cip

TSMC postaví novú fabriku, bude v nej vyrábať staršie čipy

Fungovať začne v roku 2024.

Najväčší zmluvný dodávateľ čipov, taiwanská spoločnosť TSMC, plánuje v Japonsku postaviť novú fabriku, ktorá má pomôcť vyriešiť nedostatok týchto komponentov na trhu. Informuje o tom agentúra Reuters.

Polovodičové súčiastky chýbajú mnohým firmám. Automobilky kvôli nim obmedzujú alebo rovno zastavujú produkciu nových vozidiel. Výrobcovia spotrebnej elektroniky sú na tom o niečo lepšie, no aj ich sa polovodičová kríza dotýka.

Výskumná spoločnosť Counterpoint Research vo svojej poslednej prognóze odhaduje, že výrobcovia z dôvodu nedostatku čipov na trhu dodajú tento rok svojim zákazníkom menej smartfónov.

Pôvodne analytici počítali s tým, že firmy tento rok predajú asi 1,45 miliardy smartfónov. Odhadovaný výtlak však upravili smerom dole, na 1,41 miliardy zariadení. Niektorí výrobcovia sa podľa Counterpoint Research dostali v treťom kvartáli len k 70 % zo žiadaného objemu súčiastok, ktoré si objednávajú u dodávateľov.

Nejaký čas potrvá, kým TSMC svoju novú fabriku postaví a rozbehne. Výroba čipov by sa v nej mala spustiť až niekedy koncom roka 2024. Aktuálny, prudko rastúci dopyt po čipoch teda neuspokojí. Pomôže ale predchádzať budúcim nedostatkom na trhu.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovákov ohrozuje nový podvod. Okradnú vás o peniaze, mieria na to najzákladnejšie!

Spoločnosť dodala, že nedostatkom čipov bude priemysel bojovať aj v roku 2022.

tsmc
Ilustr. foto: Pixabay

TSMC v japonskej fabrike neplánuje vyrábať prvotriedne komponenty, aké od nej nakupuje Apple AMD, Nvidia alebo Qualcomm. Zameria sa na jednoduchšie čipy postavené na starších technológiách.

Milostný dopis pre automobilky

Práve tieto čipy chýbajú na trhu najviac. Automobilky nepotrebujú extra výkonné 5nm procesory. Airbagy, bezpečnostné pásy, palubné obrazovky a ďalšie súčasti vozidla fungujú vďaka čipom z „technologického stredoveku“, ak by sme ich porovnali s čipmi v najnovších smartfónoch a počítačoch.

TSMC už skôr oznámil, že do posilnenia výrobných kapacít investuje do roku 2023 sto miliárd dolárov.

Polovodičové súčiastky sú dnes všadeprítomné. Nejaký druh jednoduchšieho čipu máte pravdepodobne aj vo svojej chladničke, elektrickom holiacom strojčeku alebo napríklad v obyčajnej nabíjačke.

Povráva sa, že TSMC podporí financovanie investícií zvýšením cien aktuálne vyrábaných súčiastok. Odberatelia môžu za pokročilé čipy zaplatiť o 10 percent vyššiu sumu, tie jednoduchšie majú byť drahšie o 20 percent.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať