Nový fenomén? Vlastný čipset plánuje aj Oppo, prísť môže už v roku 2023

Prvý model (alebo modely) by mal byť určený pre prémiové, čiže vysoko výkonné smartfóny.

Zdá sa, že na trhu so smartfónmi vzniká nový trend. Väčšina Android výrobcov sa v rámci procesorov ešte donedávna spoliehala predovšetkým na Qualcomm a MediaTek. Vlastné čipy aktuálne, aj to nie stále, používa len Samsung (Exynos) a Huawei (Kirin). Pár mesiacov dozadu však prišiel zlom – na povrch vyplávala informácia, že Google v smartfónoch Pixel 6 použije vlastný čip Tensor.

A tak sa aj stalo. Google včera oficiálne predstavil rad Pixel 6 a popri ňom aj svoj úplne prvý vlastný čipset. Výkonnostne by mal byť porovnateľný so špičkovým Snapdragon 888, avšak jeho zameranie je predovšetkým na umelú inteligenciu a fotografiu.

Čo Google odlišuje od Samsungu či Huawei? Smartfóny týchto dvoch výrobcov síce poháňajú vlastné čipy, no ani zďaleka nie všetky. Pri americkom gigantovi to vyzerá, že vlastný procesor poženie každý jeden jeho ďalší model.

Oppo chce s vlastným čipom prísť do 2 až 3 rokov

Táto trojčlenná skupinka sa však už v pomerne blízkej budúcnosti rozrastie o ďalšieho člena. Nad vlastným procesorom totiž uvažuje aj spoločnosť Oppo. Jej prvý model by mal byť určený pre prémiové, čiže vysoko výkonné smartfóny. Stať by sa tak malo v roku 2023 alebo 2024, píše server Android Authority odvolávajúc sa na správu od Nikkei Asia.

TIP REDAKCIE
Tabletom Lenovo sa na Slovensku darí, majú nadpolovičný podiel na trhu

Oppo tak pre svoje vlastné čipy zrejme zvolí pokročilý 3 nm proces výrobcu TSMC. Podrobnejšie informácie zatiaľ k dispozícii nemáme, no je takmer isté, že uplatní vysoko výkonné CPU aj GPU jadrá od Arm. Bude si však zrejme musieť navrhnúť vlastný modem a taktiež obrazový procesor, hoci je pravda, že napríklad Google si pre svoj Tensor “vypožičal” modem od Samsungu.

OPPO Reno5 5G
OPPO Reno5 5G

Použiť ho môže aj OnePlus či Realme

Oppo má na vlastnom procesore pracovať už nejaký ten čas, pričom toto úsilie sa má skrývať pod označením Mariana Plan. Výrobca údajne chce do tohto projektu v nasledujúcich troch rokoch investovať približne 7 miliárd dolárov (približne 6 miliárd eur). Pracovať na ňom majú aj skúsení inžinieri z OnePlus a Realme, čo naznačuje, že výsledný produkt môžu uplatniť aj tieto firmy.

Je to zle či dobre? Na takéto závery je ešte príliš skoro. Keď sa však pozrieme na vlastné čipy všeobecne, taký Apple je živým dôkazom toho, že sa to dá. Jeho procesory z radu A, ktoré poháňajú iPhony, či z radu M, ktoré končia v MacBookoch, patria medzi najlepšie svojho druhu. Ako to bude s Tensorom? To uvidíme časom. A rovnako len čas ukáže, s čím (a ak vôbec) príde Oppo.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať