Qualcomm predstavil Snapdragon 888, nový čipset pre nadchádzajúce vlajkové zariadenia

Spoločnosť Qualcomm predstavila na podujatí Tech Summit Digital nový čipset, ktorý si nájde miesto v budúcoročných mobilných high-end zariadeniach hneď niekoľkých výrobcov. 

Spoločnosť Qualcomm predstavila na podujatí Tech Summit Digital nový 5 nm čipset, ktorý si nájde miesto v budúcoročných mobilných high-end zariadeniach hneď niekoľkých výrobcov. 

Nový špičkový čipset od Qualcommu sa nazýva Snapdragon 888. Výrobca o novom zdroji výkonu neprezradil všetky detaily, tie sa dozvieme až neskôr. Okrem toho môžeme očakávať, že Qualcomm ešte predstaví minimálne jeden čipset, ktorý bude určený pre zariadenia strednej, poprípade vyššej strednej triedy.

Schopnosti čipsetu Snapdragon 888 boli za zatvorenými dverami prezentované výrobcom Asus, Black Shark, Lenovo, LG, Meizu, Motorola, Nubia, Realme, OnePlus, Oppo, Sharp, Sony, Vivo, Xiaomi a ZTE. To naznačuje, že aj v budúcom roku bude predstavená celá plejáda vlajkových smartfónov a tabletov.

Snapdragon 888 prichádza s výrazným navýšením grafického výkonu. Nový GPU čip Adreno je pripravený na hry so snímkovaním 144 FPS. Aktualizácia grafických ovládačov môže prebiehať samostatne. Podrobnosti nepoznáme, no Qualcomm pri novej grafickej jednotke superlatívnymi nešetrí.

Snapdragon 888
Foto: Qualcomm

Obrazový Spectra ISP je výkonnejší o 35 percent. Dokáže spracovať 2,7 gigapixelov obrazových dát len za jedinú sekundu. Inými slovami, ide asi o 120 fotiek s rozlíšením 12 Mpx. Fotoaparáty budúcoročných top smartfónov tak budú môcť produkovať ešte kvalitnejšie snímky a videá, k čomu určite tiež dopomôže inovovaný hardvér technológie strojového učenia (AI Engine).

Qualcomm prerobil procesor Hexagon, pri ktorom deklaruje výkon 26 TOPS. Pre porovnanie, Snapdragon 865 poskytuje výkon 15 TOPS, Apple pri novom procesore M1 prezentuje výkon na úrovni 11 TOPS.

TIP REDAKCIE
Vedci: Ľadovce sa napriek dobrým tohtoročným podmienkam ďalej topia

5G pripojenie zabezpečí modem Snapdragon X60 5G 3. generácie. Podporuje frekvencie sub-6 a mmWave, agregáciu v sieťach operátorov, Dynamic Spectrum Sharing, pripojenie viacerých SIM kariet súčasne a vo všeobecnosti si porozumie so viacerými 5G pásmami používanými po celom svete. V rámci lokálneho pripojenia nechýba Wi-Fi 6EBluetooth 5.2.

Prvé zariadenia s čipsetom Snapdragon 888 na palube spoznáme začiatkom roka. O slovo sa opäť hlási Xiaomi„Som rád, že náš nový vlajkový smartfón Mi 11 bude jedným z prvých zariadení s čipsetom Snapdragon 888,“ uviedol šéf Xiaomi Lei Jun.

To, o čom sa nehovorí, je cena. Snapdragon 888 by mal stáť ako komponent viac ako jeho prechádzajúca generácia. Budúcoročné top smartfóny teda môžu ísť s cenou zase hore, pokiaľ výrobcovia nedokážu ušetriť niekde inde, napríklad na svojej marži.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať