Oppo predstavilo nový RGBW senzor, teleobjektív a systém stabilizácie obrazu

S technológiou RGBW už experimentovalo napríklad aj Sony, a to ešte v roku 2012. O tri roky neskôr sa do nej pustil čínsky Huawei, ktorý RGBW snímač uviedol ako súčasť modelu Huawei P8.

Spoločnosť Oppo, ktorá nedávno expandovala aj na slovenský trh, podrobne opísala svoje nové technológie pre fotoaparáty, z ktorých niektoré by mohli byť do prvých smartfónov osadené ešte pred koncom tohto roka. Konkrétne sme sa dočkali predstavenia nového RGBW senzora, teleobjektívu a systému stabilizácie obrazu. O novinkách informuje server Digital Trends.

Nový RGBW (Red, Green, Blue, White) senzor sľubuje nielen fotografie s kvalitnejšími a presnejšími farbami, ale aj vyšší výkon pri fotení v slabšie osvetlených priestoroch. Senzor z radu vystupuje spektrom farieb, ktoré používa. Viac bežné sú senzory používajúce RGGB, čiže červenú, zelenú, zelenú a modrú (Red, Green, Green, Blue). Nový snímač taktiež vďaka technológii spájania pixelov (4-in-1) dokáže pozbierať o až 60 % viac svetla, pričom redukuje šum o 35 %.

Oppo nie je prvé. S technológiou RGBW už experimentovalo napríklad aj Sony, a to ešte v roku 2012. O tri roky neskôr sa do nej pustil čínsky Huawei, ktorý RGBW snímač uviedol ako súčasť modelu Huawei P8. Oppo by malo svoje smartfóny s RGBW objektívmi priniesť na trh v priebehu posledných troch mesiacov tohto roka.

OPPO Reno5 5G
OPPO Reno5 5G

Oppo ukázalo aj “superplynulé” priblíženie či nový systém stabilizácie obrazu

Čínsky výrobca ďalej ukázal nový teleobjektív s podporou pre kontinuálne optické priblíženie. Prečo kontinuálne? Oppo tvrdí, že nový teleobjektív ponúkne užívateľovi možnosť “superplynulého” zoomu, teda možnosť priblíženia bez akéhokoľvek preskakovania. Dôležitejším faktom však je, že objektív absolútne eliminuje akékoľvek problémy týkajúce sa vyvažovania bielej či presnosti farieb.

Výrobca použil nový motorček, ultratenkú šošovku vyrobenú zo skla a plastu a nový senzor umožňujúci plynulý pohyb modulu. Ohnisková vzdialenosť má v tomto prípade činiť 85-200 mm, čo implikuje schopnosť 4-násobného optického priblíženia. Žiaľ, výrobca nepotvrdil, kedy sa táto technológia objaví v komerčnom produkte.

Sadu čerstvých noviniek kompletizuje nový systém stabilizácie obrazu (OIS) v piatich osiach, ktorý by mal viesť ku kvalitnejším, jasnejším a konzistentnejším fotografiám. Oppo tvrdí, že systém dorazí an trh niekedy začiatkom budúceho roku.

Aktuálna cena modelu Oppo Reno 5