. Ten síce v benchmarku získal až 27 603 bodov, no treba poukázať na skutočnosť, že jeho CPU má až 32 jadier, zatiaľ čo CPU v M1 Ultra má “len” 20 jadier.

Apple pri M1 Ultra odviedol skutočne skvelú prácu. Zatiaľ tento čip možno nájsť len v prostredí čerstvo predstaveného PC Mac Studio, ktorý sa nepochybne stane aktívnou súčasťou nejednej kancelárie a, ako samotný názov naznačuje, aj študií.