macbook pro

Apple prekonáva očakávania: GPU v novom M1 Max má viac hrubého výkonu ako PlayStation 5!

M1 Max ponúka vyšší hrubý výkon ako PlayStation 5 (10,28 TF). Čipset je pritom rýchlejší aj v rámci čítania. Zatiaľ čo PS5 zvládne 5,5 GB/s, kapacita M1 Max siaha až na hranicu 7,4 GB/s.

Apple nám včera popri nových MacBook Pro predstavil aj dva vysoko výkonné čipy, M1 Pro a M1 Max, ktoré sú ylepšenými (a zväčšenými) verziami základného M1 z minulého roku. Spoločnosť sľúbila zásadné pokroky ako v oblasti výkonu, tak aj energetickej efektivity.

To ale nie je všetko. Apple totiž tento rok venoval patričnú pozornosť aj grafike, respektíve GPU. Ten v top-end čipsete M1 Max údajne ponúka viac hrubého výkonu ako konzola PlayStation 5, informuje MacRumors.

M1 Max dokáže disponovať až 32 GPU jadrami, čo je zásadný rozdiel oproti 8 jadrám v prvej generácii. Americký gigant prehlásil, že M1 Max pri maximálnom grafickom výkone spotrebuje o 70 % menej energie ako iné notebooky so špičkovými grafickými procesormi. Maximálny výkon má byť v tomto prípade porovnateľný s inými vysoko výkonnými grafickými procesormi. M1 Max však dokáže zredukovať spotrebu o až 100 W.

Zdroj: Apple

M1 Max možno porovnať s NVIDIA RTX 2080

Aby Apple podložil svoje tvrdenia, porovnal svoj 16-palcový MacBook Pro s čipom M1 Max (10-jadrový CPU a 32-jadrový GPU) a 64 GB operačnej pamäte s notebookmi MSI GE76 a Razer Blade 15 Advanced. Výsledok? 32-jadrový GPU zo seba dokáže vymačkať výkon až 10,4 TF.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 neostane sám: Výrobca okrem vlajkovej lode predstaví aj odľahčený model

Ako píše server NotebookCheck, v tomto smere ho možno prirovnať ku grafickej karte NVIDIA RTX 2080. Čo je však ešte prekvapujúcejšie, je skutočnosť, že M1 Max ponúka vyšší hrubý výkon ako PlayStation 5 (10,28 TF). Čipset je pritom rýchlejší aj v rámci čítania. Zatiaľ čo PS5 zvládne 5,5 GB/s, kapacita M1 Max siaha až na hranicu 7,4 GB/s.

Z týchto hodnôt je zrejmé, že čerstvé novinky sú teraz ešte väčšou hrozbou pre všetkých konkurentov. Pripomeňme však, že za takéto zásadné vylepšenia si Apple pýta nemalé čiastky, ktoré siahajú od vyše 2 000 až po takmer 7 000 eur.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať