Prehliadač Vivaldi od zakladateľa Opery je dostupný pre Android. Vyskúšajte prvú beta verziu

TIP na nový prehliadač.

1
prehliadac

Platforma Android určite netrpí nedostatkom internetových prehliadačov. Máme tu najpoužívanejší Chrome, potom Operu, Firefox, Brave a niekoľko ďalších aplikácií. Najnovšie k nim pribudol prehliadač Vivaldi

Prehliadač Vivaldi bol až do súčasnosti dostupný pre desktopové operačné systémy Windows, MacOS a Linux. Stoja za ním zakladateľ a bývalí zamestnanci spoločnosti Opera.

Tí sa pred niekoľkými rokmi rozhodli, že vytvoria prehliadač pre náročnejších užívateľov, ktorý bude obsahovať niekoľko rôznych nástrojov a možností pre prispôsobenie. Mobilná verzia prehliadača Vivaldi dobre odkazuje na jeho veľkú verziu pre počítače. Všetky funkcie ale neobsahuje.

prehliadac

Napriek tomu si zachoval dizajn a sadu praktických funkcií, ktoré sú nápomocné pri každodennom surfovaní po internete.

Nechýbajú rýchle voľby, možnosť uloženia obľúbených webových stránok do priečinkov a skupín, tlačidlo Panel zobrazí záložky či históriu prehliadania a v neposlednom rade tu sú poznámky, ktoré môžete vytvárať priamo v prehliadači bez toho, aby ste museli otvárať samostatnú poznámkovú aplikáciu.

prehliadac
Vivaldi

Poznámky, ako aj ďalšie údaje, napr. záložky, heslá, informácie z automatického dopĺňania a históriu, prehliadač synchronizuje naprieč zariadeniami. Využíva pri tom end-to-end šifrovanie.

Spomenúť ešte môžeme jednoduché zobrazenie webových stránok, ktoré zobrazí text a obrázky bez zbytočných rušivých prvkov. Aktivujete ho v nastaveniach v časti Dostupnosť. Áno, aj Vivaldi pre Android má tmavý motív užívateľského prostredia, ktorý je šetrnejší k očiam.

V nastaveniach si tiež zvolíte, aké vyhľadávanie bude prehliadač používať. Predvolený Bing môžete nahradiť vyhľadávaním Google alebo napr. alternatívou DuckDuckGo.

Vivaldi pre Android je zatiaľ dostupný v beta verzii, čiže sa v ňom môže ešte objaviť nejaká tá chybička. Stabilná verzia bude uvoľnená hneď, ako budú tvorcovia spokojní s výsledkami testovania a úplnou optimalizáciou.

Prehliadač si môžete stiahnuť z tohto odkazu, ktorý vás dopraví priamo do obchodu Google Play.