pixel

Google má vraj pripravený vlastný čipset, poháňať by mal smartfón Pixel 6

Pre smartfóny aj Chromebooky.

Mobilné zariadenia s operačným systémom Android sa v prevažnej miere spoliehajú na výkon čipsetov z dielne spoločností Qualcomm a MediaTek. Dopĺňajú ich sady Kirin a Exynos, ktoré nájdeme v útrobách vybraných smartfónov a tabletov značiek Huawei a Samsung.

Vyzerá to, že do tejto oblasti zavíta nový hráč. Web 9to5google mal možnosť nahliadnuť do bližšie neupresnenej dokumentácie, na základe čoho tvrdí, že internetový gigant plánuje predstaviť vlastný čipset s kódovým označením „Whitechapel GS101“.

Tento zdroj výkonu by mal poháňať smartfóny Google, najbližšie model Pixel 6, ako aj prenosné počítače Chromebook. Google by tak nadviazal na stratégiu Apple, ktorá vlastnými čipsetmi osádza zariadenia iPhone a Mac.

Čipset Whitechapel má spoločnosť Google vyvíjať v spolupráci s polovodičovou divíziou Samsungu, ktorá má v tejto oblasti bohaté skúsenosti.

pixel
Ilustr. foto: Google

Že Google chystá niečo väčšie naznačil vlani na jeseň šéf spoločnosti Sundar Pichai. V rozhovore o hospodárskych výsledkoch okrem iného spomenul „hlbšie investície do hardvéru“, ktoré „vstúpia do hry“ v budúcom roku, teda v 2021.

TIP REDAKCIE
Prvý smartfón s 200 Mpx fotoaparátom? Vyrobiť ho má Motorola

Aj keď vyzerá avizovaný plán nádejne, momentálne sa musíme spoliehať iba na neoficiálne informácie. Google totižto špekulácie komentovať odmietol. Architektúra, výkon, energetická náročnosť, úroveň výrobného procesu… Tieto a ďalšie podrobnosti o čipsete Whitechapel sa na verejnosť zatiaľ nedostali.

Dostať by sme ale mohli 5 nm procesor s 8 jadrami, výkonnou umelou inteligenciou a co-procesorom vylepšujúcim digitálnu asistenciu a ďalšie softvérové služby Google. Snáď sa budeme môcť spoľahnúť aj na dostatočne výkonný grafický čip.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať