oneplus

OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro skončili v Geekbench: V aplikáciách umelo znižujú výkon

„Optimalizácia“, ktorá sa nemusí páčiť každému.

Značka OnePlus už dávno nepatrí do druhej ligy. Jej posledné vlajkové zariadenia OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro dokážu spoľahlivo konkurovať ostatným top-end smartfónom, majú výkonný čipset a dobre optimalizovaný systém – rozhranie OxygenOS.

OnePlus 9 a 9 Pro patria medzi najrýchlejšie smartfóny, aké si dnes môžete kúpiť. S ich výkonom to ale také ružové nie je, ako ukázal hĺbkový výskum serveru Anandtech.

Autori sa rozhodli zistiť, či sa výsledky z testovacích platforiem typu Geekbench alebo AnTuTu zhodujú s používaním smartfónov v bežnej spotrebiteľskej praxi. Ukázalo sa, že nie. Najnovšie smartfóny od OnePlus sú nastavené tak, aby obmedzovali výkon pre vybrané aplikácie.

Tieto aplikácie nikdy nedokážu využiť potenciál hardvéru na maximum. Čipset im neposkytne plný výkon, hoci na to kapacity má. Anandtech otestoval desiatky najpopulárnejších aplikácií z obchodu Play – od sociálnych sietí cez kancelárske aplikácie až po internetové prehliadače.

OnePlus a obmedzovanie výkonu

Pre väčšinu z týchto aplikácií smartfóny neposkytovali plný výkon. Prirodzene, existovali aj výnimky. Taký prehliadač Vivaldi z hľadiska výkonu softvér smartfónov neobmedzoval, čo už však neplatí pre Chrome. Obmedzený výkon mala aj aplikácia Uber. Jej konkurent, Lyft, ale mohol z čipsetu čerpať plný výkon.

Autori podrobného testovania sa domnievajú, že smartfóny OnePlus môžu takýmto spôsobom dosahovať lepšiu výdrž na jedno nabitie. To je možno chvályhodný cieľ, no v praxi si používateľ kúpi smartfón s výkonným čipsetom, ktorý ale neodkáže využiť naplno.

oneplus
OnePlus 9 Pro

Na kauzu, ak sa tak dá nazvať, zareagovala aj známa testovacia platforma Geekbench. Smartfóny OnePlus 9 a 9 Pro vyradil zo svojej databázy, v zozname najvýkonnejších zariadení sa už nenachádzajú. Geekbench zároveň preveruje, či aj skôr predstavené smartfóny od OnePlus neobmedzujú výkon pre vybrané aplikácie. V stanovisku hovorí o manipulácii s referenčnými hodnotami.

TIP REDAKCIE
Garmin predstavil hodinky Fenix 7, model Epix 2 osloví OLED displejom

Vyhodili ho pre zavádzanie

Dôvod vyradenia je jasný. Aj keď smartfóny v testovaní výkonu dosahovali vysoké hodnotenia, v skutočnosti používateľ takýto výkon k dispozícii nemal, keďže bol pre vybrané aplikácie umelo znížený. Nejde o prvý prípad, kedy testovacie platformy vykopli zo svojich databáz „podvodníkov“.

Zväčša ale išlo o opačné prípady – výrobcovia umelo navyšovali výkon svoj smartfónov tak, aby v benchmarkoch dosiahli vysoké skóre. Takýmto spôsobom podvádzal napríklad smartfón Realme GT, písali sme o ňom v marci.

K situácii sa vyjadrila aj samotná spoločnosť OnePlus. Výrobca priznáva, že optimalizoval výkon smartfónov pri používaní vybraných aplikácií. Učinil tak na základe spätnej väzby od zákazníkov, ktorí žiadali lepšiu výdrž na jedno nabitie.

Otázkou zostáva, čo bude nasledovať. Smartfón OnePlus 9 Pro je naozaj rýchly, čo sme nakoniec zistili pri jeho testovaní. To však nič nemení na tom, že používateľ nemôže využívať jeho plný výkon v populárnych aplikáciách.

Teoreticky by mohol výrobca optimalizáciu vypnúť prostredníctvom aktualizácie softvéru, čo by ale mohlo viesť k zhoršenej výdrži na jedno nabitie. Možno by bolo vhodné, ak by výrobca používateľom povolil, aby si mohli optimalizáciu výkonu pre vybrané aplikácie zapnúť manuálne v nastaveniach smartfónu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať