Číňania vyvinuli nový test na koronavírus. Výsledok dodá do 4 minút a je presný ako PCR

Nový typ testu zrejme ešte čaká mnoho kôl testovania, aby sa potvrdila jeho efektívnosť. Ak bude aj naďalej vykazovať spoľahlivé výsledky, mohol by sa využívať napríklad na letiskách či verejných podujatiach.

Čínski vedci prichádzajú s novým testom na koronavírus, ktorý by mohol zmeniť celú štruktúru testovania, ako ju poznáme dnes. Je neuveriteľne presný, pričom výsledok je schopný dodať v priebehu 4 minút, píše The ASEAN Post.

Aktuálne sa za najspoľahlivejšiu formu testovania na koronavírus považuje PCR test. Je však pomerne nákladný, pričom výsledok sa človek, ktorý túto formu testu podstúpi, dozvie až o niekoľko hodín. Druhou zaužívanou metódou je antigénový test, ktorý je síce rýchly, no nemusí byť vždy presný.

Senzor analyzujúci genetický materiál

Vedci z Univerzity Fu-Tan v čínskom Šanghaji sa rozhodli spojiť to najlepšie z oboch testov do jedného celku. Využili mikroelektronický senzor analyzujúci genetický materiál z výterov, ktorý údajne dokáže odhaliť nákazu koronavírusom v priebehu štyroch minút, píše portál Nature Biomedical Engineering. “Implementovali sme elektromechanický biosenzor na detekciu SARS-CoV-2 do integrovaného a prenosného prototypu zariadenia a dokázali sme, že dokáže detegovať (vírusovú RNA) za menej ako štyri minúty,” uviedol autorský tím projektu.

TIP REDAKCIE
MMR: Slováci vyvinuli monitorovací systém, ktorý dokáže asistovať ozbrojeným aj záchranným zložkám!

Vedci tvrdia, že nový test ponúka vyššiu rýchlosť, jednoduchú manipláciu a spoľahlivú presnosť. Pokus prebehol na 33 osobách infikovaných koronavírusom, pričom paralelne sa vykonávali aj PCR testy. Výsledky sa mali “dokonale” zhodovať.

Okrem toho mal zahŕňať aj 54 vzoriek, respektíve ľudí, ktorí síce trpeli horúčkou, no nemali koronavírus. Ďalej boli do testovacej skupiny zahrnuté aj osoby s chrípkou či bez akýkchoľvek príznakov alebo choroby.

Nový typ testu zrejme ešte čaká mnoho kôl testovania, aby sa potvrdila jeho efektívnosť. Ak bude aj naďalej vykazovať spoľahlivé výsledky, mohol by sa využívať napríklad na letiskách či verejných podujatiach.

Testy za takmer 1 a pol miliardy eur

Čína je jedným z najväčších výrobcov testov na detekciu koronavírusu. V decembri exportovala testy v hodnote 1,6 miliardy dolárov (1,4 miliardy eur), čo reprezentuje až 144-percentný nárast oproti mesiacu predtým.